تاریخ پست:1397/1/19 23:46
برای شادی روان درگذشتگان

جشن فروردینگان در شیراز برگزار شد

شهرام پوردهی زین‌آباد

زرتشتیان شیراز یکشنبه 19 فروردین ماه 1397 خورشیدی از ساعت 16 جشن فروردینگان را در آرامگاه زرتشتیان این شهر برگزار کردند.
دیوارنویسی‌های زیبای آرامگاه، گل‌های شقایق روییده از خاک، بوی اسفند و کندر، بوی بهارنارنج، آوای اوستا و نیایش و صدای پرندگانی که به گوش می رسید در کنار سفره‌ای رنگارنگ از میوه‌های فصلی، لرک (آجیلی آمیخته از میوه های خشک)، حلوا، سیروگ و کماج‌های گوناگون، همه و همه چشم نواز و گوش نواز بودند. به راستی چه شایسته بود که روان و فروهر درگذشتگان به شادی مهمان باشندگان بودند. به قدری فضای آرامگاه آرامش داشت که دل کندن از آن بسی سخت بود، اما با نزدیک شدن به غروب خورشید، جشن فُرودُگی دیگر به پایان خود رسید .
جشن فروردینگان یکی از جشن های دوازده گانه‌ی هر سال است. نام دیگر این جشن فُرودُگ (Froodog) می‌باشد. بنابر گاه‌شمار زرتشتی در روز فروردین از ماه فروردین برابر با 19 فروردین در گاشمار رسمی کشور فرودگ جشن گرفته می‌شود. این روز ویژه‌ی فروهر درگذشتکان و نیاکان است، از این‌رو زرتشتیان، برای شادی روان و فَروَهر درگذشتگان خود، به آرامگاه‌ها می‌روند و برای شادی روان آنان دست به نیایش برمی‌دارند.

فرتور از شهرام پوردهی است.

0114


تاریخ پست:1397/1/19 23:46 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :2790

دیدگاه هموندان

نام : همکیش زمان : ۲۰ فروردین ۱۳۹۷ _ ۰۸:۲۶:۵۰

بر فروهر پاک همه ی در گذشتگان درود باد

نام : اسفندياری زمان : ۲۰ فروردین ۱۳۹۷ _ ۱۳:۴۴:۲۵

در گزارش تصویری زادروز اشوزرتشت شیراز گفتم دوست داشتم عکسی از بهارنارنج شیراز هم می گذاشتید. از اینکه در این گزارش از بهارنارنج شیراز هم گذاشتید ممنونم. حال و هوای فرودگی که وصف کردید به جانم نشست. به روان درگذشتگان درود.

نام : شهزادی زمان : ۲۰ فروردین ۱۳۹۷ _ ۱۵:۴۷:۲۸

چقدر دلنشین است وقتی در عکس های فرودگ تهران حضور کودکان را همراه والدین می بینی و هم بهره شدن جوانان در فرودگ شیراز را. این ضامن حفظ سنت ها و مراسم و آیین ها خواهد بود.

نام : شهروز زمان : ۲۰ فروردین ۱۳۹۷ _ ۲۰:۰۲:۲۶

دیوارنویسی ها به حق شکیل و زیباست. اگر این موضوع در تمامی آرامگاه ها انجام بشه میتونه جنبه فرهنگی و آموزشی داشته باشه. چونکه فرصت خوندن برا همه فراهم میشه و با محیط همخونی داره.

نام : همراه زمان : ۲۰ فروردین ۱۳۹۷ _ ۲۲:۱۱:۲۰

این عکس بهارنارنج آخریه واقعاً عالیه

نام : رستمی زمان : ۲۱ فروردین ۱۳۹۷ _ ۱۶:۳۰:۵۴

چقدر یکنواختی قبرها خوب است . اینکه همه از یک نوع و یک رنگ و یک اندازه سنگ استفاده کنند . آیا بغیر از شیراز شهرهای دیگر هم اینگونه است؟

نام : شيرين زمان : ۲۲ فروردین ۱۳۹۷ _ ۱۴:۵۰:۲۰

موافقم ، عکس بهارنارنج حرف نداره ، البته چندتا عکس دیگه هم هست که انرژی خوبی داره ، مثلاً گل شقایق یادآور جانباختگان راه میهن است، دستتون درد نکنه.

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استهموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics