تاریخ پست:1397/11/28 15:6
29 بهمن‌ماه؛ فرخنده روز بانوان و مادران

برگزاری جشن اسفندگان در میان زرتشتیان

خبریار امرداد: مهشید شهریاری

برگزاری جشن اسفندگان در میان زرتشتیانزرتشتیان آیین جشن اسفندگان و نکوداشت جایگاه مادران و  بانوان را، روز سپندارمذ از ماه اسفند در گاهشمار زرتشتی، برابر با 29 بهمن‌ماه از سال‌نمای رسمی برگزار می‌کنند

تهران

سازمان زنان زرتشتی، 29 بهمن‌ماه 1397 خورشیدی،  آیین جشن اسفندگان و  روز مادر و زن را از ساعت 16 در تالار خسروی گرامی می‌دارد.

یزد

- جشن اسفندگان به کوشش انجمن زرتشتیان مریم‌آباد در یزد، دوشنبه ۲۹ بهمن‌ماه از ساعت ۱۸ در تالار زرتشتیان برگزار می‌شود. کند.

- انجمن زرتشتیان اهرستان جشن اسفندگان را از ساعت ۱۹ در آتشکده‌ی این محله گرامی برپا می‌کند.

- انجمن مردم نهاد همازور، خجسته آیین اسفندگان را پنجشنبه دوم اسفند‌ماه در تالار پولاد کسنویه‌ی یزد  جشن می‌گیرد. در این جشن به برگزیدگان مسابقه‌ی نقاشی «مهر مادری» به مناسبت همزمانی روز مادر با جشن اسفندگان پیش‌کش داده می‌شود. شرکت‌کنندگان در این جشن بایسته است با انجمن همازور هماهنگی کنند.

- جشن اسفندگان اهالی خرمشاه، جشنی است که سوم اسفندماه همزمان در تالار سرور (خرمشاه یزد) و تالار اشا (تهران) با اجرای برنامه‌های شاد و ویژه برگزار شود. برای هماهنگی شماره‌های ۰۹۱۳۲۵۸۶۳۷۲ (یزد)، ۰۹۰۳۷۵۳۷۷۳۳ (تهران) در دسترس است. این جشن ویژه‌ی بانوان است.

اصفهان

زرتشتیان اصفهان به فرخندگی جشن اسفندگان،  دوم اسفندماه 1397 خورشیدی از ساعت 18 و 30 دقیقه در خانه زرتشتیان گردهم می‌آیند.

شیراز

انجمن زرتشتیان شیراز،  جشن اسفندگان و بزرگ‌‌‌داشت بانوان و مادران را 29 بهمن‌ماه 1397 خورشیدی از ساعت 18:30 در  تالار یزدانی مجموعه دینی شیراز برگزار می‌کند.

اهواز

انجمن زرتشتیان اهواز کهن آیین اسفندگان را دوشنبه 29 بهمن‌ماه 1397 خورشیدی در همایشگاه کیانپارس گرامی می‌دارد.

در گاهشمار سی روزه‌ی زرتشتیان پنجمین روز از هر ماه سپَنتَه‌آرمَیتی یا سپندارمذ نام دارد. زرتشتیان، جشن اسفندگان را، 29 بهمن‌ماه در گاهشمار رسمی کشور، همچون جشن‌های ماهیانه‌ی دیگر پاس می‌دارند. جشن اسفندگان در میان زرتشتیان به نام روز بانوان و مادران پارسا و نیکوکار نیز شناخته می‌شود. واژه‌ی سپَنتَه‌آرمَیتی به چم (:معنی) فروتنی و بردباری است.


تاریخ پست:1397/11/28 15:6 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :764

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استمطالب مرتبط

هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics