تاریخ پست:1397/1/20 15:42
گروه خبر

رستم خسرویانی در نشست پرسش و پاسخ انجمن زرتشتیان تهرانبیشترین زمان از سومین نشست پرسش و پاسخ گردش 43 انجمن به پاسخ دادن به پرسش‌هایی درباره‌ی زمین‌های قصرفیروزه، وضعیت زایشگاه بهمن و پردیس مارکار یزد ویژه شد. به شوند (:دلیل) در جریان بودن پرونده‌ی این زمین‌ها در چند گردش انجمن، بنا شد در یک نشست گفتمان(:مناظره) با باشندگی همه‌ی دست‌اندرکاران و ارایه‌ی مدرک‌ها از آغاز تاکنون به گفت‌وگو گذاشته شود. رستم خسرویانی نیز برای باشندگی در نشست گفتمان اعلام آمادگی کرد. روابط عمومی انجمن نیز اعلام کرد برنامه‌ریزی این نشست را پیگیری می‌کند.
پرسش و پاسخ‌های بسیاری در پیوند با پرونده‌ی قصرفیروزه مطرح شد. که برخی از آنها در پرده‌ای از ابهام قرارداشت. از آنجایی که فرنشین انجمن وعده‌ی مناظره در این باره را در نشستی با حضور دست‌اندرکاران پرونده داد، «امرداد» از آوردن پرسش و پاسخ‌ها در این گزارش خودداری کرده است.

آرمین هورمزدی سخنگوی انجمن با خوش‌آمدگویی از باشندگان خواست پرسش‌های خود را نوشته تا به آن‌ها پاسخ داده شود. هورمزدی در ادامه گفت: با تجربه‌ی خوبی که از نشست دوم داشتیم با همکاری باشندگان می‌توانیم به طرح پرسش‌های شفاهی هم، زمان بدهیم.

رستم خسرویانی فرنشین گردش 43 انجمن زرتشتیان تهران در آغاز با خوش‌آمدگویی به باشندگان گفت: خیر مقدم می‌گویم به دلسوزان جامعه که آمدید تا با پرسش و پاسخ اذهان دوستان روشن و واقعیت‌ها گفته شود.

پرسش‌‌ها و پاسخ‌ها به ترتیبی که مطرح شد در زیر آمده است:

- انجمن، 50 جلسه‌ی غیرعلنی در این سه سال داشته در حالی که در ابتدای دوره گفته شده بود که نشست غیرعلنی نداریم. چرا نشست‌ها غیرعلنی برگزار شدند؟

آرمین هورمزدی: 50 نشست غیرعلنی احتمالا درست است ولی 50 نشست کامل غیرعلنی نداشتیم، معمولا در پایان نشست عادی، غیر علنی اعلام می‌شد. بخشی از نشست غیرعلنی بوده و گاهی به درخواست کمیسیونی است که موضوع را مطرح می‌کند و یا هیات مدیره تشخیص می‌دهد. موضوع مورد بحث به گونه‌ی علنی ممکن است زیان‌ده باشد یا در آن نشست ممکن است نام افراد برده شود و یا بحث در باره‌ی افراد است که شاید افراد نخواهند نام‌شان در رسانه‌ها برده شود. با توجه به بُرد اطلاع‌رسانی که در فضای مجازی وجود دارد و با توجه به این که تنها همکیشان به فضای مجازی دسترسی ندارند ممکن است طرح و اطلاع‌رسانی آن به زیان جامعه تمام شود.

رستم خسرویانی: پس از این که کارهای انجمن و مصوبات کمیسیون‌ها به پایان می‌رسید به درخواست کمیسیون مربوطه تصمیم گرفته می‌شد که در نشست غیرعلنی موضوع طرح شود. گاهی نام افرادی در آن مصوبه بوده که شاید لازم نبوده که عنوان شود. مصوبه‌هایی بوده که نیاز به بحث داشته و تصویب نشده و کمیسیون نتوانسته نظر قطعی بدهد و می‌بایست در نشست بحث شود. با انتشار در فضای مجازی یا سایت‌ها امکان داشته اذهان همکیشان به اشتباه بیفتد.

-چرا حقوق و عیدی کارمندها را به موقع نمی‌دهید؟ منابع انسانی مهم است یا ساختمان و زمین؟

آرمین هورمزدی: کل کشور در پرداخت حقوق و مزایا با مشکل تاخیر روبرو هست. با توجه به شرایط اقتصادی این تاخیر پرداخت‌ها، مورد غیر عادی نیست. با همه‌ی این مشکلات رییس انجمن و خزانه‌دار همه‌‌ی تلاش خود را می‌کنند تا به موقع حقوق کارمندها پرداخت شود.

رستم خسرویانی: پرداخت عیدی و پاداش حقوق کارمندها گاه با تاخیر ده روزه بوده و عیدی وپاداش تنها موردی است که اگر قبل از عید پرداخت نشود کارمند می‌تواند شکایت کند. انجمن تمام بدهی‌هایی که موظف بوده پیش از عید حساب شده و پرداخت کرده است و کارمندی طلبی ندارد. ما مفتخریم کارهای مربوط به کارمند را به نحو احسن انجام دادیم.

-سه سال از گرفتن سند ملکی زایشگاه بهمن گذشته است یک سال را برای اثبات حقانیت به بطالت گذراندید دو سال آخر چرا اجاره و وجهی از مستاجر گرفته نشده است. شفاف توضیح دهید. آیا سند رسمی اداره‌ی ثبت هم امکان مخدوش شدن دارد؟ ترسی از ادعای دیگران دارید؟

رستم خسرویانی: اصل سند زایشگاه بهمن به اسم انجمن زرتشتیان تهران شد. از افتخارات انجمن و گردش 42 است که سند را به اسم انجمن درآورده قطعه‌های کوچک هنوز در اختیار بهزیستی مانده است و دعوای حقوقی دارد. هموندان گردش 40 در جریان هستند، زایشگاه در اختیار هلال احمر بود پس از آن در اختیار دانشگاه یزد و دوباره در اختیار هلال احمر و در آخر در اختیار دکتر یاسینی بود. پس از گرفتن سند برای اجاره بها وارد مذاکره شدیم. آنها در بهت و ناباوری بودند که ما چگونه سند به نام زایشگاه ثبت کردیم پس نامه‌نگاری به اداره‌های گوناگون و انجمن ایرانی-بمبیی کردند و مدتی به تحقیق پرداختند. اسناد و مدرک زایشگاه محکم بود و نتوانستند کاری کنند پس به مذاکره آمدند و نتیجه آن شد که در این مدت هزینه‌های انجام شده برای زایشگاه باید برآورد شود. بیش از 20 نفر از همکیشان مشغول به کار هستند این از امتیازهای خوب ما است. یکی از برنامه‌ها این است که شمار بیشتری در زایشگاه استخدام شوند. امیدواریم در جلسه با هیات امنای گرداننده‌ی زایشگاه به نتیجه برسیم تا با بستن قرارداد اجاره، مالکیت انجمن قطعیت و تثبت بیشتر یابد. رستم خسرویانی از خسرو جمشیدیان برای همکاری و کوشش وی در این راه سپاسگزاری کرد.

-نحوه‌ی انتخاب هموندان جدید موقوفه‌ی هیات امنای گیو را توضیح دهید. آیا طبق وقف‌نامه است یا خیر؟ وقف‌نامه را در سایت انجمن منتشر کنید.

رستم خسرویانی: پیش از این، حکم تولیت از اداره‌ی اوقاف شمال‌شرق گرفته می‌شد و سه ساله بود. سازمان اوقاف تصور می‌کرد موقوفه‌ی گیو وقف عام است. پس از نامه‌نگاری‌های وکیل انجمن ثابت کردیم موقوفه‌ی گیو، موقوفه‌ی خاص است. کارهایی که انجام می‌دهد خاص خودش است و نظارت اداره‌ی اوقاف در وقف عام است. حکم تولیت پنج نفر را گرفتیم و این حکم تاریخ ندارد و  تا هر زمانی که هستند و توانایی دارند این حکم در اختیار آن‌ها است. در این مدت نیز کارهای بسیاری انجام شده است. با همراهی دوستان و «سرتیپی» وکیل موقوفه، مستاجر 30 ساله که ادعای مالکیت داشت را بیرون کردیم. دو سال طول کشید تا شخصی که ادعای مالکیت خانه‌ی 100 متری میان دو دبستان استاد خدابخشی و پورداوود را داشت، بیرون کردیم. ساختمان را بازسازی کردیم و اکنون آماده اجاره‌ی وکالت، پزشکی و مانند آن است. اجاره‌بهایی را که آموزش و پرورش بابت دبستان‌ها به موقفه‌ی گیو می‌داد از چهارونیم میلیون تومان به 27 میلیون تومان افزایش دادیم. قسمتی از دبستان هم هست که به نفع موقوفه سامان می‌گیرد. فاضلاب شهری را هم بازسازی کردیم.

هر دوره از انجمن می‌تواند هموندان هیات امنای موقوفه‌ی رستم گیو را انتخاب کند و نام آنها را به سازمان اوقاف برای تحقیق بفرستد که پس از بررسی و تایید می‌توانند وارد هیات امنای موقوفه شوند. طبق وقف‌نامه‌ی گیو، دو تن از هموندان هیات امنای گیو هموند ثابت و از خویشان ارباب رستم گیو هستند. از وقف‌نامه تفسیرهای گوناگون شد که سه تن دیگر، از هیات مدیره‌ی انجمن یا از خارج از انجمن باشند. دوستان تصمیم گرفتند سه تن هموندان موقوفه خارج از هیات مدیره‌ی انجمن انتخاب شوند. پس از انتخابات، نام آنها از سوی هیات مدیره‌ی انجمن به اداره‌ی اوقاف برای جایگزینی اعلام شد تا پس از تایید صلاحیت بر مبنای وقف‌نامه جایگزین شوند. شش ماه هست که پیگیر هستند.

-در ادامه‌ی رای پرونده‌ی منسوب به زمین‌های مرتاض، سندی برای انجمن صادر می‌کنند؟ آیا برای گرفتن سند، انجمن رضایت‌نامه باید بدهد؟ خریداران ساختمانی که از سوی مرتاض ساخته و فروخته شده، چه حقی بر روی زمین دارند؟ چون ملک مال انجمن است.

رستم خسرویانی: از همراهان خود در مدت سه چهار سال تلاش موفقیت‌آمیز سپاسگزاری می‌کنم. از همراهی خداداد نمیری، دکتر سرتیپی وکیل انجمن و همکاران وی، اسفندیار اختیاری، نماینده‌ی زرتشتیان در مجلس که با کارهایی که وی انجام داد گذشته‌ی متزلزل این پرونده پاک شده است، همچنین هیات مدیره‌ی همراه و صبور گردش 42 و 43 ، نیز سپاسگزارم.

در قراردادی که نوشته شده 60هزار متر از زمین را از دست دادند، وارد توضیحات نمی‌شویم.

ما از 330 متر زمینی که متعلق به جامعه زرتشتیان است دفاع کردیم. چندین سال کار کردیم، برای دادگاه‌های گوناگون از تهران به یزد رفتیم. آنها به ‌انجمن ایران- بمبیی نامه‌نگاری کردند. که زمین را به خاطر کار درمانی هِبه بگیرند. با توجه به وکالت‌نامه کاملی که از انجمن ایران- بمبیی به انجمن تهران داده شد و گفتند که وکیل ما انجمن زرتشتیان تهران است و هر نظری که انجمن زرتشتیان تهران بدهد درست است، وارد کار شدیم. با وکالت‌نامه‌ی جدید از انجمن ایرانی- بمبیی توانستیم مجوز وکیل هم بگیریم. حکم اولیه حکم خوبی نبود. تصرف عدوانی دکتر مرتاض بود، ولی گفته بودند چون انجمن ایرانی -بمبیی یک انجمن خارجی است نمی‌تواند ملک داشته باشد و اسنادش باطل است. اگر حکم تایید می‌شد فاجعه‌ای برای جامعه زرتشتی بود. مدرکی برای اثبات مالکیت انجمن ایرانی- بمبیی نداشتیم . با پیگیری اسفندیار اختیاری، نامه‌ای از وزارت امور خارجه به دست ما و دادگاه رساندند که مالکیت انجمن ایرانی- بمبیی تایید شد و حکم به نفع ما برگشت. مواردی مانند تصرف عدوانی، مالکیت و اسناد، دیگر باطل نمی‌شوند چون سندیت پیدا کرده‌اند. مالکیت انجمن ایرانی -بمبیی و این که سند دیگر باطل نمی‌شود در حکم آمده است. خیلی از اسناد را به نام انجمن زرتشتیان تهران کردیم مانند 35 قطعه از سند آن طرف زمین‌ها، سند خوابگاه فلفلی به کمک دوستان و به کوشش اردشیر اورمزدی، ده قطعه از زمین‌های مارکارتهرانپارس به نام انجمن زرتشتیان تهران شد. برنامه داریم بقیه زمین‌های مارکار را به نام انجمن زرتشتیان تهران کنیم. بر طبق حکمی که به پرونده‌ی مرتاض دادند؛ سندها باطل نمی‌شود، تصرف عدوانی دکتر مرتاض، گرفتن قیمت دو برابر زمین از دکتر مرتاض به قیمت روز برابر با یک میلیارد و چهارصدو پنجاه میلیون تومان و سند هم به نام وی نمی‌شود.
دانشگاه و شهرداری 60 درصد زمین‌ها را گرفتند.  قرار بر این بود که شهرداری پارک بزرگ مارکار را بنیاد کند تا برطبق آن با تاسیس پارک بزرگ مارکاربتوانیم سندها را به نام آنها بزنیم. با تاییدیه شورای شهر و شهرداری و این که می‌دانند باید پارک بزرگ مارکار شود هنوز پارک بزرگ شهر هست. این فاجعه‌ی جامعه‌ی زرتشتی است.

فرامرزپوررستمی، کنشگر هازمان زرتشتی، دو پرسش شفاهی گفت:

-با توجه به نشست‌هایی که انجمن داشته فعالیت‌های آن نشان از خُرده‌کاری دارد . آیا در 7 ماهه‌ی آینده به غیر از مصوبات و گزارش کمیسیون‌ها و تایید هزینه‌ها برنامه‌ریزی کلان در پیش دارد که به کمک گردش آینده بیاید؟

هورمزدی: از روزهای آغاز گردش 43 تصمیم بر برنامه‌ریزی برای آینده و حتا تشکیل کمیسیون جدیدی با عنوان اتاق فکر داشتیم تا این کمیسیون جدید برنامه‌ریزی برای کارهای کلان و بلندمدت را در دست بگیرد. به دلایلی و شاید به شوند کارهای روزمره‌ی انجمن که در اولویت است، این برنامه‌ریزی پیش نیامد. در نظر داریم در این 7 ماهه‌ی باقی مانده به برنامه‌ریزی کلان و برنامه‌ریزی بلند مدت برای انجمن بپردازیم و البته گردش 44 هم حق دارند که برنامه‌ی پیشنهادی را انجام ندهد.

پوررستمی پرسش شخصی از فرنشین انجمن مطرح کرد: معمولا در نشست‌های انجمن دیر حاضر می‌شوید آیا در این 7 ماهه‌ی باقی‌مانده نیز دیر به نشست خواهید آمد؟

وی همچنین دو پیشنهاد به گردش 43 انجمن داد: دو دسته انسان، سازمان و نهاد داریم دسته‌ای وام‌دار آینده و گروهی میراث‌خوار گذشته هستند. گروه وام‌دار آینده با راهکار، مشکلات را حل می‌کند تا آیندگان در رفاه باشند. گروه میراث‌خواران گذشته مشکلی به مشکلات اضافه می‌کنند. پیشنهادم این است که در این 7 ماهه‌ی در پیش رو، کاری کنید که وام‌دار آینده باشید و مشکلی به مشکل‌ها اضافه نشود. وی در ادامه پیشنهاد داد تا نشست‌های پرسش و پاسخ نیز در ماه‌های آینده پیش‌بینی شود.

رستم خسرویانی در پاسخ به پرسش‌ها و پیشنهاد پوررستمی گفت:  انجمن کارهای خُرده‌کاری بسیار دارد که به کارهای کلان نمی‌رسد. پیگیری ساخت‌و‌ساز یک ساختمان چند سال طول می‌کشد. در برنامه‌ریزی کلان، ساخت‌وساز دو ساختمان را با تلاش بهمن تیمساری، آرمین هورمزدی و فرشاد فرهی‌فر، هموندان کمیسیون ساختمان در دست اجرا و برنامه‌ریزی داریم. امیدواریم یکی از این ساختمان‌ها را در این مدت باقی‌مانده به نتیجه‌ی خوب برسانیم. دو کار بزرگ دیگر هم در دست اجرا داریم یکی آدریان بزرگ و دیگری تهرانپارس است. اگر این کارها در این گردش هم به پایان نرسد در گردش آینده حتمن به انجام می‌رسد.

خسرویانی درباره‌ی دیر آمدن به نشست گفت: من گاهی به خواسته‌ی خود دیر می‌آمدم تا جایگزین فرنشین و همکاران وارد کار شوند. خودشان مصوبه‌ها را تنظیم کنند و همکاران نشست را بگردانند. من همیشه سر ساعت می‌آمدم دوستان می‌گفتند تک محور و دیکتاتور هستم. تلاش کردم در همه‌ی نشست باشم و جلسه را جمع‌بندی کنم و به پایان برسانم.

- تمدید بدون تاریخ قصرفیروزه با توجه به اسناد موجود که برخلاف وقف‌نامه و مجمع عمومی بوده به کجا خواهد کشید؟

- به نظر شما که چند دوره فرنشین انجمن بودید و در نشست‌هایی که با سپاه بود حضور داشتید، مسیله‌ی زمین‌های قصرفیروزه حل شدنی است؟ انجمن آینده در این باره چه اقدامی باید انجام دهد؟چرا در این ده سال که پرسش از سوی شرکت‌کنندگان درباره‌ی زمین‌های قصرفیروزه در مجمع پرسیده شد، پاسخ روشنی گفته نشده است.

موضوع زمین‌های قصرفیروزه بسیار مهم، پرچالش و پر از نکته‌هایی است که متاسفانه اتفاق افتاد. قصرفیروزه از سوی ارباب کیخسرو شاهرخ به جامعه زرتشتی داده شده است. یک وقف‌نامه‌ی بسیار محکم  و مستند برای موقوفه‌ی قصرفیروزه نوشته‌اند که تاکنون ما بر پایه‌ی این وقف‌نامه برگ برنده را داریم. اگر وقف‌نامه را نداشتیم تمام زمین‌ها را از ما گرفته بودند. روانشاد ارباب کیخسرو شاهرخ مایه‌ی افتخار جامعه زرتشتی است.

  خدامراد مزداپور پیشنهاد کرد، به شوند (:دلیل) در جریان بودن این پرونده در چند گردش انجمن، این موضوع در یک نشست مناظره با باشندگی همه‌ی دست‌اندرکاران و ارایه‌ی همه‌ی مدرک‌ها از آغاز تاکنون به گفت‌وگو گذاشته شود. رستم خسرویانی نیز برای باشندگی در این نشست اعلام آمادگی کرد. روابط عمومی انجمن نیز اعلام کرد برنامه‌ریزی این نشست را پیگیری می‌کند.

فریدون گشتاسبی کنشگر هازمان زرتشتی، دو پرسش شفاهی گفت:

سازمان میراث فرهنگی با بازسازی ساختمان‌هایی مانند آتشکده و دبیرستان فیروز بهرام حق نوسازی را از انجمن می‌گیرد. اگر این ساختمان‌ها خراب شود جایگزینی برای آن‌ها دارید؟
گشتاسبی از گذاشته شدن دیوارهای پیش‌ساخته داخل زمین کنار قصرفیروزه خبر داد. چرا اجازه داده‌اید دیوارها را داخل زمین بگذارند؟

رستم خسرویانی: همه‌ی ساختمان‌هایی که گفته ‌شد قدیمی و میراثی هستند. روال کار میراث فرهنگی این است که ساختمان‌هایی که قدمت بسیار و بیش از 100 سال دارند را در میراث فرهنگی ثبت می‌کند. این مکان‌ها با برآورد کارشناس میراث فرهنگی تعیین بودجه و بازسازی می‌شوند. این ساختمان‌ها میراثی از بزرگان جامعه‌ی ما هستند و هیچ‌کدام خراب‌شدنی نیست و باید سالیان سال برپا باشند.

درباره دپوی ماشین‌آلات که شهرداری در زمین‌های قصرفیروزه برای ساختن جاده انجام داده با شهرداری نامه‌نگاری شده و در حال پیگیری هستیم تا آنجا را تخلیه کنیم.

آیا افشین نمیرانیان راه رستم خسرویانی را ادامه خواهد داد؟ چرا؟

رستم خسرویانی: افشین نمیرانیان راه بهتری را دارند با برنامه‌ریزی بهتر و گروه بهتر و دوستانی که در کنارشان هستند انجمن بسیار خوبی را خواهند داشت.

آیا اجاره‌ی ساختمان باباطاهر مصوبه‌ی هیات مدیره را داشته است؟ چرا مبلغی در حدود 30 میلیون تومان خسارت به مستاجر پرداخت شده است؟

رستم خسرویانی: اجاره ساختمان مجوز نداشته و با توجه به عدم مجوز، ساختمان را تخلیه کرده‌ایم. بازسازی که مستاجر در ساختمان انجام‌ داده با توجه به کار کارشناسی نزدیک به 30 میلیون تومان برآورد شده است که با مصوبه‌ی هیات مدیره پول بازسازی را به وی پرداخت کردیم.

آیا قرارداد 40-20-40 یزد را قبول دارید؟ آیا به نظر شما درست بوده است؟ چگونه می‌شود نام مارکار را در پارک تثبیت کرد؟

رستم حسرویانی: قرارداد مارکار بسته‌شده و دو راه وجود دارد، می‌توان قرارداد زمین‌ها را فسخ کرد و پول‌ها را پس داد. اما بحثی وجود دارد و این است که طبق قراردادی که نوشته ‌شده شهرداری تعهدات خود را انجام نداده است. بنا بر این قرارداد چند بندی، قرار شد ابتدا شهرداری پارک بزرگ مارکار را تشکیل دهد و پس از این که پارک ایجاد و تابلوی مارکار ثبت شد، سندها را به نام دانشگاه و شهرداری بزنند. چون شهرداری نامگذاری را انجام نداده انجمن حاضر نشد که انتقال سندها را انجام دهد و ما منتظر هستیم تا شهرداری، شورای شهر و فرمانداری و استانداری یزد تابلو و تندیس پارک بزرگ مارکار را تکمیل کنند.

درآمدهای پردیس مارکار یزد کجا خرج می‌شود؟ چرا هیچ مصوبه‌ای در انجمن بابت پردیس مارکار یزد گرفته نمی‌شود؟

رستم خسرویانی: در گردش چهل برای پردیس مارکار یزد قراردادی بسته‌ شد و آیین‌نامه‌ای برای پردیس مارکار یزد  نوشته و دبیر آن مشخص ‌شد که در آن زمان اسفندیار اختیاری بود. وی در آن هنگام نماینده نبود.

در آیین‌نامه حسابی به نام انجمن زرتشتیان تهران در بانک تجارت میدان مارکار یزد باز شد و بنا شد تمام پول‌ها به آن حساب واریز شود و حق امضا و حق برداشت به خزانه‌دار داده‌ شد. هزینه‌هایی مانند آب و برق و کارگر و نظافت و دیگر موارد از این حساب برداشت و خرج می‌شود. حتا کمی درآمدزایی هم دارد که به همان حساب واریز می‌شود.

چرا در انجمن کسی که ۱۰ سال سابقه کار دارد با کسی که تازه استخدام شده است هر دو پایه‌ی حقوق اداره‌ی کار را می‌گیرند؟ چرا کپی قرارداد کاری به کارمند داده نمی‌شود؟ در صورتی که در گردش‌های گذشته این کار انجام می‌شد.

رستم خسرویانی: کسی که استخدام می‌شود بر طبق قانون وزارت کار است. من نمی‌توانم بگویم کسی که ۱۰ سال است استخدام شده است حقوق پنج میلیونی بگیرد و کسی که امروز استخدام شده است حقوق یک میلیونی بگیرد. وزارت کار اعلام می‌کند بر طبق مدرک، تحصیلات و سابقه‌ی کار حقوق مشخص می‌شود. هر کارمندی هم خواست کپی قرارداد را به او می‌دهیم اما فکر نکنم مشکلی از او حل کند. بسیاری از کارمندان بوده‌اند که درخواست وام داشته‌اند و از طرف انجمن نامه زده‌ایم که این فرد کارمند انجمن است و وضعیت حقوقی او را مشخص کردیم.

شاه‌بهرام سیروسی هموند چند گردش پیشین انجمن درباره‌ی زمین‌های مارکار یزد توضیحاتی داد:

«انجمن وقت تشخیص داد بهترین کار تنظیم قرارداد ۴۰-۲۰-۴۰ است. زمین‌های بسیاری از همکیشان را نیز گرفته‌اند. این قرارداد در زمان خود توافق خوبی بود اما متاسفانه هر گردش انجمن تغییراتی را در آن داده و کار خراب شده است. شهرداری هر گاه بخواهد زمینی را تفکیک کند آن را می‌گیرد. مرتاض را زیرسوال بردیم ولی هنگامی که او در یزد در حال خاکبرداری بر روی زمین‌های ما بود انجمن خواب بود؟»

رستم خسرویانی: با گفته‌های سیروسی که می‌گوید گردش‌های قبلی را تخریب نکنیم کاملا موافقم و همیشه می‌گویم گردش‌های قبل را تخریب نکنیم چون در آینده هم ما را تخریب خواهند کرد. اما درباره‌ی موضوع ساخت زمین از سوی مرتاض بر روی زمین‌های مارکار باید بگویم که نماینده‌ی انجمن در یزد به جامعه‌ی زرتشتی خیانت کرد. به او وکالت کاری داده بودیم اما به فرمانداری رفت و قرارداد نوشت و اجازه داد تا مرتاض ساخت و ساز کند. پس از چهار ماه که از کار گذشته بود در سفری که به یزد داشتم متوجه موضوع شدم و به شهرداری رفتم و اعتراض کردم. این نماینده با رای هیات‌مدیره انتخاب شده بود.     

قرار بود مصوبات انجمن و گزارش نشست‌ها در سایت انجمن بازتاب داده شود ولی این اتفاق رخ نداد و تنها اخبار پرسه و جشن‌ها اطلاع رسانی می‌شود. چرا؟

رستم خسرویانی: این موضوع پیشنهاد شده بود و مصوب نشده بود که انجام شود.

طبق وقف‌نامه‌ی موقوفه‌ی گیو دو نفر از اعضا نباید از اعضای هیات‌مدیره‌ی انجمن باشند؟ چرا سه نفر تعیین شدند؟ وقتی نوشته شده اعم از نماینده‌ی انجمن پس باید از انجمن هم عضو در موقوفه باشد. توضیح دهید چرا سه نفر و بیرون از هیات‌مدیره‌ی انجمن انتخاب شدند؟ توضیح دهید در کجای وقف‌نامه زمان سه ساله آمده است؟

آرمین هورمزدی: وقتی گفته می‌شود «اعم از» یعنی عضو هیات‌مدیره نیز می‌تواند عضو موقوفه شود.

رستم خسرویانی: تفسیر من از بندهای وقف‌نامه این بود که دو عضو باید از اعضای هیات‌مدیره‌ی انجمن یا کارمندان باشند. اگر کسی داوطلب نشد می‌توان با بررسی وقف‌نامه فردی را خارج از هیات‌مدیره انتخاب کرد. در هیچ‌جای وقف‌نامه زمان سه ساله ذکر نشده است. در حکم‌هایی که اوقاف شمال شرق تهران صادر می‌کند زمان سه ساله ذکر شده است، پس از اینکه گفتیم این موقوفه وقف خاص است، اداره‌ی اوقاف به ما حکم نداد و از اداره‌ی تحقیق حکم تولیت گرفتیم.

شنیده‌ایم که مقام رهبری به نامه‌ی نماینده‌ی زرتشتیان درباره‌ی زمین‌های قصرفیروزه پاسخ داده و آن را به دایره‌ی حقوقی سپاه ارجاع داده است.

رستم خسرویانی: نامه‌ی که آقای دکتر اختیاری داده‌اند به بخش حقوقی ارجاع داده شده است. قسمت حقوقی هم در دست بررسی دارد که نامه را به «آقا» بدهد تا نظر بدهند و تنفیذ کنند.

تاریخ نامه‌ای که به رهبری داده شده است را بگویید.

رستم خسرویانی: تاریخ نامه را نمی‌دانم چون از طرف دکتر اختیاری این نامه داده شده است. وقتی نامه به «آقا» داده می‌شود ایشان نظر نمی‌دهند بلکه نامه را به بخش حقوقی سپاه ارجاع می‌دهند. بخش حقوقی سپاه نظر می‌دهد سپس نامه دوباره به پیش «آقا» فرستاده می‌شود تا نظر نهایی را اعلام کند.

مهناز فیروزمند: آقای خسرویانی گفتند که بخشی از تاخیری که برای حضور در نشست‌های انجمن دارند به خاطر این است تا کارها را دیگر اعضای انجمن به پیش ببرند. در ابتدای جلسه امروز هم شنیدم که آقای خسرویانی به آقای افشین نمیرانیان گفتند که تو امروز باید در کنار دست من بنشینی. دو بار روی  پرسش به افشین نمیرانیان بود اما او از پاسخ دادن صرف نظر کرد. به نظر می‌رسد باید تمامی وظایف ۲۱ عضو انجمن را تنها به دکتر خسرویانی بسپاریم. از دکتر خسرویانی می‌خواهم تا پاسخ برخی پرسش‌ها را از دیگران بشنویم.

تاج‌گوهر کوچکی (خادم): اعضای کمیسیون خدمات امروز در جلسه حضور دارند و می‌توانند درباره‌ی بحث مطرح شده درباره‌ی تالار پذیرایی توضیح بدهند اما تصمیم بر این شد که ما به عنوان نماینده پاسخگو باشیم. شما همیشه مثل دفعه‌ی گذشته‌ی جلسه را به یک طرف می‌کشانید که باعث اعتراض می‌شود. دکتر خسرویانی به تمامی پرونده‌ها اشراف دارند برای همین از او خواستیم به پرسش‌ها پاسخ دهد تا چیزی از قلم نیفتد.

درباره‌ی سه درصد اعیانی مدرسه‌های زرتشتی که آموزش و پرورش باید به انجمن بپردازد توضیح دهید.

رستم خسرویانی: نزدیک به ۹ سال است که در تلاش هستیم این سه درصد را بگیریم. آقای دکتر میزانیان اکنون مسوول پیگیری آن هستند و به نتایج نسبتا خوبی رسیده‌اند. آقای دکتر اختیاری نیز دستوری از معاونت حقوقی مجلس گرفتند مبنی بر اینکه وزیر آموزش و پرورش از محل اولین تخصیص اعتبار، اقدام لازم و عاجل انجام دهد. این نامه پیش از نوروز نوشته شده است.

آیا در قبال هزینه‌هایی که به وکیل سابق انجمن پرداخت شده رسیدی دریافت شده است؟‌

رستم خسرویانی: این وکیل کارهایی را انجام داده است و مصوب شده تا رقمی به او پرداخت شود. چند جلسه با او گذاشتیم و به توافق رسیدیم. قرار بر این شده تا مدرک و سندی که انجمن نیاز دارد از سوی وکیل پیشین به انجمن داده شود.

آیا انجمن سندهای دیگری هم گرفته است؟

رستم خسرویانی: سند ۳۵ قطعه زمین‌های نعیم‌آباد مارکار در یزد، خوابگاه فلفلی یزد، ۱۰ سند مارکار تهران‌پارس و تعدادی سند کاداستر نیز گرفته شده است. برای نمونه سند کاداستر پردیس مارکار یزد گرفته شده اما چون معارض دارد باید پس از رفع معارض اقدام به گرفتن سند تک برگی کنیم.

آیا قرارداد و آیین‌نامه‌ی پردیس مارکار مادام‌العمر است؟ آیا انجمن تهران هیچ‌گونه نظارت و بازرسی بر این مکان دارد؟ دو سال قبل در پردیس مارکار یزد، از محل فروش آهن‌آلات سوله‌ی یکی از خیراندیشان، زمین چمن طبیعی فوتبال در یزدی که با کمبود آب مواجه است ساخته شد که هم اکنون به دلیل بی‌آبی آماده‌ی استفاده‌ی هم‌کیشان نیست. چرا بدون کارشناسی اقدام به ساخت زمین کرده‌اید؟

رستم خسرویانی: چاه آبی برای تامین آب زمین چمن حفر شده و زمین نیز خشک نیست و کیفیت خوبی دارد. یکی از کسانی که خیلی در این مکان تلاش کرده است بهرام بهمردی است که مسابقات گوناگونی آن‌جا برگزار کرده است. از دوستان می‌خواهم که از آن‌جا بازدید کنند. در پردیس مارکار پنح تن اعضای هیات‌مدیره وجود دارد که شامل رییس انجمن تهران، رییس انجمن یزد، دبیر، نماینده‌ی وقف و خزانه‌دار هستند. اکنون سه تا از رای‌ها دست آقای اختیاری است. او دبیر و نماینده است و سیروس خسروی نیز خزانه‌دار است. آقای اختیاری چندین بار به من گفته است که انجمن هر کس را می‌خواهد دبیر و نماینده کند و من حرفی ندارم. باید بررسی کنید که چه تغییرات و کارهای مثبتی انجام شده است. از نظر من کارها به خوبی در پردیس درحال انجام شدن است. آهن‌هایی که فروخته شده مال مهندس یگانگی بوده و خود او آن‌ها را فروخته و زمین چمن را با هزینه‌ی خود ساخته است.

بهروز جمشیدیان در سخنان شفاهی خود گفت:
مدرسه‌ی راهنمایی مارکار یزد به حال خود رها شده است و باید به آن رسیدگی شود. اگر جز اموال انجمن است به آن رسیدگی کنید.

سند زایشگاه بهمن گرفته شده و حدود ۹ هزار مترمربع است. این زایشگاه به چهار بخش تقسیم شده که یک بخش در اختیار کلینیک بهداشت است و بخش دیگر در اختیار دکتر یاسینی است. رییس دانشگاه شهید صدوقی اعلام کرده به دنبال این هستیم تا با مالک قرارداد ببندیم. بخشی از زایشگاه در اختیار اداره‌ی برق است که می‌توانیم اجاره‌ی خوبی از آن بگیریم. آیا روابطی با دکتر یاسینی وجود دارد که نمی‌خواهیم کار را پیش ببریم؟

برنامه‌ی دکتر خسرویانی برای دوره‌ی گذار از گردش فعلی به گردش آینده چیست؟ ظاهرا تنها او به تمامی مسایل اشراف دارد حتی نایب رییس نیز یا اطلاعاتی ندارد یا تمایلی به بیان ندارند.

رستم خسرویانی: در هر موردی اطلاعی داشته باشم در اختیار جامعه خواهم گذاشت.

در حاشیه‌ی نشست:

مهناز فیروزمند: پرسش را می‌خوانید و ما پاسخ را می‌شنویم، این کار غیر حرفه‌ای است. بهترین حالت این است که انجمن گزارش عملکرد بدهد نه این که اعلام کند به درخواست شما نشست گذاشتیم. گزارش عملکرد داده شود تا مشخص شود انجمن چه اولویت‌هایی دارد. با چه فاکتورهایی خود را به جامعه معرفی می‌کند. در شرایطی که عملکرد انجمن  روی سایت گزارش نمی‌شود، نشست‌ها غیرعلنی  برگزار می‌شود، چه پرسشی می‌توان داشت. پرسشگر باید به پاسخ خود برسد و کسانی که اینجا هستند در پرسش شفاهی اولویت دارند.

آرمین هورمزدی: با تجربه از نشست پیش، من درخواست پرسش شفاهی کردم که موافقت شد. پس زمان را رعایت کنیم تا فرصت به همه برسد. اینکه پرسشگر و پاسخ‌دهنده به توافق برسند یک امر ایده‌ال است اگر پرسشگر به نتیجه نرسید ما زمان را صرف بحث دو نفره نکنیم. نفس این نشست‌ها اغنای افراد نیست همین که مسایل مطرح شود گامی به جلو است.

تاج‌گوهر کوچکی (خادم): از وظایف روابط عمومی ارتباط با مردم است. این نشست را روابط عمومی انجمن برگزار کرده و هموندان کمیسیون، من و افشین نمیرانیان و رستم خرم‌دین هستیم. افشین نمیرانیان هم نایب رییس و هم هموند روابط‌عمومی هست و در این زمان در جایگاه هموند روابط عمومی نشسته است.

از افشین نمیرانیان پرسیدند چرا پاسخ به پرسش‌ها را نمی‌دهد؟

افشین نمیرانیان: من قصد نداشتم در جایگاه باشم با درخواست رستم خسرویانی آمدم، از آن جهت که نشست رسمی است رییس نشست پاسخ می‌دهد.

انجمن زرتشتیان تهران 21 هموند هیات مدیره‌ی دارد که از این شمار 12 تن در نشست باشنده بودند. همچنین از سه تن بازرس انجمن یک تن باشنده بود.

سومین نشست پرسش و پاسخ گردش 43 انجمن زرتشتیان تهران بامداد آدینه 17 فروردین‌ماه 1397 خورشیدی از ساعت 9 و 45 دقیقه تا 12 و 30 دقیقه در تالار فیروزبهرام برگزار شد.

 

 

 

 


تاریخ پست:1397/1/20 15:42 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :1291

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی است بله

برای ثبت دیدگاه عبارت امنیتی تصویررو به رو را وارد کنید.هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics