تاریخ پست:1397/12/11 8:48
شهرام پوردهی زین آباد

جشنواره‌ی نارنج با نوآوری کمیسیون بانوان انجمن زرتشتیان شیراز به آیین چند سال گذشته، از بامداد دهم اسفندماه در باغ وقفی شیراز آغاز شد و تا پسین ادامه داشت.
درختان نارنج که برای ثمردهی بهتر و به بارنشستن بهار نارنج بایستی پیش از آغاز فصل بهار، بار خود را بر زمین بگذارند، دهم اسفندماه با باشندگی پرشور زرتشتیان شیراز به ویژه جوانان و نوجوانان، باری را که سوم اسفندماه و هم زمان با پاکسازی آتشکده بر زمین نهاده بودند، به دستان باهمت آنان سپردند. نارنج‌ها زیر آسمان آبی همراه با گرمای نوازش‌گر خورشید، در آب غلتان شدند و گرد و غبار از رو برچیدند، گرد و غباری که از ماه ها انتظار بر چهره داشتند. کم‌کم نوبت به بریدن نارنج‌ها رسید و بوی عطر نارنج در فضا پیچید، همه دست به دست هم دادند تا آب نارنج‌ها گرفته شود، در طول این چند ساعت، بارها آسمان لباس خودش را عوض کرد، گاه آبی، گاه هم آبی و ابری و در نهایت ابری به تن کرد و زمانی که همت و هم دلی باشندگان را برای ساعت‌ها به نظاره نشست، از شادمانی اشک شوق ریخت، اشک‌هایی که شد باران و حال و هوای ویژه‌ای به باغ وقفی شیراز بخشید. آب نارنج‌ها در نهایت به آشپزخانه رفت و در داخل دیگی بزرگ و مسی ریخته شد و در میان شادی و شور باشندگان و «هابیروشاباش» گویان، شکر سپید به آن افزوده شد تا شربتی گوارا حاصل پخت آن باشد، ولی این پایان ماجرا نبود، تفاله‌های نارنج هم رویای سس نارنج شدن در سر داشتند، رویایی که به حقیقت پیوست و سس نارنج هم تهیه شد، همه ساله مسافران نوروزی که مهمان پذیرشگاه زرتشتیان شیراز می‌شوند، سراغ شربت و سس نارنج را از شیرازی‌ها می‌گیرند و اگر از آن باقی مانده باشد، آن‌ها را به سوغات می‌برند.
در گوشه و کناره:
شماری از جوانان همراه با افلاتون سهرابی فرنشین انجمن زرتشتیان شیراز، سوم اسفندماه به سرپرستی فرشاد جمشیدی کلانتری، آدریان و درون آتشکده را پاک سازی کرده بودند، تا حال و هوایی تازه به خود بگیرد و آماده برای آغاز سال نو و نوروز باشد. در همان روز چیدن نارنج‌ها به سرپرستی خدارحم اسفندیاریان و گل‌کاری محوطه‌ی جلوی آتشکده تا پاسی از شب ادامه داشت.
کلاس‌های دینی که همه هفته، پسین آدینه برگزار می‌شد، به صورت ویژه این هفته در نوبت صبح برگزار شد تا دانش آموزان نیز فرصت باشندگی در جشنواره نارنج را داشته باشند. همزمان با این جشنواره، تعدادی از بانوان نیز مشغول پاک‌سازی کتابخانه آزاد و پختن ناهار بودند، ناهار لذیذی که با پایان گرفتن جشنواره با آن از باشندگان پذیرایی شد.

فرتور از شهرام پوردهی ومهتاب گشتاسبی است.

0114


تاریخ پست:1397/12/11 8:48 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :1464

دیدگاه هموندان

نام : ایران زمان : ۱۱ اسفند ۱۳۹۷ _ ۱۲:۴۸:۲۴

احسن به شیراز یهای پر شور باز هم بوی همدلی و صمیمیت و همکاری . و همچنین گزارش بسیار زیبای آقای پوردهی چه بسیار دلنشین شرایط آب و هوا و وضعیت آن روز را توصیف کرده اند. خسته نباشید همیشه پر انرژی و در کارهای نیک همازور باشید .

نام : شهروز زمان : ۱۱ اسفند ۱۳۹۷ _ ۱۶:۲۸:۰۹

یکی از زیباترین گزارش هایی بود که خوانده ام. درود بر شیرازیهای باهمت. سپاس از امرداد بابت گزارش خوبتان. دلم هوای شیراز کرد.

نام : همکیش زمان : ۱۲ اسفند ۱۳۹۷ _ ۰۰:۱۳:۰۲

چه زیبا اقای پوردهی حال و هوای دل انگیز شیراز رو توصیف کردند خیلی لذت بردم.و ماشالا به همت بلند شیرازی ها

نام : مهرافزا زمان : ۱۳ اسفند ۱۳۹۷ _ ۱۹:۲۵:۴۱

بچه ها رو که می بینم کاری سخت مثل آب گرفتن نارنج رو اینجوری با ذوق انجام میدن. میفهمم چقدر اونجا تو شیراز بهشون خوش میگذره. خوش بحالشون. باید بابام رو راضی کنم سال دیگه جشنواره نارنج بیایم اونجا.

نام : میترا زمان : ۱۴ اسفند ۱۳۹۷ _ ۱۳:۵۸:۵۰

مهرافزا جان با دیدن پیامت اشک شوق در چشمانم حلقه زد،1541 قدمت به روی چشم.

نام : سيمين زمان : ۱۶ اسفند ۱۳۹۷ _ ۰۶:۳۷:۴۹

عکس ها با بیننده حرف میزنه. صفا، صمیمیت، همدلی و کلی احساس خوب دیگه. از همین الان بوی بهارنارنج هم به مشام رسید. شیراز نفسه

نام : نيلوفر زمان : ۱۹ اسفند ۱۳۹۷ _ ۱۸:۰۴:۲۸

خوشا به حال اونایی که نوروز رو مهمان شیرازی ها هستند. هیچ جایی شیراز نمیشه بخصوص نوروز

نام : یک ايرانی زمان : ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ _ ۱۵:۳۳:۳۷

با آرزوی خوشی و خرمی و تندرستی برای همه خوبان و مهربانان به ویژه برای همکیشان گرامی زرتشتی.

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استهموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics