تاریخ پست:1396/12/26 22:46
شهرام پوردهی زین آباد

 آرامگاه زرتشتیان شیراز آدینه 25 اسفندماه 1396 خورشیدی، میزبان همکیشانی بود که واپسین آدینه‌ی سال را به پاکسازی آرامگاه ویژه کرده بودند .
همکیشان از ساعت 10 صبح یک به یک وارد می‌شدند و بلافاصله آستین بالا می‌زدند و سرگرم کاری می‌شدند. چند نفر سنگ قبرها را پاکیزه می‌کردند و با دیدن هر نامی، خدا بیامرز می‌گفتند. شماری مشغول جارو کردن و پاکسازی محوطه بودند و شماری دیگر هم سرگرم شستن شیشه‌ی پنجره‌ها، یکی قاب‌ها را تمیز می‌کرد.  جمعی دیگر با چیدن نارنج‌ها و بریدن شاخه‌های خشک اضافی بار درختان را سبک می‌کردند تا آماده‌ی آغاز بهاری دیگر باشد و البته تعدادی از بانوان نیز در باغ وقفی مشغول آماده سازی ناهار و تدارک آیین گهنبار پایان سال بودند تا در هنگام برگزاری آیین به آرامگاه بیاورند. با نزدیک شدن به نیمروز پاکسازی به پایان خود نزدیک شد و سفره‌ی گهنبار چیده شد تا موبدیار رستم خسرویانی اوستاخوانی را آغاز کند. پس از پایان اوستاخوانی، ابتدا افلاتون سهرابی فرنشین انجمن زرتشتیان شیراز از مهربانی کردن به دیگران گفت و در ادامه هوشنگ اسفندیاریان سخنگوی انجمن زرتشتیان شیراز آخرین گزارش گاه تا گاه امسال انجمن را ارایه کرد و در پایان از باشندگان با ناهار پذیرایی شد.

افلاطون سهرابی فرنشین انجمن زرتشتیان شیراز

هوشنگ اسفندیاریان سخنگوی انجمن

فرتور از شهرام پوردهی است.

0114


تاریخ پست:1396/12/26 22:46 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :1528

دیدگاه هموندان

نام : جمشيديان زمان : ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ _ ۰۶:۴۸:۳۹

خواندن گاهان بار پایان سال در آرامگاه بهانه خوبی برای خانه تکانی این محل و شادی روان درگذشتگان است ، درود بر شیرازی ها ، همیشه ذهنیتم از آرامگاه سکوت و غم و اندوه بود ولی جنب و جوش احساس جدیدی از آرامگاه را در عکس هایتان تجربه کردم. امیدوارم سالی بتوانم در جمعتان حاضر باشم.

نام : اسفنديار زمان : ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ _ ۰۶:۳۲:۴۲

کاملاً با شما موافق هستم ، کار جالبی در شیراز انجام شده . ای کاش این موضوع در همایش انجمن ها مطرح و صورتجلسه میشد تا قبل از سال نو همه ساله شاهد پاکسازی اساسی آرامگاه ها باشیم . اینجوری فروردینگان آرامگاه ها وضعیت مناسب تری داشت.

نام : همکيش زمان : ۳ فروردین ۱۳۹۷ _ ۰۱:۱۹:۴۹

درود بر فروهر پاک همه درگذشتگان ، درود بر شیرازی ها که همیشه برنامه هایی نو دارند.

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استهموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics