تاریخ پست:1397/11/11 23:59
شهرام پوردهی زین آباد

زرتشتیان شیراز پسین دهم بهمن‌ماه 1397 خودر تالار روانشاد یزدانی شیراز گردهم آمدند تا جشن سده را با شکوه تر از همیشه برگزار کنند.
پس از اعلام برنامه‌ها از سوی شیوا شهریارزاده مجری این جشن، نوبت به گاتاخوانی گروه سرود جوانان زرتشتی به سرپرستی شبنم پوردهی رسید. سپس سرود ملی ایران پخش شد و گروه گاتهاخوانی و باشندگان دست بر روی قلب‌هایشان گذاشتند و پیمانی دوباره با وطنشان ایران بستند و ثابت کردند ایرانی هستند و نام ایران را در قلب هایشان جاودانه ساخته‌اند. در ادامه خسرو قدس نایب فرنشین انجمن زرتشتیان شیراز با خوش‌آمدگویی به باشندگان، جشن سده را شادباش گفت.
با غروب کامل خورشید و تاریک شدن آسمان نوبت به باشکوه‌ترین بخش جشن سده، یعنی آتش‌افروزی رسید، بانوان و دوشیزگان سپیدپوش، لاله به دست موبدیار رستم خسرویانی را تا تل هیزم‌های برهم انباشته شده، همراهی کردند. باشندگان نیز «هابیرو شاباش» گویان با گام‌های استوار همراه و همگام بودند. لحظه‌هایی بعد شمار بسیاری از باشندگان گردش سپیدپوشان به دور هیزم‌ها را به نظاره ایستادند و سکوت همه جا را فرا گرفت؛ سکوتی که به مرور جای خود را به زمزمه‌‌های دعا و نیایش داد. در نهایت لحظه‌ای که باشندگان انتظارش را می‌کشیدند، فرا رسید و شعله‌های آتش به آسمان زبانه کشید و رقصان به سوی ستاره ها روانه شد. دوشیزگان سبزپوش اسپند بر آتش ریختند و آتش‌افروزی امسال نیز به پایان خود نزدیک شد. پایانی که نوید فرا رسیدن نوروز پس از 50 شب و 50 روز دارد.
پس از این آیین با آش و سیروگ و شیرینی از باشندگان پذیرایی شد تا با بازگشت به تالار روانشاد یزدانی شیراز ادامه‌ی برنامه‌ها با نخستین اجرای نخستین نونهال نقال زرتشتی ایران، اوشتا نیکزاد همراه شود، پس از اجرای خوب و تحسین‌برانگیز وی، نوبت به اجرای گروه کر زرتشتیان شیراز به سرپرستی فرشاد عباسیان رسید، این گروه که از مهرماه سال گذشته فعالیت خود را زیر نظر عباسیان آغاز کرده است، سرود «سده» را به زیبایی اجرا کرد، سپس در دو بخش جداگانه، نونهالان و نوجوانان با سرپرستی مهتاب گشتاسبی سرود خواندند، پایان بخش برنامه‌های جشن سده، پیشکش یادبودهای برترین‌های بیست‌وششمین دوره‌ی پیکارهای ورزشی جام سده از سوی کمیسیون ورزش انجمن زرتشتیان شیراز با مجری‌گری شروین کاوسی بود که از سوی افلاتون سهرابی، کیخسرو فلاحتی، هوشنگ اسفندیاریان و شبنم پوردهی فرنشین این کمیسیون انجام شد. پیکارهای جام سده همه ساله از جشن مهرگان آغاز و با فرا رسیدن جشن سده به پایان می‌رسد و امسال نیز در رشته‌های گوناگون از جمله والیبال، ضربه آزاد فوتبال، ضربه آزاد بسکتبال، تنیس روی میز، تخته‌نرد، شطرنج، دارت و چندگانه‌ی کودکان برگزار ‌شد. هماهنگ‌کنندگی این جشن را میترا جوانمرد بر دوش داشت.
در حاشیه :
- قرار براین بود تا صابر سهرابی مدیرکل فرهنگ‌وارشاد فارس در این آیین باشنده باشد که اینگونه نشد و مجتبی میردهقان فرنشین اداره‌ی امور هموطنان غیرمسلمان به نمایندگی از ایشان در آیین باشنده شد. سعید دهقانی نیز به نمایندگی خبرگزاری فارس در این آیین باشنده بود.
- در بخشی از پیشکش یادبودها، از داریوش پورسرخابی یکی از بنیانگذاران جام سده در شیراز، سپاسداری شد.
- پگاه شهریاری به عنوان امتیازآورترین ورزشکار جام سده امسال معرفی شد.

گاتها خوانی
 
 
پخش سرود ملی ایران
 
 
شیوا شهریارزاده مجری برنامه
 
 
سخنرانی خسرو قدس
 
 
مجتبی میردهقان فرنشین اداره امور هموطنان غیرمسلمان
 
 
اوشتا نیکزاد نقال نونهال
 
 
اجرای سرود سده توسط گروه کر
 
 
سرود نونهالان
 
 
 
اجرای سرود توسط نوجوانان
 
 
تیم نخست رشته والیبال جام سده
 
 
تیم سوم ضربه آزاد فوتبال
 
 
تیم دوم ضربه آزاد فوتبال
 
 
نفرات برتر ضربه آزاد بسکتبال بانوان
 
 
نفرات برتر تنیس روی میز بانوان
 
 
نفرات برتر رشته دارت پیشکسوتان
 
 
نفرات برتر رشته دارت رده آزاد
 
 
نفرات برتر رشته تخته نرد
 
 
نفرات برتر رشته شطرنج
 
 
شرکت کنندگان رشته چندگانه کودکان
 
 
 
 
 
 
 
 
پذیرایی از باشندگان
 
فرتور ار شهرام پوردهی است.
 
1986
 
 

تاریخ پست:1397/11/11 23:59 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :1728

دیدگاه هموندان

نام : کاوه زمان : ۱۲ بهمن ۱۳۹۷ _ ۰۹:۵۵:۱۶

ممنون از گزارش زیباتون. جشن سده بر همه هموطنان میمون و خجسته باشد. همه روشنی و سپیدی و پاکی. امیدوارم همانگونه.که سخنگوی امور خارجه بدرستی گفتند این جشن ملی در جای جای میهنمان ایران به شکوه نوروز برگزار شود.

نام : اسفنديار زمان : ۱۲ بهمن ۱۳۹۷ _ ۱۴:۲۱:۱۲

چه حس خوبی از کنار آتش ایستادن و گرفتن دستان یکدیگر به انسان منتقل میشه، این همازوری و همدلیه. آدم رو دلگرم میکنه. ممنون از حس خوب گزارشتون.

نام : همکیش زمان : ۱۳ بهمن ۱۳۹۷ _ ۲۱:۳۴:۳۵

خیلی خیلی عالی ! چقدر خوب که بالاخره افرد جدیدی رو هم در گاتها خوانی( قشنگ) شیرازی ها می بینیم و به افراد جدید هم اجازه همکاری داده شده .✴

نام : نيلوفر زمان : ۱۳ بهمن ۱۳۹۷ _ ۲۲:۰۴:۱۶

جامون تو جشن شیرازی ها پری سبز بوده. خوش به حال اونایی که سده رو شیراز بودن. ممنون از امرداد بابت پوشش تصویری سده از همه شهرا

نام : جمشيديان زمان : ۱۴ بهمن ۱۳۹۷ _ ۰۶:۲۸:۰۱

امیدوارم همیشه شاهد همبستگی و همدلیتان باشیم. چقدر تصویر دستان در هم پیوسته ی شیرزنان این مرز و بوم در کنار عظمت آتش سده غرور آفرین است. درود بر شیرازیها

نام : کتایون نمیرانیان زمان : ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ _ ۰۱:۰۴:۱۸

با درود و سپاس فراوان از تلاشهای گزارشگران و مسوولین گرامی سایت دلهامان همواره به گرمی آتش باد...

نام : یک ايرانی زمان : ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ _ ۱۵:۵۰:۰۰

خوشبختانه پیگیری های بین المللی داره انجام میشه تا جشن های سده و مهرگان ثبت جهانی شوند به امید آن روز که البته دیر نیست.

نام : مهديس زمان : ۱۶ بهمن ۱۳۹۷ _ ۲۰:۲۰:۲۲

شاد و تندرست باشید و همیشه دست ها در دست هم و گامهایتان استوار بماند. ممنون از گزارشتون.

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استهموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics