تاریخ پست:1396/6/21 14:36
خبرنگار امرداد: سپینود جم

هنرمندان تهرانی با باشندگی در مجموعه‌ی میراث جهانی تخت سلیمان تکاب، در جنوب آذربایجان‌ باختری یادمان‌های معماری این محوطه‌ی باستانی را بر بوم نگارگری، نقش زدند.

به گفته‌ی محمد فتحی در گفت‌وگو با ایرنا، 30 هنرمند تهرانی که 20 تن از آن‌ها بانوان هموند انجمن نقاشان ایران هستند با آرمان معرفی و شناساندن مجموعه میراث جهانی تخت سلیمان تکاب و گسترش بوم‌گردی به این منطقه باستانی سفر کردند.

وی افزود: نگاه نو به مجموعه‌ی میراث فرهنگی و گردش‌گری تخت سلیمان و آفرینش آثار نقاشی ماندگار از این مجموعه‌ی زیبا و دیدنی از مهم‌ترین آرمان‌های سفر نقاشان تهرانی به تخت سلیمان است و این هنرمندان در سه روز اقامت خود در مجموعه تخت سلیمان بیش از 100 نگاره از مهم‌ترین یادمان‌های معماری این محوطه‌ی باستانی را نقش زدند.

فتحی در دنباله گفت: شماری از آثار این نقاشان برای بازدید دوست‌داران به گنج‌خانه‌ی (:موزه) مجموعه میراث جهانی تخت سلیمان پیش‌کش شد.

مجموعه‌ی میراث جهانی تخت سلیمان با 12 هکتار مساحت با دریاچه‌ای شگفت‌انگیز در میان یادمان‌های برجای مانده‌ی تاریخی در 45 کیلومتری شمال خاوری شهرستان تکاب در جنوب آذربایجان باختری جای دارد. این مجموعه در سال 1382 خورشیدی به عنوان چهارمین اثر ملی کشور در فهرست آثار جهانی سازمان یونسکو به ثبت رسیده است.

بر پایه‌ی پژوهش  باستان‌شناسان محوطه‌ی تاریخی تخت‌سلیمان پیش از اسلام آتشکده‌ی زرتشتیان و یکی از سه آتشکده‌ی مهم روزگار ساسانیان بوده و در دوره‌ی پس از ورود اسلام  از آن به عنوان تفرج‌گاه و کاخ تابستانی ایل‌خانان استفاده شده است. گفتنی است نمونه‌ی یادمان‌های برجای مانده‌ی کاخ‌های ایل‌خانی تنها در مجموعه تخت‌سلیمان تکاب به چشم می‌خورد.

 


تاریخ پست:1396/6/21 14:36 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :613

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی است بله

برای ثبت دیدگاه عبارت امنیتی تصویررو به رو را وارد کنید.مطالب مرتبط

نظر سنجی

برای گذراندن اوقات فراغت تابستان چه برنامه‌ای دارید؟

هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics