تاریخ پست:1396/12/5 16:4
خبریار امرداد: گوهر برومندی

حقوق‌دان زرتشتی در پایان‌نامه‌ی کارشناسی ارشد خود قانون مجازات اسلامی و اقلیت‌های شناخته شده در قانون اساسی را واکاوی کرد.
کورش آذرگشاسبی از سال 1394 خورشیدی همزمان با نامزدی نمایندگی مجلس به پژوهش در حقوق به ویژه قانون‌های تبعیض‌آمیز پرداخته است. وی دانش‌آموخته‌‌ی کارشناسی ارشد در رشته‌ی حقوق با گرایش حقوق جزا و جرم‌شناسی از دانشگاه آزاد واحد کرمان است و آذرماه 1396 خورشیدی پایان‌نامه خود را ارایه داده است.
آذرگشاسبی درباره‌ی‌ قانون مجازات اسلامی گفت: این قانون در سال 1392 خورشیدی به روز رسانی شد و پیش‌بینی می‌شد مواد قانونی تبعیض‌آمیز وانگری شود ولی این اتفاق نیفتاد.
این حقوق‌دان زرتشتی، مواد قانونی تبعیض‌آمیز در قانون مجازات اسلامی را واکاوی و تحلیل کرده و به عنوان پروژه‌ پایان‌نامه ارایه داده تا در آینده قانون‌گذار این قانون‌ها را تجدید نظر و تعدیل کند و برابری حقوق شهروندی برای همه‌ی ایرانیان به دست آید.
آذرگشاسبی در دیباچه‌ی پایان‌‍نامه به بایستگی پشتیبانی قانونی از اقلیت‌های دینی اشاره کرده است: اقلیت‌ها به جهت داشتن ویژگی «در اقلیت بودن» به عنوان یکی از گروه‌های آسیب‌پذیر، نیازمند به حمایت قانونی هستند.
کورش آذرگشاسبی در بخشی از دیباچه، در باره‌ی قانون مجازات اسلامی مصوب 1392 خورشیدی نوشته است: اگر چه این قانون نسبت به قانون پیشین حقوق بیشتری برای اقلیت‌ها در نظر گرفته است، اما همچنان از یک تبعیض ساختاری قانونی نسبت به اقلیت‌ها رنج می‌برد.
حقوقدان زرتشتی در بخش دیگری از دیباچه نوشته است: اقلیت‌های دینی همگام با سایر آحاد مردم در پیروزی انقلاب اسلامی کوشش کردند و با حضور در جبهه‌های جنگ جان‌باختگانی به کشور و انقلاب تفدیم کردند. شایسته نیست در برخورداری از حقوق برابر با سایر ایرانیان دچار تبعیض و نابرابری حقوقی باشند.
کورش آذرگشاسبی زاده‌ی 1343 خورشیدی در کرمان است. وی در سال 1376 خورشیدی، کارشناسی در رشته‌ی متالورژی با گرایش فلزات غیر آهنی را در کرمان گذرانده و پیشه‌ی وی در زمینه‌ی  صنعت است. وی علاقمند به کارهای پژوهشی در زمینه‌ی حقوق است و به واکاوی حقوق دیده نشده‌ و تبعیض‌آمیز اقلیت‌های دینی در قوانین مجازات اسلامی که جرم با مجازات هم‌خوانی ندارد، می‌پردازد.

 

 


تاریخ پست:1396/12/5 16:4 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :1793

دیدگاه هموندان

نام : فرامرز پوررستمی زمان : ۵ اسفند ۱۳۹۶ _ ۱۸:۲۲:۱۶

با درود. از خواندن این خبر شادمان شدم. برای کورش نازنین، آرزوی تندرستی و شادمانی دارم.

نام : هم کیش رشت زمان : ۶ اسفند ۱۳۹۶ _ ۲۲:۰۷:۲۱

دروددروددرودازگیلان بهترینها رو براش آرزودارم ..ایدون باد..

نام : همکیش زمان : ۷ اسفند ۱۳۹۶ _ ۱۳:۰۶:۳۱

برای ایشان بهترینها را آرزومندم

نام : بهدین زمان : ۸ اسفند ۱۳۹۶ _ ۲۳:۴۵:۳۲

درود آقای آذر گشاسبی در روز ی که به نام بزرگداشت مقام وکیل نامگذاری شده از خقوق دان شدن شما با خبر شدیم چه مناشبت خجسته ای هماره سربلند و پیروز باشید و از پیشرفت شما با خبر شویم

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استمطالب مرتبط

هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics