تاریخ پست:1396/5/24 17:6
گفت‌وگو با سولماز رامفر سرپرست کلیپ جشن تیرگان

رشته‌های هنری جدی گرفته نمی‌شوند

خبرنگار امرداد: آریا جوانمردی

سولماز رامفر که با همراهی تنی چند از هنرمندان و کودکان زرتشتی نماهنگ جشن تیرگان را سرپرستی کرده است در گفت‌وگو با امرداد از روند ساخت این نماهنگ و سختی‌های کار موسيقى گفت.

رامفر موسیقی را از سال ۱۳۸۴ با استاد اردشیر کامکار و ساز کمانچه و استاد محسن كرامتى آغاز کرده و دوره ى مربى گرى ارف را نزد فرزاد حكيم رابط گذرانده است .او که دارای لیسانس بیولوژی است می‌گوید در زمان تحصیل بیشتر برای رضایت خانواده این رشته را خوانده و پس از آن به دنبال علاقه‌اش موسیقی، رفته است.

این هنرمند موسیقی کودکان نزدیک به پنج سال است که در حوزه‌ی موسیقی کودکان فعالیت می‌کند.

او درباره‌ی آموزش موسیقی به کودکان می‌گوید: «موسیقی ارف برای  ورود کودکان به دنياى موسيقى مانند گذراندن پیش دبستانی براى مدرسه به کار می‌رود و در ناخودآگاه آن‌ها نفوذ می‌کند. در این سن کودکان علاوه بر آموختن اينكه از موسيقى و كار جمعى  لذت ببرند ، كمى تئوری موسیقی و نواختن سازهاى بلز و فلوت ريكوردر را آموزش می‌بینند. اما  پس از پايان دوره اكثرا سازهاى غربى مانند پيانو و ويولون را انتخاب مي‌كنند و با موسيقى دستگاهى ايرانى آن‌طور كه بايد آشنا نمي‌شوند.»

از این رو سولماز رامفر به همراه فخرالدين انديشه كه آهنگساز و نوازنده‌ى سنتور و سه تار است با استفاده از سازهاى ایرانی مانند تار و تنبک و ملودى‌هاى ايرانى کودکان را با موسیقی ایرانی آشنا کردند.

رامفر به همراه گروه‌اش تاکنون دو کار «جشن تیرگان» و «کرشمه» را ساخته است. او درباره‌ی دلیل انتخاب نام تیرگان می‌گوید: «از آن‌جایی که کودکان با جشن‌ها و مناسبت‌های ایرانی غریبه هستند تصمیم گرفتیم تا جشن‌های ایرانی را برگزینیم تا با فلسفه‌ی جشن‌ها و نام آن‌ها آشنا شوند. برای جشن‌های مهرگان و سده نیز قصد اجرای برنامه داشتیم که به دلیل کمبود زمان و بودجه این کار تاکنون انجام نشده است.»

او در پایان از خانواده‌ها می‌خواهد تا از این‌گونه کارهای هنری پشتیبانی کنند تا فضا برای اجرای کارهای فرهنگی و هنری از این دست فراهم شود.

 

فرتور از مژده شهریار است.

0114


تاریخ پست:1396/5/24 17:6 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :1849

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استهموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics