RSS
    جستجو
       

رنگ تارنما را بر گزینید

 
پرداخت آنلاین   Skip Navigation Links
بخشهای سایت
 
 
 
  آگهی
New Page 1
  دیدگاه سنجی
  خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

  پرخواننده ترین
تصاويري از سدره‌پوشی دانش‌آموزان انوشيروان
گرم‌ترین صدای رادیو ایران خاموش شد!
خرمشهر، تو فرزند ايراني
خانه‌ي بروجردي كاشان؛ انتخاب برتر سال ۲۰۱۵
بزرگداشت چکامه سرایان به زبان دری
دیرکرد در آزمون دینی دانش‌آموزان زرتشتی سوم دبیرستان
برپايي كلاس يوگا در آدريان بزرگ
خوردادی؛ دیدن نشانه‌‌های راز آفرینش در هر چیزی
گذري بر نمایشگاه خط و نقاشی رباعیات خیام
خبرهایی از سازمان زنان زرتشتی در هفته‌ی نخست خوردادماه
 
  مردم
 
 
  زيبايي‌هاي ايران(٢)
«قورخانه»؛ زرادخانه‌ي روزگار قاجار
سليمان لطفي نيا :
چنان‌چه، در جستجوي معناي «قورخانه» هستيد خوب است بدانيد كه، اين واژه، تركي و به معناي، «زرادخانه»، يا «اسلحه خانه» است. اين نام به جايي از تهران گفته مي‌شود كه، درست متروي شهري، يكي از ايستگاه‌هاي خود(ايستگاه امام خميني) را در آن ساخته است. ساخت زرادخانه(:قورخانه)، در روزگار ناصرالدين‌شاه قاجار، آغاز شد. اين كارخانه، مي‌بايست ابزار و سازوبرگ‌هاي جنگي مانند، توپ، تفنگ، خمپاره و... بسازد. همچنين كارهاي ريخته‌گري مانند ساخت، تنديس‌هاي گوناگون و همانند آن را انجام دهد. ارزش زرادخانه تا جايي بود كه يك وزير ويژه، به نام وزير قورخانه، براي آن برگزيده شده بود.
 

زرادخانه، تا روزگار قاجار از ارج بالايي برخوردار بود، اما در روزگار پهلوي و با ساخت كارخانه‌هاي تازه‌ي اسلحه‌‌سازي، از ارزش آن كاسته شد. پس از انقلاب اين زرادخانه و ساختمان‌هاي آن ويران شد و تنها سردر فلزي، برجاي ماند كه پس از كمي بازسازي، يكي از درهاي مترو شد.  اين سردر، به فرمان ناصرالدين شاه و به بزرگي ٢٣٠ متر مربع ساخته شد. اين سازه ساختاري آميخته(:تركيبي) دارد و داراي دو حجم و دو سطح گوناگون است. بخش بالاي سردر، با اتاقي كه در آن ساخته شده است، مانند پل، دو سوي سردر را، به هم پيوند مي‌دهد.
 

در همكف و در دو سوي دالان، دو اتاق ساخته شده است كه اتاق پاييني(جنوبي)، براي بازرسي(:تفتيش) و ديگري تلفن‌خانه، يا اتاق كشيك بوده است. اين سردر، هيچ پنجره‌اي به بيرون ندارد، تنها در دالان اصلي، پنجره‌هايي به بيرون راه دارند. اين خود از ويژگي‌هاي سردر زرادخانه است.
سردر قاجاری زرادخانه‌ي نظامی تهران و سردر فلزی و تاریخی آن، در سال ۱۳۷۶ خورشیدی، با شماره ۱۹۱۲ در سياهه‌ي(:فهرست) برجاي‌مانده‌هاي ملی کشور به ثبت رسید.
 فرتورها از گاتا ضياتبري است.
6744
  20/05/1391   ساعت 15:36   دیدگاه 2163 بازدید  
 
 
دیدگاه شما
نام شما :  
پست الکترونیک :  
شرح:  
 
 
 
 

 
 
 
©AmordadNews.com 3748 Zartoshti - Powered By Bimarz.com