تاریخ پست:1396/6/22 8:0
خبرنگار امرداد: نگار جمشیدنژاد

کتاب «اوضاع نظامی ایران از برافتادن نادر تا پایان دوره زندیه» نوشته علی غلامرضایی به چاپ دوم رسید.

این کتاب کوشیده است که به همه برخوردهای نظامی میان مدعیان جانشینی نادر در شرق، غرب و شمال ایران بپردازد، چگونگی روی کار آمدن کریم‌خان زند، ویژگی‌های شخصیتی و اقدامات وی، عمل‌کرد جانشینان وی و بررسی ارتش ایران در آن روزگار از دیگر جستارهایی است که در این کتاب مورد بررسی قرار گرفته است.

با کشته شدن نادرشاه، ایران توان نظامی خود را در خاورمیانه از دست داد و دوره‌ی تازه‌ای از درگیری‌های میان مدعیان قدرت صورت گرفت و این درگیری‌ها جز در دوره‌ی 14 ساله‌ی حکومت کریم‌خان تا پایان دوره‌ی زندیه ادامه پیدا کرد. این نوشتار با اندوه، به بررسی این بازه زمانی از تاریخ ایران می پردازد. از ویژگی‌های خاص این زمان ضعف یا نبود قدرت مرکزی، فساد دستگاه حاکم، ناامنی و آشفتگی روستاها، راه ها و شهرها است. در این دوره تنها کریم‌خان توانست یک بار دیگر کشور از هم پاشیده را سامان داده و با برقراری نظم و امنیت به اقتصاد و بازرگانی جانی تازه ببخشد. این کتاب کوشیده است که به همه برخوردهای نظامی، حتا رویدادهای ناچیز میان مدعیان این دوران بپردازد.

کتاب پیش‌رو دارای پنج فصل است. در فصل نخست افزون‌بر بیان پیامدهای کشته شدن نادرشاه افشار به بررسی درگیری های مدعیان جانشینی نادر در خاور کشور برای دست‌یابی به قدرت، سخن به میان آمده است. فصل دوم کتاب به بررسی این جنگ ها در باختر و شمال کشورویژه شده است. در فصل سوم چگونگی روی کار آمدن کریم‌خان، ویژگی‌های شخصیتی و اقدامات وی آمده است، در فصل چهارم عملکرد جانشینان کریم‌خان وسرگذشت ناکامی‌های لطفعلی خان زند بررسی شده است. در پایان و در فصل پنجم ارتش ایران در دوره‌ی زندیه مورد بررسی قرار گرفته است.

چاپ دوم کتاب«اوضاع نظامی ایران از برافتادن نادر تا پایان دوره زندیه» نوشته علی غلامرضایی از سوی انتشارات دافوس منتشر و روانه‌ی بازار کتاب شد.

 


تاریخ پست:1396/6/22 8:0 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :940

دیدگاه هموندان

نام : سحر زمان : ۲۵ شهریور ۱۳۹۶ _ ۱۲:۴۴:۱۴

درود بسیار عالی

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی است بله

برای ثبت دیدگاه عبارت امنیتی تصویررو به رو را وارد کنید.مطالب مرتبط

نظر سنجی

برای گذراندن اوقات فراغت تابستان چه برنامه‌ای دارید؟

هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics