تاریخ پست:1397/6/20 15:3
در امرداد 395 چاپ شده است

هرمزاردشیر را دریابید

خبرنگار امرداد: نگار جمشیدنژاد

شهر باستانی هرمزاردشیر 24 شهریور ۱۳۱۰ خورشیدی از سوی وزارت اوقاف و صنایع مستظرفه در سیاهه‌ی آفرینه‌های (:آثار) ملی‌ جای گرفت تا یادمان‌های به‌جامانده‌ی آن از دست‌درازی و ویرانی در پناه ماند و مردم با پیشینه‌ی این شهر آشنا شوند.

شوربختانه در همه‌ی این سال‌ها هرمزاردشیر که اهواز کنونی بر روی آن ساخته شده گمنام و تنها رها شده است، نه کاوشی پیرامون آن انجام گرفته و نه به شایستگی شناسانده شده است. این شهر روزگاری نامی باشکوه و جایگاهی ارزنده داشت. پور‌حوقل‌ درصوره‌الارض می‌گوید: «اهواز شهری است معروف به هرمزاردشیر، ولایتی بزرگ و ناحیه‌ای پهناور و وسیع دارد». به گفته جیهانی در کتاب اشکال‌العالم: «اهواز نام هرمزشهر است که جمله شهرها را در آن ولایت به آن نسبت می‌دهند.»

برخی از رخدادنگاران ساخت آن را به دست اشکانیان و برخی دیگر به فرمان اردشیر ساسانی می‌دانند. در مرآت‌البلدان آمده است: «در دوره‌ی ایلام شهر اوکسین در حدود آن بوده است که کلمه‌ی اوکسی، هوز، هوج و خوز از یک ریشه هستند. اشکانیان این شهر را تجدیدبنا کرده سپس اردشیر آن را دوباره ساخته است.»

آنچه در بالا آمده است بخشی از نوشتاری است که با عنوان «هرمزاردشیر را دریابید» درباره‌ی شهرباستانی هرمزاردشیر (اهواز کنونی) در تازه‌ترین شماره‌ی امرداد چاپ شده است.

متن کامل این نوشتار را می‌توانید در رویه‌ی دوم (رویداد) شماره‌ی 395 هفته‌نامه‌ی امرداد بخوانید.

خوانندگان می‌توانند برای دسترسی به هفته‌نامه‌ی امرداد افزون‌بر نمایندگی‌ها و روزنامه‌فروشی‌ها از راه‌های زیر نیز بهره ببرند.

فروش اینترنتی شماره‌ی 395 هفته‌نامه‌ی امرداد

 فروش اینترنتی  اشتراک ایمیلی هفته‌نامه‌ی امرداد

 

 


تاریخ پست:1397/6/20 15:3 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :759

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استهموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics