تاریخ پست:1397/9/25 15:3
در امرداد 402 چاپ شده است

من بادم و تو آتش

خبرنگار امرداد: فرشته جمشیدی

«یا حضرت مولانا!» این جمله‌ای است که در آرمگاه منسوب به او نوشته شده است! پیروانش هر ساله در قونیه گردِ هم می‌آیند و با یاد آن پیر دلداده به بزم و سماع می‌پردازند.
جلال‌الدین را می‌گویم! مولوی یا مولانا، هرچه که بنامیمش سایه‌ی اندیشه‌اش جهان را به گونه‌ی شگفت‌انگیزی دربر گرفته است ...
نام راستینش «محمد ابن محمد ابن حسین حسینی خطیبی بکری بلخی» است و در ‎۶ ربیع‌الاول ۶۰۴ مهی (:هجری) در بلخ، که یکی از پرآوازه‌ترین شهرهای خراسان در هنگام خوارزمشاهیان بود، زاده شد. زبان مادری‌اش پارسی بود و پاژنامش را در سروده‌هایش «خاموش»، «خَموش» و «خامُش» دانسته‌اند.
پیرامون شصت تا هفتاد هزار بیت پارسی سروده و خطبه‌ها، نامه‌ها و تقریراتش (آموزه‌های او به شاگردانش که آن‌ها را نوشته‌اند و به پارسی غیرادبی و روزانه است) نیز به فارسی است. در میانِ سروده‌های پارسی خود (همانند دیگر سرایندگان پارسی‌زبان چون حافظ و سعدی) هزار بیت به زبان تازی (:عربی) نیز دارد.

پارسی گو گرچه تازی خوشتر است / عشق را خود صد زبان دیگر است
ای‌بسا هندو و ترک هم‌زبان /  ای‌بسا دو ترک چون بیگانگان
آنچه خواندید بخشی از جستاری در زندگی و اندیشه‌ی مولانا جلال‌الدین محمد بلخی است که با عنوان «من بادم و تو آتش» به قلم فرشید ابراهیمی پژوهشگر تاریخ در امرداد 402 چاپ شده است.

خوانندگان می‌توانند برای دسترسی به هفته‌نامه‌ی امرداد افزون‌بر نمایندگی‌ها و روزنامه‌فروشی‌ها از راه‌های زیر نیز بهره ببرند.

لینک خرید اینترنتی شماره 402 امرداد

لینک اشتراک ایمیلی هفته‌نامه امرداد

نشانی دکه‌های شهر تهران ، کرج و حومه

 


تاریخ پست:1397/9/25 15:3 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :816

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استهموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics