تاریخ پست:1397/10/27 0:11
خبریار امرداد: مهشید شهریاری

 جشن بهمن‌گان و روز پدر در مهدکودک دکتر بهرام پرورش گرامی داشته شد.

پدران نونهالان مهدکودک پرورش به خجستگی جشن بهمنگان، چهارشنبه 26 دی‌ماه 1396 خورشیدی برابر با روز وهمن امشاسپند از ماه بهمن در گاهشمار زرتشتی، در مهدکودک گردهم آمدند و کنار فرزندانشان این روز را به شادی گذراندند. این جشن آیینی با اوستاخوانی موبد فرزاد لهراسب همراه بود.

جشن بهمنگان به روز دوم (بهمن روز) از ماه بهمن که بنا بر گاهشمار پیشین ایرانیان که دوازده ماه سی روزه داشتند در گاهشمار کنونی به روز بیست و شش دی ماه افتاده است. بهمن: امشاسپند (فرشته) اهورایی که خویشکاری‌اش پشتیبانی از جانداران سودمند است و به چم (معنای) اندیشه‌‌ی نیک و خردورزی است.

 

 

فرتور رسیده است.

1986


تاریخ پست:1397/10/27 0:11 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :1734

دیدگاه هموندان

نام : همکیش زمان : ۲۷ دی ۱۳۹۷ _ ۰۹:۳۹:۲۹

با درود به همگی شما گرامیان ایا در اینروز که روز پدر را جشن گرقته اند فلسفه ای هم دارد

نام : مهرگان زمان : ۲۷ دی ۱۳۹۷ _ ۰۹:۴۹:۱۷

روز پدر ، خجسته باد . چه تصاویر زیبایی. امیدوارم همیشه و همیشه ، هموطنان زرتشتی عزیز ، بهروز باشند . و لبخند بر لب .

نام : هم میهن زمان : ۲۸ دی ۱۳۹۷ _ ۱۴:۳۹:۵۲

روز پدرنمی تواند روز وهمن از ماه بهمن یعنی روز نیک منشی باشد. بهمن نگاهبان حیوانات است. مازرتشتیان در روز های بهمن و ماه و گوش و رام گوشت که نبر نامیده می شود . حیوانات را نمی کشیم و گوشت نمی خوریم . حتی خیلی از زرتشتیان در کل ماه بهمن کوشش می کردند که گوشت نخورند. نیک منشی را نمی ویژه مردان کرد. بانوان گرامی نیز باید نیک منش باشند. و..... انجمن موبدان تهران که با لاترین مرجع دینی و فرهنگی ما زرتشتیان است . جشن بهمنگان را برپایه دین و فرهنگ زرتشتی « روز حمایت از حیوانات دانست»»» روز پدر در فرهنگ زرتشتی ، جشن شهریور گان است.

نام : رستم زمان : ۳۰ دی ۱۳۹۷ _ ۰۹:۲۷:۳۷

به هر بهانه ای جشن و شادی باشه خوبه و فلسفه و دین و فرهنگش اصلا مهم نیست .از مدیریت مهد نیز متشکرم که این برنامه را تدارک دیدن تا جشنی و شادی برای بچه ها و پدران باشه به هر دلیلی چنین کاری پسندیده بود

نام : یک ایرانی زمان : ۳ بهمن ۱۳۹۷ _ ۱۵:۵۶:۵۶

من با نظر دوست عزیزمان ، آقا/خانم هم میهن، بسیار موافقم. به نظر من میشود روز تولد پیامبر راستگو آشوزرتشت و یا روز یادبود کورش بزرگ و یا . . . . را روز پدر در نظر گرفت و یا یک روز معمولی از تقویم را .

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استهموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics