تاریخ پست:1397/11/8 20:26
در امرداد 405 چاپ شده است

سوختارِ تخت‌جمشید در دو نگاه

خبرنگار امرداد: فرشته جمشیدی

«ديودوروس سيسيلي (تاريخ‌نگار هم‌دوره‌ي ژوليوس سزار و نويسنده‌ي «کتابخانه‌ي تاريخي») درباره‌ي آتش‌سوزي تخت‌جمشيد به دست اسکندر مي‌گويد که: تخت‌جمشيد و سازه‌هاي ويژه‌ي آن ثروتمندترين شهر روي زمين به شمار مي‌رفتند. اسکندر مقدوني در سخنانش با سپاهيان خود مردمان اين منطقه را بدترين دشمنان خود از ميانِ همه‌ي شهرهاي آسيا معرفي نمود و به سپاهيان و جنگاوران خود دستور تاراج و چپاول آن را به جز کاخ پادشاهي داد.
ديودوروس در ادامه‌ي سخنان خود مي‌گويد: اسکندر آيين‌هاي گوناگوني را در نکوداشت پيروزي خود برگزار کرد. يک روز زماني که با سردانش سرگرم خوش‌گذراني بود، مستي و ديوانگي بي‌مانندي به آنان دست داد؛ يکي از زنان يوناني با نام «تائيس» که معشوقه‌ي اسکندر بود در مراسم گفت که گشودن ايران بزرگ‌ترين دستاورد اسکندر در آسيا بوده و از او اجازه خواست تا زنان با دستان خود مايه‌ي غرور و افتخار ايرانيان را به آتش بکشند. در اين ميان يکي از سرداران دستور داد که مشعل‌ها را روشن کنند و ديگر افراد را تشويق کرد تا ويراني و اهانت به مقدسات يونانيان جبران شود. (روايت افسانه‌اي يورش خشايارشا به يونان و تخريب آتن)
گزارش تاريخ‌نگاران يوناني از آتش‌سوزي تخت‌جمشيد همچو پلوتارک، ديودوروس سيسيلي و کنت کورس همه کمابيش همان داستان هميشگي است که برابر با آن اسکندر با راهنمايي معشوقه‌اش «تائيس» به سردارن و زنان همراهش فرمان به آتش زدن تخت‌جمشيد داد. روايتي که تا به امروز هزاران بار تکرار شده و دست‌مايه‌هاي داستان‌هاي فراوان و فيلم‌نامه‌هاي بسياري نيز شده است ...
اما گروهي از پژوهشگران ايراني در پنجاه سال گذشته بر اين باورند که روايت‌هاي يوناني پيرامون آتش‌سوزي تخت‌جمشيد را نبايد «وحي منزل» دانست! انگيزه‌ي آنان از اين سخن چيست؟...»
آنچه در بالا آمده است بخشی از نوشتار «آیا تخت‌جمشید آتش گرفت؟» به قلم فرشید ابراهیمی پژوهشگر تاریخ است که این رویداد را از دو نگاه تاریخی بررسی کرده است. این نوشتار در رویه‌ی تاریخ امرداد 405 به چاپ رسیده است.

خوانندگان می‌توانند برای دسترسی به هفته‌نامه‌ی امرداد افزون‌بر نمایندگی‌ها و روزنامه‌فروشی‌ها از راه‌های زیر نیز بهره ببرند.

لینک فروش اینترنتی شماره‌ی 405 امرداد

لینک اشتراک ایمیلی هفته‌نامه امرداد

نشانی دکه‌های شهر تهران ، کرج و حومه

 


تاریخ پست:1397/11/8 20:26 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :544

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استمطالب مرتبط

هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics