تاریخ پست:1397/5/8 16:25
یادداشتی برای جام جان‌باختگان 38

نیک‌اندیش و نیک‌منش

بهروز جمشیدیان

بنام خدا

بادرود

دوره‌ای دیگر از جام جانباختگان به پایان رسید، بازی‌هایی که بنام پاک‌ترین و عزیزترین فرزندان این آب و خاک است. بزرگوارانی که نه برای منیت و ابراز قدرت و تکبر که برای نگاهداری و نگهبانی این میهن اهورایی با ارزشترین سرمایه خود را نثار کردند تا ما ایرانیان با افتخار مسابقاتی بنامشان برگزار کنیم.

آیا اهداف و بازخورد  این جام و در جمع تمام مسابقات مشابه که در طول سال در جای جای ایران و در رشته های مختلف برگزار می‌گردد را می‌دانیم و در صورت بودن تمام امکانات و ابزار به ایده ال نخست هدف می‌رسیم؟؟؟

پرسشی هست که حتا اگر به اهداف عالیه ورزشی دست می‌یابیم ایا به روح ورزش و انسانیت احترام می‌گزاریم و روان و جانمان که برای نیک اندیشی پر پر می‌زند با نیک منشی به ان نزدیک می‌گردانیم ؟؟

با اتفاقات و حوادثی که پسین پنجشنبه 4 امرداد در زمین فوتبال و خارج از میدان پیش آمد دیگر نیک منشی شعاری پوچ و مسخره نمود پیدا میکند.!!!!!!!!!

تماشاگران ، ورزشکاران و بویژه بازیکنان فوتبال باید و باید نخست از دیدن یک بازی فوتبال لذت ببرند و سپس در اندیشه کسب مقام و مدال و جام باشند . روح فوتبال و ورزش و لذت تماشای ان به کنار ، منش زرتشتی و انسان بودن کجاست و ما بدنبال چه هستیم؟

بازیکنی که در میدان به خیال خویش برای دفاع از بازیکن خودی ، دادستان و قاضی و جلاد می‌شود! مربیان همیشه پرخاشگر که آموزش بی‌ادبی و تندخویی به شاگردانشان می‌دهند بازیکن نمایی که برای تحقیر تیم مقابل که چند گل عقب است در گوشه زمین روپایی میزند!!!! شما حریف را تحقیر نکردید: فوتبال و ورزش و تماشاگر و در کل انسانیت را تحقیر نمودید.. مربی‌نمای تندخو که با غرور کاذب و تکبر دیو سان زحمات یکساله بازیکن جوان خود را بر باد می‌دهی و دوستان بی‌گناه ولی فریب خورده‌ات مناقشه را به خارج زمین بازی می‌کشانند و ان صحنه‌های زشت و اشک آور را پدید می‌اورند بدان نه اندیشه نیک در تو جاریست و نه منش نیکی داری که بتوان به تو عنوان گرانقدر مربی را اتلاق کرد... شرم بر ما اگر دیگر اجازه حضور و ایجاد تنش به این جوانان مغرور و متکبر را بدهیم که انرژی و بار منفی آن صدها برابر وجودشان در جام‌های ورزشی است.

نابود کردن زحمات چند ماهه ده ها دانشجوی سختکوش کانونی و چندین ورزشکار جوان اگر جنایت نباشد ، چیست؟؟؟ جنایت در حق فوتبال و جان باختگان و اندیشه‌های نیک زرتشت....... بار اول و دوم نبوده و این راه بد منشی همواره جاری بوده ، اما با تمام وجود از بزرگان هازمان و نماینده گرامی و کانون دانشجویان خواهشمندم نقطه پایانی بر این بد اندیشی‌ها و موارد مشابه بگذارند. شاد و به کامه باشید.

1397/05/08

بهروز جمشیدیان  

  

 


تاریخ پست:1397/5/8 16:25 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :1110

دیدگاه هموندان

نام : جمشيد زمان : ۸ امرداد ۱۳۹۷ _ ۱۷:۰۸:۴۷

با درود و ادب جناب آقای جمشیدیان ، بنده هم با کلیات نقطه نظرات شما موافقم و متاسف از اتفاقات حادث شده. اما به نظرم در ارایه موضوع کمی بزرگنمایی و شاید سیاه نمایی شده است. فوتبال ورزشی پربرخورد و ذاتا دارای استعداد بالقوه برای درگیری و تنش می باشد.فلسفه کارت زرد و قرمز نیز برای کنترل همین موارد است. در بزرگترین رویدادهای فوتبالی از جمله جام جهانی نیز ، این صحنه ها وجود دارند. لذا به نظرم استفاده از واژه هایی نظیر جلاد و دادستان و جنایت و غیره خصوصا برای جوانانی همکیش که یک لحظه اسیر جوانی و احساس و ... شده و مسلما امروز از کرده دیروز خود شرمسار ند ، ضرورتی نداشته باشد. البته من هم به روح دوستی و رفتار نیک در ورزش قایل می باشم و عمیقا از بابت اتفاقات حادث شده ،‌متاسفم. اما با طرح حذف بازیکنان و مربیان خاطی از صحنه ورزش نیز مخالفم چرا که اعتقاد دارم این حرکت نیز با روح ورزش و جوانمردی منافات داشته و ممکن است برای شخص و جامعه زرتشتی تبعات و خسارات بیشتری به همراه داشته باشد. پیشنهاد می کنم کمیته ای انظباطی تشکیل ، از خاطیان برای ادای توضیحات دعوت و نهایتا حکمی درخور و منصفانه صادر شود . ضمنا به سهم خود از زحمات و تلاش شبانه روزی عزیزان کانون دانشجویان نیز صمیمانه قدردانی مینمایم. تندرست و پیروز باشید.

نام : doost زمان : ۹ امرداد ۱۳۹۷ _ ۱۲:۲۳:۲۴

تماماا تقصیر کمیته برگزاری هستش.چند نفری در این فوتبال هستند که هرسال باعث دعوا میشوند ولی کمیته برگزاری هرسال اجازه بازی به آنها را میدهد. دوسال محروم کنید دیگه هیچ مشکلی پیش نمیاد ولی متاسفانه قانون فقط برای عده ای خاص هستش !!!!!!! نه افرادی که بدون هیچگونه استعداد فوتبالی فقط دنبال دعوا هستنتد.

نام : بازیکن زمان : ۹ امرداد ۱۳۹۷ _ ۱۵:۲۸:۵۹

با دوستی که گفتند چند نفر هستند که هرسال باعث دعوا میشوند موافقم و باید اضافه کنم که متاسفانه چند تن از همین افراد، مربی و سرپرست رده های پایه ی تیمشان هم هستند و این باعث ادامه دار شدنِ این مشکل در دوره های بعد میشود.

نام : شهرام زمان : ۱۰ امرداد ۱۳۹۷ _ ۲۲:۱۱:۰۸

درود و سپاس به همکیشان عزیز . در مورد اینکه مسابقات دوستانه هست و باید اخلاق ورزشی داشت تا الگوی مناسبی برای جوانان باشیم هیچ شکی نیست.فقط نکته باقی مانده عدم صلاحیت برخی از افراد برای مربیگری هست که به جای آموزش تکنیک های ورزشی و اصولی اجرای برخی خطاهای غیر اخلاقی و آسیب رسان را آموزش می دهند. این خطاهای غیر قابل قبول که از دید داور گاهی مخفی می ماند باعث تحریک و آسیب جبران ناپذیر به ورزشکاران می شود که بارها باعث خداحافظی ورزشکاران خوبمان از صحنه ورزشی شده است.بهتر است در همه موارد بررسی کارشناسانه انجام شود.یک طرفه قضاوت کردن درست نیست

نام : مروارید زمان : ۱۰ امرداد ۱۳۹۷ _ ۲۲:۲۶:۰۷

همیشه میگویندپیشگیری بهتر از درمان است بهتر نیست هنگام ثبت نام شرکت کنندگان تعهدنامه ای نیز امضاکنند که شاهد اینگونه رفنارها نباشیم.3

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استهموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics