RSS
    جستجو
       

رنگ تارنما را بر گزینید

 
پرداخت آنلاین   Skip Navigation Links
بخشهای سایت
 
 
 
  آگهی
  دیدگاه سنجی
  خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

  پرخواننده ترین
دندان‌پزشک زرتشتی، پزشک نمونه آبادان
گردهمایی زرتشتیان در دل کوه «دربید»
خبر فردا، ششم تیرماه
تور دو روز و یک شب در ماسوله
صداي كدام ساز را دوست داريد؟
آتش بيشاپور خاموش شد، سیمکان همچنان مي‌سوزد
بازدید هموندان انجمن زرتشتیان یزد از بیمارستان گودرز
موبدیار کرمانی چشم از جهان فروبست
خانه‌ی نرگس و رستم‌باغ، میزبان گهنبار میانه تابستان
آیین پرسه‌ی شادروان مهران غیبی برگزار شد
 
  گزارش تصویری
 
 
  عكس‌هايي هوايي از فلات ايران
ايران را از بالا ببينيم
مازيار اسدي :
عكس‌هاي هوايي همواره گيرايي ويژه‌اي دارند. آن‌چه در زير مي‌بينيد، عكس‌هاي هوايي است كه از فلات ايران گرفته شده است. اين عكس‌ها را به نقل از تارنماي آلماني‌زبان earthimage ، به تصوير كشيده‌ايم. بي‌گمان با اين عكس‌هاي هوايي ايران زيبايمان، قابل‌لمس‌تر خواهد بود.
چكاد دماوند بلندترين چكاد رشته‌كوه  البرز است. اين چكاد در ۶۹ كيلومتري شمال خاوري(:شرقي) تهران، ۶۲ كيلومتري باختر(:غرب) آمل و ۲۶ كيلومتري شمال شهر دماوند است.

بخش بزرگي از رشته‌كوه البرز در راستاي كناره‌ي جنوبي درياي مازندران كشيده شده كه در اين بخش‏، جبهه شمالي البرز سرسبز و جبهه‌ي جنوبي آن خشك است. در تصوير سفيدرود را در نزديكي شهر رشت مي‌بينيد كه به درياي مازندران مي‌ريزد.

بخش شمالي ايران. در اين تصوير پيوستگي فلات خشك مركزي ايران با كرانه‌هاي مرطوب و سرسبز درياي مازندران ديده مي‌شود.

اينجا همان تخت سليمان است كه پس از  دماوند بلندترين چكادهاي البرز مركزي را در خود جاي داده و تنها جايي است كه بلنداي چكادهاي آن از ۴۴۰۰ متر بيشتر است.

نزديكي كوه‌هاي تخت سليمان به درياي مازندران شوند(:سبب) پديد آمدن دره‌هاي بسيار ژرف در شمال خاوري و باختري منطقه شده و اين دره‌ها بيشترشان تا ارتفاع ۲۳۰۰ متري از جنگل‌هاي مازندراني پوشيده شده‌اند.

كوه آرارات كوهي است در شمال خاوري كشور تركيه و در مرز ايران، جمهوري آذربايجان و ارمنستان كه داراي دو چكاد آتشفشاني آرارات بزرگ با ۵۱۵۶ متر و آرارات كوچك با ۳۹۵۲ متر بلندا است. در كتاب آفرينش، در عهد عتيق آرارات محل به خاك نشستن كشتي نوح پس از توفان‏، به شمار آمده است.

رشته كوه قفقاز،‌ رشته كوهي است كه ميان درياي مازندران و درياي سياه در مرز ميان روسيه و كشور گرجستان امتداد دارد و در منطقه قفقاز  است. منطقه‌ي قفقاز سرزميني كوهستاني، افسانه‌‌اي و زيباست كه در محدوده‌اي به وسعت ۴۰۰هزار كيلومتر مربع از خاور به كرانه‌هاي باختري درياي مازندران و از باختر به كرانه‌هاي خاوري درياي سياه محدود مي‌شود.

در اين تصوير درياي مديترانه با سوريه و تركيه در جلو، جزيره قبرس در سمت راست و كوه برف پوشيده شده از لبنان و دره اردن در سمت چپ است. درياي سرخ در سمت چپ و دلتاي نيل سبز (مركز) در پس زمينه ديده مي شود.

كوههاي زاگرس رشته‌كوهي در باختر و جنوب ايران است. اين رشته‌كوه از كرانه‌هاي درياچه وان در كردستان تركيه آغاز شده و پس از گذشتن از استان‌هاي آذربايجان، كردستان، كرمانشاه و اصفهان و چهارمحال و بختياري و خوزستان و لرستان تا استان‌هاي فارس و كرمان ادامه مي‌يابد. در اين تصوير بخش مركزي كوه‌هاي زاگرس با بلند‌ترين چكاد را مي‌توان در پس زمينه‌ي سمت راست ديد در حالي كه خليج‌فارس در سمت چپ ديده مي‌شود. 

زرد كوه با بلنداي بيش از ۴۲۰۰ متر دومين چكاد رشته‌كوه زاگرس از نظر ارتفاع (پس از دنا) است. اين كوه در نزديكي كوهرنگ در استان چهار محال و بختياري در ايران است كه در سمت چپ تصوير ديده مي شود.

در اين تصوير رشته‌كوه زاگرس را مي‌بينيد كه تا چند صد كيلومتر از خليج فارس گسترش يافته است. شهر شيراز و ويرانه‌هاي باستاني تخت جمشيد در سمت راست در كنار درياچه نمك مهارلو  است.

در اين تصوير مناطق كوهستاني شرقي شبه جزيره عربستان و خليج‌هاي بي‌شماري در سمت غربي تنگه هرمز قابل مشاهده است.

در اين تصوير امارات متحده عربي در كرانه‌ي جنوبي خليج فارس را مي‌توان ديد به‌گونه‌اي كه درياي عمان با تنگه هرمز و در افق كوه‌هاي جنوب ايران نيز ديده مي‌شود.

6744
  17/07/1390   ساعت 14:00   دیدگاه 2897 بازدید  
 
17/07/1390-19:0 تاریخ و ساعت   کورش ایرانی نام نویسنده  
با تشکر از شما : تصاویر بی نظیری بود که تاکنون ندیده بودیم . ایران عزیزمان را با هرزاویه واز هر جائی که ببینیم زیباست !!!!
 
17/07/1390-21:46 تاریخ و ساعت   taheri نام نویسنده  
Iran is really very beautiful damn arab culture
 
17/07/1390-23:6 تاریخ و ساعت   یاسمن نام نویسنده  
خیلی جالب بود
 
18/07/1390-8:3 تاریخ و ساعت   همکیش نام نویسنده  
عالی بود هرگز ندیده بودیم . تشکر
 
18/07/1390-11:27 تاریخ و ساعت   مریم نام نویسنده  
اووم...به کوری چشم آن عقب مانده هایی که می خواهند ایرانمان را به تاراج ببرند وآنهایی که در مقابلشان نمی ایستند واقعا کم نظیره (هم تصاویر و هم وطن دوست داشتنیمون ایران). The Persian Gulf is Persian Gulf for ever.
 
19/07/1390-12:46 تاریخ و ساعت   محمدرضا نام نویسنده  
ایران با کوههای سربه فلک کشیده دریاهای زیبا مناظر دلربا کویرها جنگل ها نخلستانها و .......... جام جهان بین و تاج سر زمین بوده هست و خواهد بود همیشه دوستت دارم
 
19/07/1390-20:17 تاریخ و ساعت   مهشید نام نویسنده  
خیلی خوب بود -سپاس
 
23/07/1390-1:38 تاریخ و ساعت   همایون نام نویسنده  
جانم فدای خاک پاک ایران
 
 
دیدگاه شما
نام شما :  
پست الکترونیک :  
شرح:  
 
 
 
 

 
 
 
©AmordadNews.com 3748 Zartoshti - Powered By Bimarz.com