تاریخ پست:1397/5/24 12:27
از سوی نشر نیلوفر مهر چاپ و روانه‌ی بازار شد

کتاب «مامان ماه نی‌زار » برداشتی از استوره‌های کهن ایران‌زمین

خبرنگار امرداد: نگار جمشیدنژاد

مامان ماه نی زارکتاب «مامان ماه نی‌زار» نوشته‌ی نیلوفر خاکبازان فرد، ویژه‌ی گروه سنی کودک و نوجوان از سوی نشر نیلوفر مهر چاپ و روانه‌ی بازار کتاب شد.

این کتاب که برگرفته از استوره‌ی کهن «ماهی‌های نگهبانِ ریشه‌های درخت زندگی» است با تصویرگری نفیسه و منصوره صحرایی به چاپ رسیده است.

نیلوفر خاکبازان‌فرد نویسنده‌ی کتاب در پیشگفتار آن آورده است: «این داستان برگرفته از استوره‌ی کهن ماهی‌های نگهبان ریشه‌های درخت زندگی است. طبق این استوره گئوکرن (gao-karana)، درختی است درمان‌بخش و مقدس که در میان اقیانوس فراخکرت روییده که صدها و هزارها و ده‌هزار گیاه درمانبخش در پیرامونش سر زده و برای آنکه مورد صدمه‌ی اهریمن واقع نشود خداوند دو ماهی مِینوی :کَرَ (kara) برای نگهبانی آن گماشته است که همواره پیرامون ریشه‌های آن می‌گردند. این درخت در درون آب ریشه دوانیده است و اهریمن به دشمنی با این دو ماهیِ نگهبان، وزغی آفریده است...

در فرهنگ ایرانی ماهی نماد عنصر آّب، حیات و آفرینش و نیز نماد انسان پاک است.»

در بخشی از فصل نخست کتاب می‌خوانیم: «از روزگاران بسیار دور، نیِ سبزآبی یک نیِ اسرارآمیز بود که راز بی‌مرگی و جاودانگی همه‌ی نی‌زار را در وجود خود داشت. چشمه‌‌ی زندگی، در این نقطه‌ی سبز، جنبشی زیر زمین داشت؛ اما نیروی خود را با اتصال به این نیِ سبزآبی از آسمان می گرفت. آسمان با این نقطه از زمین مهربان‌تر بود و این آب آسمانی را با کمک نیِ سبزآبی در این نی‌زار جاری می‌کرد. اما چند وقتی بود که نی‌زار دیگر به سبزی و خرمیِ گذشته نبود و بسیار بی زور و بی‌جان شده بود...»

کتاب مامان ماه نی‌زار با شمارگان 1000 در چاپ نخست منتشر شده است.

 


تاریخ پست:1397/5/24 12:27 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :1299

دیدگاه هموندان

نام : ادریس شه گو زمان : ۲۵ امرداد ۱۳۹۷ _ ۱۲:۲۵:۰۵

ز پنداروکرداروگفتارنیک زبان زدشد به گیتی ازکارنیک

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استمطالب مرتبط

هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics