تاریخ پست:1396/12/26 22:46
شهرام پوردهی زین آباد

 آرامگاه زرتشتیان شیراز آدینه 25 اسفندماه 1396 خورشیدی، میزبان همکیشانی بود که واپسین آدینه‌ی سال را به پاکسازی آرامگاه ویژه کرده بودند .
همکیشان از ساعت 10 صبح یک به یک وارد می‌شدند و بلافاصله آستین بالا می‌زدند و سرگرم کاری می‌شدند. چند نفر سنگ قبرها را پاکیزه می‌کردند و با دیدن هر نامی، خدا بیامرز می‌گفتند. شماری مشغول جارو کردن و پاکسازی محوطه بودند و شماری دیگر هم سرگرم شستن شیشه‌ی پنجره‌ها، یکی قاب‌ها را تمیز می‌کرد.  جمعی دیگر با چیدن نارنج‌ها و بریدن شاخه‌های خشک اضافی بار درختان را سبک می‌کردند تا آماده‌ی آغاز بهاری دیگر باشد و البته تعدادی از بانوان نیز در باغ وقفی مشغول آماده سازی ناهار و تدارک آیین گهنبار پایان سال بودند تا در هنگام برگزاری آیین به آرامگاه بیاورند. با نزدیک شدن به نیمروز پاکسازی به پایان خود نزدیک شد و سفره‌ی گهنبار چیده شد تا موبدیار رستم خسرویانی اوستاخوانی را آغاز کند. پس از پایان اوستاخوانی، ابتدا افلاتون سهرابی فرنشین انجمن زرتشتیان شیراز از مهربانی کردن به دیگران گفت و در ادامه هوشنگ اسفندیاریان سخنگوی انجمن زرتشتیان شیراز آخرین گزارش گاه تا گاه امسال انجمن را ارایه کرد و در پایان از باشندگان با ناهار پذیرایی شد.

افلاطون سهرابی فرنشین انجمن زرتشتیان شیراز

هوشنگ اسفندیاریان سخنگوی انجمن

فرتور از شهرام پوردهی است.

0114


تاریخ پست:1396/12/26 22:46 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :1227

دیدگاه هموندان

نام : جمشيديان زمان : ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ _ ۰۶:۴۸:۳۹

خواندن گاهان بار پایان سال در آرامگاه بهانه خوبی برای خانه تکانی این محل و شادی روان درگذشتگان است ، درود بر شیرازی ها ، همیشه ذهنیتم از آرامگاه سکوت و غم و اندوه بود ولی جنب و جوش احساس جدیدی از آرامگاه را در عکس هایتان تجربه کردم. امیدوارم سالی بتوانم در جمعتان حاضر باشم.

نام : اسفنديار زمان : ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ _ ۰۶:۳۲:۴۲

کاملاً با شما موافق هستم ، کار جالبی در شیراز انجام شده . ای کاش این موضوع در همایش انجمن ها مطرح و صورتجلسه میشد تا قبل از سال نو همه ساله شاهد پاکسازی اساسی آرامگاه ها باشیم . اینجوری فروردینگان آرامگاه ها وضعیت مناسب تری داشت.

نام : همکيش زمان : ۳ فروردین ۱۳۹۷ _ ۰۱:۱۹:۴۹

درود بر فروهر پاک همه درگذشتگان ، درود بر شیرازی ها که همیشه برنامه هایی نو دارند.

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی است بله

برای ثبت دیدگاه عبارت امنیتی تصویررو به رو را وارد کنید.هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics