تاریخ پست:1396/9/5 15:30
همکاری‌های دوسویه گردشگری ایران و ژاپن بررسی شد

فارس مقصد گردشگران ژاپنی

خبرنگار امرداد: سپینود جم

نشست مشترک میان هیات گردشگریآژانس همکاری‌های بین‌المللی ژاپن (جایکا)، مدیران و کنشگران زمینه‌ی گردشگری و سرمایه‌گذاری استان فارس با آرمان بالا بردن همکاری‌های دو سویه در زمینه‌ی گردشگری بررسی و برگزار شد.

  به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، اعضای هیات گردشگری کشور ژاپن (جایکا)، در نشست پسین (:عصر) دوشنبه 29 آبان‌ماه 1396 خورشیدی با باشندگی (:حضور) محمدابراهیم فروزانی معاون گردشگری استانداری فارس، مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی فارس، مسوولان استان و کنشگران بخش خصوصی گردشگری فارس، به بازگویی ابعاد پروژه‌های گسترش گردشگری پرداختند.

برپایه‌ی این گزارش، آکی‌را اوهارا کارشناس ارشد میراث فرهنگی و گردشگری آژانس بین‌المللی جایکا گفت: با آرمان زنده کردن راه ابریشم و گسترش تمدن، فرهنگ و گردشگری ایران در سطح بین‌الملل، این آژانس در تازه‌ترین برنامه خود، وضعیت کنونی گردشگری هفت شهر شیراز،  تهران، یزد، تبریز، قزوین، اهواز و اصفهان که در مسیر راه ابریشم جای دارند را مورد پژوهش و بررسی کارشناسی قرار می‌دهد و یک شهر آرمان برای انجام کارهای زیرساختی برای انتقال تکنولوژی، مشاوره و نشان‌سازی (:برند) گردشگری گزینش می‌شود.

وی در دنباله گفت: مهمترین مولفه‌های در نگر گرفته شده (:مد نظر) در این طرح، پژوهش پیرامون جاذبه‌های گردشگری، وضعیت نیروی انسانی، زیرساخت‌های گردشگری، تعامل موثر بخش دولتی و خصوصی گردشگری و بهره‌مندی از این ویژگی‌ها برای آگاهی و کارآفرینی به‌ویژه میان هازمان‌های (:جوامع) بومی شهرهای یاد شده در زمینه‌ی صنایع دستی  و گردشگری است.

  اوهارویادآور شد: شهر شیراز و استان فارس با دارا بودن سایت‌های جهانی همچون تخت جمشید و پاسارگاد و آثار برگزیده‌ی دیگر دوره‌های گوناگون تاریخی از دید شهرگرایی (:تمدن) باستانی و فرهنگی دارای جایگاه ویژه‌ای است.

در ادامه‌ی این نشست مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس با خوش‌آمدگویی به هیات ژاپنی به بیان ظرفیت‌های منحصر به فرد استان در زمینه‌های گوناگون پرداخت و عنوان کرد: کشور ایران دارای یک میلیون اثر تاریخی، 30 هزار اثر ثبت ملی و 22  اثر ثبت جهانی است و استان فارس با نزدیک به 3 هزار اثر ثبت ملی و چهار اثر ثبت جهانی، نزدیک به ده ‌درصد آثار تاریخی کشور را به خود ویژه کرده است و به همین شوند (:علت) از استان فارس با نام ایران کوچک یاد می‌شود.

  این مقام مسوول در ادامه از آثار ارزشمند تاریخی- فرهنگی و ادبی در استان فارس یاد کرد و گفت: یکی از مهمترین شهرهای دوران ایلامی با فرنام (:عنوان) «انشان»، آثار روزگار هخامنشی همچون تخت جمشید، پاسارگاد، نقش‌رستم و بخش بزرگی از آثار روزگار ساسانی دربردارنده‌ی 30 نقش‌برجسته و شهرهای استخر، دارابگرد، گور، بیشاپور، سرمشهد و همچنین آثار دوره‌ی اسلامی مانند مدرسه‌ی خان از روزگار صفوی، آثار بی‌شمار مجموعه‌ی زندیه، بافت قاجاری 360 هکتاری شیراز و آرامگاه‌های حافظ و سعدی از ظرفیت‌های برجسته استان در جذب گردشگر داخلی و خارجی به شمار می‌آیند.

  مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس در بخش دیگر سخنان خود از پیگیری برای ثبت جهانی پرونده‌ی محور ساسانی به عنوان یکی از مهمترین پروژه‌های میراث فرهنگی اداره کل یاد کرد.

امیری درباره‌ی وضعیت گردشگری نیز گفت: استان فارس با 440 جاذبه طبیعی شناخته شده، وجود دانشگاه‌ها و پزشکان چیره‌دست به عنوان منابع لازم در گردشگری سلامت و1400 سازه‌ی شناخته شده در سر فصل  گردشگری مذهبی، از دیر باز در سطح ملی و فرا ملی مورد توجه بوده است.

  همچنین در این نشست معاون گردشگری استانداری فارس با تاکید به اینکه استان فارس از دید پیشینه‌ی پرمایه‌ی تاریخی به گونه‌ای ستون  و پایه‌ فرهنگ و تمدن ایران به شمار می‌آید افزود: افزون‌بر آنچه گفته شد باید گفت که فارس در زمینه‌ی بازرگانی ایران و بازرگانی ابریشم به ویژه  از راه  دریایی نقش کلیدی داشته است.

  فروزانی اضافه کرد: شیراز به راستی قطب و مرکزیتی برای جنوب و حنوب باختری کشور است و به گونه‌ای حتا استان‌های جنوبی نیز از دید اقتصادی و اجتماعی از استان فارس تاثیر گرفته‌اند. بنابراین اگر جذابیت‌های گوناگون  استان فارس را در نگر (:نظر) بگیریم، به گمانی جایگاه این استان و منطقه  از چند استان بازدید شده‌ی دیگر بالاتر خواهد بود.

  معاون گردشگری استانداری فارس وجود سه فرودگاه بین‌المللی در شیراز، لار و لامرد، امکان ارتباط ریلی به بخش‌های دیگر کشور، راه دریایی به دلیل نزدیکی به دریا را از نقطه‌ قوت زیر ساخت‌های رفت و آمدی (:حمل و نقل) استان بر شمرد.

فروزانی همچنین به بندر باستانی سیراف که در بخش پایانی محور ساسانی جای دارد و از روزگار ساسانی تا سده‌ی چهارم خورشیدی دروازه‌ی ورود خاور زمین و کالاهای خاوری و صادرات ایران به خاورزمین بوده است، اشاره کرد و این بندر را نماد دریای پارس و اثرگذاری ایالت فارس بر جغرافیای اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی منطقه برشمرد.

این مقام مسوول در پایان یادآور شد با توجه به  توانمندی استان در زمینه‌های گوناگون و زمینه‌ی فعالیت آژانس دولتی جایکا که متمرکز بر بحث‌های گسترش پایدار و هماهنگ (:متوازن) است، زمینه‌ی همکاری‌های مشترک گسترده‌ای با عنوان‌های مدیریت آموزش صنایع دستی، مدیریت آب، ارتباط هماهنگ هازمان‌های روستایی و شهری و بهینه‌سازی مصرف انرژی وجود دارد.

  گفتنی است در این نشست اطلاعات در پیوند با زیرساخت‌های اقامتی و پذیرایی استان، راهنمایان آموزش دیده‌ی ایرانگردی و جهانگردی  استان، توانایی صنایع دستی و گردشگری روستایی و عشایری، آمار گردشگران داخلی و ورودی و میزان رشد آن‌ها، طرح مثلث طلایی با محوریت استان فارس و باشندگی استان‌های اصفهان و یزدو با آرمان گسترش گردشگری، نهمین نمایشگاه گردشگری پارس، بسته‌های سرمایه‌گذاری تهیه شده از سوی شرکت گسترش گردشگری مورد گفتمان و تبادل دیدگاه قرار گرفت. 

0114


تاریخ پست:1396/9/5 15:30 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :1335

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استمطالب مرتبط

هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics