تاریخ پست:1396/11/28 15:11
در امرداد 383 چاپ شده است

ز زن، زیبایی و زیور زمان و زندگی آید

خبرنگار امرداد: نگار جمشیدنژاد

«باید یادآور شد که در شهرگرایی (:تمدن) کهن ایران رخدادهای مورد نیایش، ستایش و مهرورزی ریشه‌هایی با جهان هستی دارند بدان ‌گونه که در آن روز جهان نیز با آن رخداد همسو و همرنگ می‌شود. در چنین آمدوشدی باور درونی ما برخوردی با پیکره‌ی بیرونی می‌یابد که پذیرشی استوار و جاودانه در نگرش و اندیشه‌ی ما بر پا می‌سازد. گاه‌شماران می‌گویند در این آب‌وخاک زنان پایگاه برتری در سنجش با مردان داشتند.

در شهرگرایی (:تمدن) رم و یونان زنان از بسیاری از حقوق بی‌بهره بودند؛ حق دادوستد، گزینش کار، گزینش همسر، جدایی از همسر، طرح دعوا، وصیت، گواهی و در بسیاری از جاها ارث نیز نداشتند؛ یعنی به روشنی می‌توان گفت بسیاری از حقوق مادی و مینوی برای آنان نادیده گرفته شده بود.

در شهرگرایی کهن ایرانی روز زن، روز عشق، روز مهر، روز زمین و زندگی دیده می‌شود که همه‌ی این ویژگی‌ها برای یک روز است و همه‌ی آن بزرگداشت‌ها برای ستایش زنان است.

در اوستا حقوق زنان و مردان یک سان آورده شده است. سپندارمزد یار بانوان است. اشی نیک ایزدبانوی توانگری و پاداش است و پیوسته همگام بانوان و دختران است. در اوستا و در ارت‌یشت کرده‌ی دوم بند یازده هیچ‌گونه برتری‌ای میان زنان و مردان در نیایشی یزدانی به چشم نمی‌خورد. درباره‌ی دانش آموختن زنان نیز در یسنا، هات 26، بند 7 می‌خوانیم: «زن و مرد هر دو مورد تشویق قرار گرفتند که به دانش روی آورند.»

آن چه در بالا آمده است بخشی از نوشتاری است با عنوان «ز زن،  زیبایی و زیور زمان و زندگی آید» که به قلم دکتر محمدعلی دادخواه* در رویه‌ی پنجم(اندیشه) تازه ترین شماره‌ی امرداد آمده است.

متن کامل این نوشتار را در امرداد شماره‌ی 383 بخوانید.

خوانندگان می‌توانند برای دسترسی به هفته‌نامه‌ی امرداد افزون‌بر نمایندگی‌ها و روزنامه‌فروشی‌ها از راه‌های زیر نیز بهره ببرند.

* محمدعلی دادخواه، وکیل پایه‌ی یک دادگستری

لینک خرید اینترنتی شماره‌‌ی 383 امرداد:

 https://goo.gl/YyN844

لینک اشتراک ایمیلی هفته‌نامه امرداد:

https://goo.gl/XqpSbS

 

 

 

 


تاریخ پست:1396/11/28 15:11 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :854

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی است بله

برای ثبت دیدگاه عبارت امنیتی تصویررو به رو را وارد کنید.نظر سنجی

آیا به کودکان کار کمک می‌کنید؟

هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics