تاریخ پست:1397/4/27 7:47
خبرنگار امرداد: مهبد فرامرزی

زرتشتیان با برگزاری آیین گهنبارخوانی به مناسبت هنگامه‌ی پنجی (۲۲ تا ۲۷ تیرماه خورشیدی) در خانه‌های خود در روستای مزرعه کلانتر یزد بار دیگر همازوری در برگزاری آیین‌های نیاکان خویش را نمایش دادند.

«پنجی» از آیین‌های دینی زرتشتیان است که با گاهشمار پیشین زرتشتیان در پیوند است و امروزه تنها در روستای مزرعه‌کلانتر یزد و برخی دیگر از روستاهای زرتشتی‌نشین یزد برگزار می‌شود. امروزه آیین پنجی در پنج روز پایانی سال برگزار می‌شود. پنج روز باقي مانده‌ي از سال «پنجه» ناميده مي‌شود و به آن «پنج روز گاتابيو» مي‌گويند. اين پنج روز اهنود(بزرگي)، اشتود(خوشبختي)، سپنتمد(نيروي افزاينده)، وهوخشتر(شهرياري نيك)، وهشتواش(بهترين آرزو) نام دارند. چون هر چهار سال یک بار سال ۳۶۶ روز و كبيسه است، آن روز اضافي را «اورداد» يعني «اضافه» مي‌خوانند.

در دنباله فرتور(:عکس)هایی از آیین گهنبارخوانی پنجی از ۲۲ تا ۲۶ تیرماه ۱۳۹۷ خورشیدی در خانه‌های زرتشتیان روستای مزرعه کلانتر یزد را می‌بینید:

فرتور از فیروزه منوچهری است.

0114


تاریخ پست:1397/4/27 7:47 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :1683

دیدگاه هموندان

نام : آرمین اف :) زمان : ۲۷ تیر ۱۳۹۷ _ ۱۵:۲۹:۰۲

گهنبارهای مزرا یه جوری خاصه، طوری که آدم دوست نداره دمِ در واسه . ایشالا تو دوست عزیز که این پست رو خوندی، سال دیگه بیای پنجی تا متوجه منظورم بشی. دوباره میگم، گهنبارهای مزرا اونقده خاصه که آدم نمیخواد دمِ در واسه. قشنگی این گهنبارها اینه که درب به روی همگی بازه و اونجا آشنا و غیر آشنا نداریم، یکی بودن رو واقعا میشه تو این گهنبارها حس کرد. دو مسافر عزیز از اصفهان روز سوم پنجی میهمان ما بودن و کاش میتونستن از تجربه شون حضور تو گهنبارها برامون تعریف کنن :)

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استهموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics