تاریخ پست:1398/4/31 15:06
خبرنگار امرداد: بامداد رستگار

روستای هدف گردشگری فرومد در بخش خاوری (:شرقی) شهرستان میامی (کیلومتر 115) و در مسیر میامی به سبزوار جای دارد.. در مرکز این روستای زیبا، ساختمانی سرخ فام به چشم می خورد که آرامگاه ابن یمین، سراینده‌ی نام‌آور و قطعه‌سرای بزرگ زبان فارسی است.

سازه‌ی آرامگاه در سال 1353 بازسازي و ساختمان زيبایي در آن محل ساخته شد كه برخي آن را نماد كلاه سربداران و برخی دیگر آن‌را به گونه‌ی گلي در حال شكفته‌شدن مي‌دانند. اين سازه که با بافت روستا هم‌خوانی ندارد، شش گوش است. ‏سنگ گور دارای شش گوشه‌ی کوچک است که روی آن نوشته شده: «آرامگاه امیرفخرالدین محمدابن یمین‌الدین متخلص به ابن یمین، شاعری بوده است دانشمند، دوران زندگی را با کمال مناعت و وارستگی به پایان رسانده است».

امير فخرالدين محمودبن امير يمين‌الدين طغرایي مستوفي فرومدي نامور به ابن يمين در پایان سده‌ی هفتم مهی (:هجري قمري) چشم به جهان گشود.

اين سراینده‌ی فرهيخته زندگانی درازی داشته و بيشتر سال‌هاي زندگی به‌ویژه واپسین سال‌هاي آن به سبب فضاي نا آرام و آكنده از هرج و مرج روزگار مغول و گسیختگی اوضاع و احوال و نبود امکان ادامه زندگاني به اتكاي سرایندگی و اعتماد مطلق بر ذوق و قريحه‌ی سخنوري در سبزوار و فرومد به قناعت و گوشه‌نشینی و کشاورزی پرداخته است.

آرامگاه وي درفرومد يادآور خاطرات بزرگ‌مردي است كه با سرودن اشعار ساده و كلامي شيرين و دلپذير همه را به سوي كمال انسان دعوت می‌کرده است و که امروز ميعادگاه صاحب‌دلان و مشتاقان شعر و ادب پارسي است و پس از سده‌ها همچنان بزرگ وگرامی داشته می‌شود.


تاریخ پست:1398/4/31 15:06 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :402

دیدگاه هموندان

نام : ... زمان : ۱ امرداد ۱۳۹۸ _ ۰۹:۵۵:۳۰

بسیار عالی من از این آرامگاه اطلاع نداشتم

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استمطالب مرتبط

هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics