تاریخ پست:1398/2/21 12:32
خبریار امرداد: مهشید شهریاری

 کودکان و نونهالان زرتشتی زمانی از بازی‌های کودکانه‌ی خود را در پارک کودک فروهر به آشنایی با اهمیت باغبانی گذراندند.

باغبانی و پرورش گل و گیاه یکی از سرخوشی‌های زیبای زندگی و یکی از آسان‌ترین راه‎های ارتباط کودکان با طبیعت است. شوربختانه  کودکان شهرهای بزرگ که در آپارتمان‎ها و برج‎ها ساکن هستند، فضای کافی برای داشتن یک باغچه شخصی ندارند.

کودکانی که از نخستین سال‎های زندگی‎شان شاهد باغبانی پدر و مادرشان هستند و یا خود به کارهای باغبانی پرداخته‌اند از سلامت روانی بالاتری برخوردار هستند و در بزرگسالی نیز ارتباط مثبت‎تری با محیط برقرار می‌کنند.

امروزه شاهد آن هستیم که کودکان ما با رشد زندگی شهرنشینی و ماشینی کمتر از نسل‌های گذشته با طبیعت خو گرفته‌اند و بیشتر وقت خود را به فعالیت‌های داخل خانه مانند تماشای تلویزیون و بازی‌های کامپیوتری می‌پردازند.

متخصصان روانشناسی سفارش می‎کنند حتی در این محیط‎ها نیز حتما خانواده‌ها فضایی را برای باغبانی کودکانشان ایجاد کنند. در این راستا آنها می‌توانند گلدان‎ها یا باغچه‎های گلدانی برای کودکان تهیه کنند تا آنان با رشد طبیعی گیاهان آشنا شوند و از پرورش آنها در خانه شاد شوند. 

به باور متخصصان، باغبانی یکی از پیشه‌هایی است که در آن هر پنج حس انسان به کار گرفته می‌شود و در نتیجه یکی از مفیدترین فعالیت‌ها برای کودکان است که باعث یادگیری پایه‎های علوم تجربی، هنر، ریاضی در آنان می‌شوند. کودکان از طریق تجربه، دانش زیادی درباره رشد گیاهان به دست می‌آورند. آنها در مقایسه با دانش‌آموزانی که تنها به يادگيری تیوری علوم می‌پردازند، از درس دریافت بهتری می‌کنند. افزون بر آن، این کودکان احساس مسوولیت‏‌پذیری بیشتری پیدا می‌کنند و بلوغ فکری‎شان نیز بیشتر از دیگر همسالان خود خواهد بود.

مسوولیت‌پذیری،‌ افزایش‌صبر، قدرت درک و فهم، اعتماد به نفس، فعالیت فیزیکی، خلاقیت، بهببود سیستم ایمنی بدن و تشویق به مصرف میوه و سبزیجات را می‌توان از فواید باغبانی کودکان نام برد.

مسوولیت پذیری: کودکان با نگهداری از گیاهانی که کاشته‌اند حس مسوولیت‌پذیری را یاد می‌گیرند و چون این گیاهان حاصل دسترنج خودشان است همواره با کمال دقت از آن‌ها مراقبت می‌کنند.

افزایش‌صبر: انتظارکشیدن کودک در به ثمر رسیدن گل مورد علاقه‌اش باعث افزایش صبر و شکیبایی او برای رسیدن به اهداف زندگی می گردد.

قدرت درک و فهم: هنگامی که کودکان از گیاهان خود مراقبت می‌کنند با رابطه علت و معلولی موجود در چرخه  رشد و حیات گیاهان آشنا می‌شوند و این باعث رشد قدرت درک و فهم آنها می‌شود. آنها یاد می‌گیرند که چگونه زنبورها به شکوفا شدن گل‌ها کمک می‌کنند رابطه بین زندگی گیاه و آب، نور و خاک را در می‌یابند و درک می‌کنند که چگونه وجود علف‌های هرز مانع رشد گیاهانشان هست.

اعتماد به نفس: وقتی کودکان به نتیجه و هدف دلخواهشان در باغبانی که همانا رسیدن به محصول نهایی نظیر میوه، سبزی و یا گل می‌رسند، بسیار خوشحال می‌شوند و به این باور می‌رسند که توانایی انجام کارهای مختلف را دارند.

فعالیت فیزیکی: انجام باغبانی به ویژه در فضای خارج از خانه، باعث تحرک فراوان کودکان می‌شود که این امر در دنیای ماشینی امروز بسیار با اهمیت است و می‌تواند ضامن سلامت روحی و جسمی کودکان در آینده باشد.

خلاقیت: باغبانی و محیط‌های طبیعی خلاقیت کودکان را شکوفا می‌کند. کودکان در خلال باغبانی از خلاقیت خود استفاده می‌کنند و با امتحان کردن روش‌های مختلف سعی می‌کنند راه های جدیدی را برای پرورش گیاهان خود بیابند.

تشویق به مصرف میوه و سبزیجات: فعالیت کودکان در کاشت و برداشت سبزیجات منجر به افزایش رغبت کودکان در مصرف سبزیجات می گردد. این موضوع باعث افزایش دانش تغذیه‎ای کودکان می‌شود و از این طریق کودکان از مزایای خوردن سبزیجات و میوه‎ها در مقابل تنقلات آگاه می‌شود. کودکانی که از خوردن سبزی سرباز می‌زنند، با کاشت، مراقبت و تماشای رشد و نمو گیاهانشان، تمایل بیشتری برای مصرف میوه و سبزیجات از خود نشان خواهند داد.

ارتباط با طبیعت: وقتی کودکان در فعالیت باغبانی شرکت می‌کنند نسبت به دنیای اطراف خود آگاهی بیشتری پیدا می‌کنند. آنها در کنار یادگیری علوم زیستی، ارتباط نزدیکتری با طبیعت برقرار می‌کنند. این امر تقدیر و القای احترام آنها به طبیعت را افزایش می‌دهد. کودکان از این طریق یاد می‌گیرند که در زندگی برای طبیعت و محیط زیست خود ارزش قائل باشند و این احساس تا دوران بزرگسالی حفظ می‌شود.

بهببود سیستم ایمنی بدن: در فعالیت‌های باغبانی کودک با خاک ارتباط برقرار می‌کند. عناصر و باکتری‌های مفیدی در خاک وجود دارد که سیستم ایمنی کودکان را در مقابل بیماری‌های تقویت می‌کند. دکتر جوئل وین استاک ، استاد دانشگاه تخصصی ایمنولوژی می گوید: باید این اجازه به کودکان داده شود تا با پای برهنه به داخل خاک بروند و بازی کنند و هنگام غذا خوردن مجبور نباشند دستشان را بشویند. وی معتقد است در خاک عناصری مانند میکرو ارگانیسم‌ها و موجودات ذره‌بینی وجود دارند که عدم وجود این عناصر در بدن کودکان در سنین خردسالی می‌تواند سیستم ایمنی بدن را در سنین بالاتر دچار نقص کند.

فضا و ابزار باغبانی برای آموزش کودکان و آشنایی آنها با فعالیت باغبانی در پارک کودک فروهر آماده‌سازی شده است

فضا و ابزار باغبانی برای آموزش کودکان و آشنایی آنها با فعالیت باغبانی در پارک کودک فروهر آماده‌سازی شده است 

باغبانی و پرورش گل و گیاه یکی از سرخوشی‌های زیبای زندگی و یکی از آسان‌ترین راه‎های ارتباط کودکان با طبیعت است

باغبانی و پرورش گل و گیاه یکی از سرخوشی‌های زیبای زندگی و یکی از آسان‌ترین راه‎های ارتباط کودکان با طبیعت است

مسوولیت‌پذیری،‌ افزایش‌صبر، قدرت درک و فهم، اعتماد به نفس، فعالیت فیزیکی، خلاقیت از فایده‌های باغبانی است

مسوولیت‌پذیری،‌ افزایش‌صبر، قدرت درک و فهم، اعتماد به نفس، فعالیت فیزیکی، خلاقیت از فایده‌های باغبانی است

فرتور رسیده است .

0256


تاریخ پست:1398/2/21 12:32 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :565

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استهموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics