تاریخ پست:1397/3/8 12:29
نشست سازمان زنان زرتشتی با عنوان «سالمند شاد»

سالمندان یار دیار امروز و یادگار جاوید فردا

خبریار امرداد: گوهر برومندی

سازمان زنان زرتشتی تهران سخنرانی نخستین دوشنبه‌ی‌ماه را با عنوان «سالمندی شاد» برگزار کرد.
دکتر الهه ظاهری، دانش‌آموخته‌ی روانشناسی بالینی، در آغاز به ویژگی سالمند شاد اشاره کرد و گفت: سالمند شاد به افراد بالای 65 سال و با احساس رضایت‌مندی 80-70 درصدی که نشان‌دهنده‌ی شادی درونی است، گفته می‌شود.
وی سالمندی را دوران دلپذیری دانست که انسان حاصل دسترنج خود را به چشم می‌بیند و افزود: سالمندی وارد شدن به دوران هوشیاری است و باید سعی شود بهترین بهره را از این دوره گرفت و در این راه تنها کسی که می‌تواند به ما کمک کند خودمان هستیم (نجات‌دهنده خود من هستم). در بخشی از این نشست دکتر ظاهری به بهره‌مندی از سلامت جسم و روان در این دوره اشاره کرد و گفت: با مشورت با پزشک خانواده سلامت جسم و روان را دوره‌ای چکاپ کنیم. همچنین احساس استقلال و فعالیت روزمره، دل‌بستگی، دوست‌داشتن و عاشق شدن، احساس رضایتمندی و نظر مثبت نسبت به خود و خانواده از ویژگی‌های سلامت روان است. فعالیت ذهنی مانند تخته‌نرد، جدول، پازل، آموختن زبان دوم، کارهای دستی، خاطره‌نویسی به حافظه و یادآوری کمک می‌کند.
دانش‌آموخته‌ی روانشناسی، به داشتن امید در زندگی شاد اشاره کرد و گفت: پیامد امیدواری، داشتن انگیزه در زندگی است. باید به این باور برسیم که چه شاد باشیم و یا افسرده زندگی جریان دارد پس زندگی را با داشتن امید ادامه دهیم. نا‌امیدی افسردگی‌ می‌آورد. داشتن انگیزه در هر سنی شکل متفاوتی دارد. انجام کارهای هنری یا فعالیت در سازمان‌های مردم‌نهاد (NGO) ایجاد انگیزه می‌کند. عشق به نوه و فرزند که با لذت همراه باشد به زندگی معنا ‌می‌دهد.
با تفکر مثبت، شکرگزاری (سلامت روان‌شناختی)، وجدان راحت، امیدوار بودن می‌توان به شادی درون رسید. شادی درونی باید پایدار باشد. در این راستا برنامه برای فعالیت‌های روزانه داشته باشیم، از هیچ کس و هیچ چیز توقع انتظار نداشته باشیم، آزمون و خطا یعنی فکرهایم را به عمل درآورم، کمتر فکر کنم و بیشتر عمل کنم، هدف‌های بلند مدت و کوتاه مدت داشته باشیم، به دوستان قدیمی سر بزنیم و طرز تفکر نسبت به خود، جهان و انسان‌ها اصلاح کنیم.
وی در پایان به سخنان بزرگان درباره‌ی دوران سالمندی  اشاره کرد: برنارد شاو ایرلندی در 80 سالگی بهترین اثر خود را بر جای گذاشت. او می‌گوید آرزو دارم آخرین رمق عمر من ثمری ببخشد و روزی بمیرم که از من هیچ خدمتی ساخته نباشد.
نیچه دوران زندگی به مانند دوران زغال‌سازی در جنگل دانسته که تا دود و شعله جوانی در کار است بی‌فایده است و بیشتر  ناراحت‌ کننده ولی وقتی به «زغال» مبدل گشت قابل استفاده می‌شود. دوران سالمندی به مانند «زغال» دوران مفید و بدون دود بودن و دوران سود رساندن است.
ارسطو می‌گوید، سالمندی که آرامش ذاتی خود را بدون ناتوانی و سستی در بر داشته باشد زیبا و قشنگ است.
دکتر الهه ظاهری، داش‌آموخته‌ی روانشناسی بالینی، هفتم خردادماه 1397 خورشیدی درباره ی «سالمندی شاد» سخنرانی کرد. این سخنرانی ماهانه‌ی «طرح حساس» از ساعت 10 بامداد در تالار جشنگاه خسروی برگزار شد.

آذرمیندخت بلیوان

آذرمیندخت بلیوان

شماری از زرتشتیان دوشنبه 7 خوردادماه 1397 خورشیدی در نشست (طرح حساس) شرکت کردند

شماری از زرتشتیان دوشنبه 7 خوردادماه 1397 خورشیدی در نشست (طرح حساس) شرکت کردند

دکتر الهه ظاهری، داش‌آموخته‌ی روانشناسی بالینی،

دکتر الهه ظاهری، دانش‌آموخته‌ی روانشناسی بالینی از سالمند شاد گفت

  پیامد امیدواری، داشتن انگیزه در زندگی است

آموختن زبان دوم، کارهای دستی، خاطره‌نویسی به حافظه و یادآوری کمک می‌کند

آموختن زبان دوم، کارهای دستی، خاطره‌نویسی به حافظه و یادآوری کمک می‌کند

فرتور از آناهیتا عبد شریف آبادی است.

0114

 


تاریخ پست:1397/3/8 12:29 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :1808

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استهموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics