تاریخ پست:1397/2/29 11:17
گروه مردم

اريتره نخستين انساني بود كه به جزيره قشم پانهادبنابر افسانه‌اي و از قول مورخي يوناني به نام آگاتارخيدرس، انساني به نام اريتره نخستين كسي است كه به جزيره قشم در خليج فارس پا نهاد.

اريتره از دامداران بزرگ دوران حكومت ماد بود كه روزي در پي ماديان‌هايش‌ كه در مراتع سواحل خليج فارس چرا مي‌كردند از وحشت حمله‌ی شيرهاي درنده به آب زده و به جزيره قشم رسيد . به خاطر آب و هواي مطبوع آن در اين جزيره سكني گزيد و س‍پس فرمانرواي همه جزاير خليج فارس شد.

اما آنها كه امروز در جزيره به چشم مي‌خورند، بيشتر مسوولان سازمان منطقه آزاد قشم هستند كه معمولا چهارشنبه‌ها به جزيره مي‌آيند و آدینه برمي‌گردند و هم‌چون اريتره نمک‌گير جزيره نشده‌اند.

فرودگاه قشم در سال 1379 ساخته شده است و‌ مسافت فرودگاه تا جزيره 60 كيلومتر است.

چشم‌اندازهای ‍پیرامون به شكل شگرفي، بديع و جذاب هستند. صخره‌هاي عجيب و غريبي كه در جزيره پراكنده‌اند همراه با پوشش گياهي آن شكل مطبوعي به جزيره داده است.

جزيره قشم در نزديك دهانه تنگه هرمز در خليج فارس و در 56 درجه و 16 دقيقه طول شرقي و 26 درجه و 57 دقيقه عرض شمالي از نصف‌النهار گرينويچ جای دارد.

اين جزيره بزرگترين جزيره خليج فارس است و در فاصله 22 كيلومتري بندرعباس هم‌چون نهنگي غول‌پيكر روي آب‌هاي آبي درياي فارس لميده است.

سر اين نهنگ به سوي شمال خاوري و دم آن به سوي جنوب باختري است.

غارهاي"خربس" در فاصله 15 كيلومتري و درسمت راست جاده قرار دارند. صخره‌اي سنگي كه در آن آثاري از معماري دوران كهن بازمانده است. درون صخره يك تالار و دو اتاق كنده‌اند. تالار و اتاق‌ها از 6 روزن در بالاي صخره نور مي‌گيرند و از يك دريچه در پايين صخره به بيرون راه مي‌يابند. راه ورودي به تالار راهروي تنگ و كوتاه دالان مانندي است كه به يك سربالايي تند مي‌رسد. تالار به شكل مربع مستطيل در انتهاي سربالايي قرار دارد. يك ستون سنگي در ميان ضلع شرقي تالار هست. در قسمت راست تالار، اتاقكي با سقف گهواره‌اي شكل و در سمت چپ اتاقكي بسيار كوچك كنده‌اند.

معماري بناي تالار و اتاق‌ها، بنا به نظر دكتر پرويز ورجاوند، به سبك معماري صخره‌اي دوران كهن ايران است. نشانه‌هايي از هنر تيشه‌كاري سنگ‌تراشان كهن هنوز روي سقف و بخشي از ديواره‌هاي جانبي تالار و تنها ستون سنگي تالار به جامانده است. در ديوارهاي جانبي تالار، رف‌هايي با قوس‌هاي تخم‌مرغي كنده‌اند. اين تالار را برخي نيايشگاه ميترايي ‌يا مهري و برخي ديگر آرامگاه صخره‌اي و بازمانده از دوران مادها دانسته‌اند. به هر حال گويا مردم قشم كهن در اينجا مراسم ديني خود را برگزار مي‌كردند‌. در بالاي غار آرامگاهي است به نام شاه شهيدان. درباره شاه شهيدان دو روايت وجود دارد. عده‌اي او را يكي از سرداران ايراني مي‌دانند كه در نبرد بين ايرانيان و پرتقالي‌ها شهيد شده است و روايتي ديگر اين مکان را محل ناپديد شدن يكي از اوليا‌الله مي‌داند كه به دليل آزار و آذيت مردم روستا به اين محل مي‌آيد و ديگر باز نمي گردد.

اهالي روستا بعدها دچار خشم و غضب الهي مي‌شوند. روستا ويران مي‌شود و مردم روستا را در جاي ديگري بنا مي‌كنند. شاه شهيدان روي تپه مرتفعي است و نماي بسيار زيبايي از خليج فارس را مي‌توان از اين محل مشاهده كرد.

سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري دور تا دور اين محوطه را ديوار كشيده است. كمي آن سوتر در سمت راست جاده روستاي "بركه خلف" قرار دارد. روستايي كه در مسابقه‌اي كه سال‌ها ‍پیش برگزار شده به عنوان تميزترين روستاي جزيره انتخاب شده است.

پس از گذشتن از روستا دره‌ی ستاره‌ها قرار دارد. مردم قشم اعتقاد دارند كه اين دره جن دارد. زيبايي اين دره شگفت‌انگيز است و در گوشه‌گوشه اين جزيره ديدني‌هاي شگفت‌انگيزي نهفته است.

 


تاریخ پست:1397/2/29 11:17 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :1559

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی است



هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics