تاریخ پست:1398/5/13 12:48
خبرنگار امرداد: نگار جمشیدنژاد

سنایی غزنوی، ‌سراینده و عارف بزرگ ايران سده‌ی ششم مهی است. پدرش از نژاد بزرگان و آزادگان بود، اما از توانگری و دارایی بهره‌ای نداشت. سنایی در غزنين زاده شد و همان جا به آموزش پرداخت. پس از آشنايی با دانش‌های آن زمان به عنوان شاعر به دربار راه يافت. سپس به بلخ رفت و از بخشش و دهش خواجه اصيل‌الملک حسن هروی از بزرگان آن‌جا برخوردار شد. اما چندی بعد كار آن دو به رنجش و تیرگی كشيد و سنايی او را هجو گفت. با اين همه شاعر به شوند آزار دشمنان و به ويژه برانگیختن و تحقير خواجه‌ از بلخ ره‌سپار سرخس شد.

محمود عابدی، هموند هیات علمی دانشگاه خوارزمی و هموند پیوسته‌ی فرهنگستان زبان و ادب فارسی می‌گوید: اگر به بخش گسترده‌ی شعر سنایی و گروه نویسندگان و گویندگان و عارفانی که از او پیروی کرده‌اند بنگریم، آن‌ها را با گرایش‌ها و سرزمین‌های بسیار گوناگون خواهیم یافت. نظامی، عطار، مولوی، نجم‌الدین دایه، روزبهان بقلی‌شیرازی، شیخ اشراق سهروردی، جامی و بسیاری دیگر از سنایی بهره گرفته‌اند که در آفرینه‌هایشان (:آثارشان) این تاثیر آشکار است. بیشتر نوشته‌های عرفانی سده‌ی ششم، به‌ویژه تفسیر عرفانی «کشف‌الاسرار» و «عده‌الابرار» با وجود هم‌زمانی با سراینده، بیش از هر یادمان دیگر در زمینه‌های گوناگون عارفانه، از شعر سنایی بهره‌ گرفته است.

درون‌مایه‌ی شعر سنایی به گونه‌ای بود که در دربارها جایی نداشت و بازار شعر او دربار نبود. البته گفته شده که زندگی سنایی یک نیمه‌ی تاریک و یک نیمه‌ی روشن دارد؛ اگرچه این گفته در جای خودش درست است اما بیشتر به این شوند بود که آن‌چه می‌سرود در دستگاه حاکمان و پادشاهان جایی نداشت ...

آنچه در بالا آمده است بخشی از نوشتاری است با عنوان «سنایی چشم‌انداز تازه‌ای به روی ادبیات فارسی گشود» که بیانگر دیدگاه محمود عابدی، هموند هیات علمی دانشگاه خوارزمی و هموند پیوسته‌ی فرهنگستان زبان و ادب فارسی درباره‌ی سنایی سراینده‌ی سده‌ی ششم مهی است. این نوشتار به قلم آناهید خزیر در تازه‌ترین شماره‌ی امرداد چاپ شده است.

متن کامل این گزارش را در رویه‌ی چهارم (:ادب و هنر) شماره‌ی 414 هفته‌نامه‌ی امرداد بخوانید.

خوانندگان می‌توانند برای دسترسی به هفته‌نامه‌ی امرداد افزون‌بر نمایندگی‌ها و روزنامه‌فروشی‌ها از راه‌های زیر نیز بهره ببرند.

لینک فروش اینترنتی امرداد شماره‌ی 414

لینک اشتراک ایمیلی هفته‌نامه‌ی امرداد

نشانی دکه‌های شهر تهران ، کرج و حومه

 


تاریخ پست:1398/5/13 12:48 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :342

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استهموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics