RSS
    جستجو
       

رنگ تارنما را بر گزینید

 
پرداخت آنلاین   Skip Navigation Links
بخشهای سایت
 
 
 
  آگهی
  دیدگاه سنجی
  خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

  پرخواننده ترین
دندان‌پزشک زرتشتی، پزشک نمونه آبادان
گردهمایی زرتشتیان در دل کوه «دربید»
موبدیار کرمانی چشم از جهان فروبست
بازدید هموندان انجمن زرتشتیان یزد از بیمارستان گودرز
موبدیار مهران غیبی به صورت نمادین به خاک سپرده می‌شود
تور دو روز و یک شب در ماسوله
آیین پرسه‌ی شادروان مهران غیبی برگزار شد
خانه‌ی نرگس و رستم‌باغ، میزبان گهنبار میانه تابستان
همازوری زرتشتیان در دل «چک چک»
پیروزی قاطع جوانان زرتشتی یزد در نخستین گام
 
  زرتشتیان
 
 
 
نگاهي بر بخش «پوستر» نوزدهمين همايش مانتره
خبرنگار امرداد - میترا خدادادی :

همايش اوستاخواني و گاتهاشناسي «مانتره» 14 تا 16 امردادماه در تهران برگزار شد.اين همايش  با شركت نزديك به 120 تن از همكيشان، برپا بود و همكيشان در بخش‌هاي گوناگون اوستاخواني، گاتهاشناسي و... شركت كردند.
بخش «پوستر» نيز كه چند سالي است براي تشويق شركت‌كنندگان در همايش مانتره راه‌اندازي شده و هر سال شركت‌كنندگاني دارد.
گزارشي كوتاه از آن‌چه امسال در اين بخش ارايه شد را در دنباله مي‌خوانيد.

 

«سدره دوزی و کشتی بافی» عنوان پوستر شیرین اردشیریان، 17 ساله و دلارام دمهری 15 ساله بود که برای نخستین بار در مانتره شرکت کرده‌اند.آنان برای اینکه زرتشتیان از لباس دینی خود آگاهی بیشتری داشته باشند، این پوستر را تهیه کرده‌اند و مي‌گويند: «به گونه‌اي پوستر را درست كرده‌ايم كه اگر کسی در خارج از ایران باشد، با خواندن متن پوستر بتواند برای خود سدره بدوزد و از چگونگی بافت کشتی اگاه شود.»
افزون بر چگونگی دوخت سدره و بافت کشتی، جنس سدره و تعداد تکه‌های آن، تعداد نخ‌های کشتی، تفاوت سدره زن و مرد و شوندهاي(:دلايل) هریک گفته شده است. این دو نوجوان زرتشتی، 2 ماه و نیم برای تهیه‌ي آن تلاش کرده‌اند.
فرناز جهانی، 15 ساله و پرنیان غیبی، 18 ساله نيز پوستری با عنوان « بزرگ زنان ایران باستان» تهیه کردند. فرناز دو سال است در گات‌ها خوانی مانتره شرکت می‌کند و امسال دوست داشته بخش پوستر را هم امتحان كند.
پرنیان که امسال کنکور داده است، می‌گوید:« فرناز به من پیشنهاد داد تا در بخش پوستر شرکت کنیم و از آنجا که من تاكنون در مانتره شرکت نکرده بودم، قبول کردم و در مدت دو هفته توانستیم این پوستر و مقاله را جمع بندی کنیم
.»
کورش کریمدادی شریف‌آباد از «رقص در ایران باستان» گفت. این نوجوان زرتشتی به شوند(:دلیل) آنکه علاقمند به ایران باستان و رقص و شادی است این موضوع را برگزیده است. برای دومین سالی است که در مانتره شرکت می‌کند، سال پیش در بخش نوشتار شرکت کرد. کورش از اردویی که برای دانش‌آموزان زرتشتی از سوی کانون برگزار شده، با برنامه‌های دیگر کانون چون مانتره آشنا شده است.
این نوجوان 16 ساله در پوستر خود، انواع رقص در ایران باستان را به رقص در عهد باستان، دوران تشکیل امپراتورهای بزرگ چون هخامنشیان، اشکانیان ، ساسانیان و دوران پس از آمدن اسلام به ایران تقسیم‌بندی کرده است و از معادل واژه رقص در پهلوی وازیک، واژیک یا واچیک را نام برده است. کورش رقص در عهد باستان را همراه با خرافات دانست و گفت: «رقص‌های دوران هخامنشیان برای یک هدف، یعنی آرام کردن ارواح انجام می‌شده است.»
ندا نميري،‌ 11 ساله از يزد نيز مفاهيم گاهاني را بررسي كرد. او در پوسترش، تاكيد كرده كه برپايه‌ي آموزه‌هاي زرتشتي، نبايد چهار آخشيج (آب، آتش، باد و خاك) را آلوده كرد. وي كه اين پوستر را به تنهايي تهيه كرده، تاكيد كرد: «يكي از موبدان در روزگار ساساني، سفارش كرده كه آب را پاك نگه داريم و درخت را نيازاريم.»
شيرين گشتاسبي و شيرين بنداريان نيز در پوسترهايي كه در همايش مانتره امسال ارايه كردند، به اهميت نقش همسر موبدان پرداختند. آنها كه در پي مشورت با موبد پدرام سروشپور و فرزانه گشتاسب، نقش همسران موبدان را در زندگي آنها بررسي كرده‌اند. اين دو تن در جدولي، به مقايسه‌ي بانوان در دو دين الهي پرداخته‌اند.
موسيقي در ايران باستان، عنوان نوشتاري بود كه از سوي سياوش كاوياني كوثرخيزي ارايه شد. وي كه روند پيشرفت موسيقي و نوازندگي در ايران را بررسي كرده، گفت: «موسيقي در گذشته‌ها، كاربردهاي فراواني داشته و براي درمان بيماران نيز از آن بهره گرفته مي‌شده است.»
وي درباره‌ي يكي از ويژگي‌هاي موسيقي چنين گفت: «انسان گاهي سخنش را نمي‌تواند با واژه‌ها بر زبان بياورد اما موسيقي به سادگي اين كار را مي‌كند.»
«كاوياني كوثرخيزي»، موسيقي دوران ساسانيان را بسيار پيشرفته برشمرد و از ظهور موسيقيداناني برجسته‌ي ايراني همچون نكيسا، گوسان، باربد و... نام برد و افزود: «باربد در زمان فرمانروايي خسروپرويز، 360 لحن موسيقي به وجود مي‌آورد تا فرمانروا، هرروز به آوازي تازه گوش فرا دهد.»


  17/06/1391   ساعت 22:12   دیدگاه 1007 بازدید  
 
 
دیدگاه شما
نام شما :  
پست الکترونیک :  
شرح:  
 
 
 
 

 
 
 
©AmordadNews.com 3748 Zartoshti - Powered By Bimarz.com