تاریخ پست:1397/2/24 15:30
خبرنگار امرداد: سپینود جم

باداب سورت مجموعه چشمه‌های پلکانی بی‌مانند در ایران و کم‌ماننددر جهان هستند  که در روستای اروست بخش چهاردانگه‌ی شهرستان ساری جای دارند.

این چشمه‌ها در بلندای ۱۸۴۱ متری از سطح دریا جای دارند. پیرامون چشمه پوشیده از درختچه‌های زرشک وحشی و بلندی‌های آن پوشیده از جنگل‌های سوزنی برگ است.

باداب سورت دارای چند چشمه با آب‌های گوناگون از دید رنگ، بو، مزه و حجم آب است. جریان آب‌های رسوبی و معدنی این چشمه‌ها در درازای سال‌ها، در شیب پایین دست کوهستانی خود، صدها طبقه و ده‌ها حوضچه‌ی پلکانی بسیار زیبا به رنگ‌های نارنجی، زرد و قرمز در اندازه‌های گوناگون پدیدآورده‌است. این طبقات و حوضچه‌ها در واقع جاذبه‌ی اصلی و ویژگی بی‌مانند چشمه‌های باداب سورت است. زیبایی این طبقات و محل ویژه‌ی جای‌گیری چشمه در دامنه‌ی کوهستان و چشم‌اندازهای پیرامون به ویژه در فرورفت (:غروب) خورشید شگفت‌انگیز است.

این چشمه‌های پلکانی از سوی سازمان میراث فرهنگی در سال ۱۳۸۷ پس از کوه دماوند به عنوان دومین میراث طبیعی ایران در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد. همچنین چشمه‌های باداب‌سورت پس از پاموک‌کاله ترکیه، به عنوان دومین چشمه‌ی آب شور جهان به ثبت جهانی رسیده است.


تاریخ پست:1397/2/24 15:30 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :960

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استمطالب مرتبط

هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics