تاریخ پست:1396/11/15 7:1
در امرداد 382 چاپ شده است

در اندیشه‌ی آسمان

خبرنگار امرداد: فرزانه خسروی

غياث‌الدين جمشيد کاشانی (790-832 قمری/1388-1429 ميلادی) و يا به سخنی جمشید پور مسعود پور محمود پزشک کاشانی نامور به غیاث‌الدین، که در باختر (:غرب) به الکاشی (al-kashi) نامبردار است، چنان‌كه از نامش پيدا است فرزند پزشكي كاشاني بود.
سرتاسر سرگذشت غياث‌الدين جمشيد كوشش و پژوهش‌هاي دانشی است. او در رياضي و ستاره‌شناسي بزرگ‌ترين خدمت‌ها را به جامعه‌ بشري نموده است و در زمينه‌ي فيزيك يكي از زبردست‌ترين دانشمندان ايراني به شمار مي‌رود.
بيشترين آگاهی‌های ما از سرگذشت او پژوهش‌های ارزنده‌ و نيز دو نامه‌اي است که به پدر خود و مردم کاشان نوشته است.
دوران کودکی و جوانی او درست هم‌زمان با اوج تاخت و تازهای ددمنشانه‌ي تيمور به ايران بود. با اين همه، جمشيد در همين پيرامون نيز هرگز از آموختن دانش‌هاي گوناگون بازنماند. پدرش، مسعود، چنان‌که گفتيم، پزشک بود و یچ دور نیست که از دانش‌هاي ديگر نيز بهره‌ی بسيار داشته است. براي نمونه، در يکی از نامه‌های کاشانی به پدرش آشكار می‌شود که پدر بر آن بوده تا گزارشی بر «معيار الاشعار» نصيرالدين توسی بنويسد و برای پسرش، يعنی جمشيد بفرستد.
آنچه در بالا آمده بخشی از نوشتار «در اندیشه‌ی آسمان» به قلم فرشید ابراهیمی پژوهشگر تاریخ است که در رویه‌ی تاریخ امرداد 382 به زندگی غياث‌الدين جمشيد کاشانی دانشمند ایرانی پرداخته است.

خوانندگان می‌توانند برای دسترسی به هفته‌نامه‌ی امرداد افزون‌بر نمایندگی‌ها و روزنامه‌فروشی‌ها از راه‌های زیر نیز بهره ببرند.

لینک خرید اینترنتی شماره‌ی 382 امرداد:

https://goo.gl/ugKWGq

لینک اشتراک ایمیلی هفته‌نامه امرداد:

https://goo.gl/XqpSbS


تاریخ پست:1396/11/15 7:1 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :1152

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استهموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics