تاریخ پست:1396/7/23 15:32
خبرنگار امرداد: فرشته جمشیدی

تونل یا دالان یک راهرو زیرزمینی است که تعریف همگانی ندارد؛ اما به هر روی تونل‌ها بیشتر کمابیش دو برابر پهنایشان درازا(:طول) دارند. هم‌چنین آن‌ها باید از آغاز هر دهانه در همه‌ی سویه‌ها(:اطراف) بسته باشند. برخی از برنامه‌ریزان شهری هر سازه‌ی دالان‌‌مانندی بلندتر از ۱۶ کیلومتر را تونل می‌نامند و کم‌تر از این را زیرگذر می‌دانند.
هم‌چنین شاید هنوز بسیاری از ما نمی‌دانیم که ايرانيان دارای تجربه‌ی سه هزار ساله‌ی تونل‌سازي در جهان هستند. کاریز‌ها كه تونل‌هاي جا به جایی آب هستند، از نوآوری بي‌مانند ايرانيان است. درازای برخی از اين تونل‌ها بيش از 160 كيلومتر است. هم‌چنين شماری از این کاریزها دو اشکوبه(:طبقه) هستند.
ولی در میانه‌ی این تجربه‌ی سه هزار ساله شاید روز 27 اردیبهشت ۱۳۱۷ (16 می سال 1938 میلادی) برای بسیاری از هندازگران(:مهندسان) راه ایرانی جایگاهی ویژه داشته باشد. پایان ساخت تونل کندوان که در سال 1935م(1314خورشیدی) به سبب پیوند نزدیک ایران و آلمان، با همکاری مهندسان آلمان نازی آغاز شده بود. كوه كندوان در بلندای(:ارتفاع)۳۳۵۰ متری در رشته‌كوه‌های... .
آنچه در بالا آمده بخش کوتاهی از نوشتاری با عنوان «تونل کندوان، بی‌مانند در تاریخ مهندسی ایران» به قلم فرشید ابراهیمی پژوهشگر تاریخ است که در رویه‌ی تاریخ «امرداد» 374 چاپ شده است.

خوانندگان می‌توانند برای دست‌رسی به هفته‌نامه‌ی امرداد از راه‌های زیربهره ببرند:

لینک فروش اینترنتی شماره‌ی 374 امرداد:

https://goo.gl/skkDku

لینک اشتراک ایمیلی امرداد:

https://goo.gl/XqpSbS

 


تاریخ پست:1396/7/23 15:32 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :1918

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استهموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics