تاریخ پست:1396/5/24 13:32
«امرداد» از خوانندگان درخواست می‌کند:

کاربرد درست امرداد را گزارش کنید

خبرنگار امرداد: نگار جمشیدنژاد

تنها یک هفته به پایان امردادماه سال 96 مانده است. ماهی که با جاودانگی و مانایی در پیوند است. شوربختانه ماه اَمرداد امروزه به نادرستی مرداد، خوانده می‌شود. مرداد به معنی نیستی و مرگ است ولی با افزودن «الف» به آغاز آن به چم بی مرگی و جاودانگی، دیگرگون می‌شود. «امرتات» در زبان اوستایی و امرداد در زبان پهلوی، از ششمین امشاسپندان و از ویژگی‌های اهورامزدا در گات‌ها است که به عنوان نماد بی‌مرگی و جاودانگی و زوال ناپذیری اهورامزدا از آن یاد شده است.
با پشت سرگذاشتن این ماه جاودانه و رسیدن به روزهای پایانی آن در این سال، هفته‌نامه‌ی امرداد از خوانندگان خود درخواست می‌کند اگر با به کاربردن نام امرداد به گونه‌ی نوشتاری یا شنیداری روبه‌رو شده‌اند، دیده‌ها و شنیده‌های خود را با امرداد در میان بگذارند.


تاریخ پست:1396/5/24 13:32 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :1760

دیدگاه هموندان

نام : خواننده امرداد زمان : ۲۴ امرداد ۱۳۹۶ _ ۱۴:۲۴:۴۵

بانک پاسارگاد در تلگرام و اس ام اس های خود واژه درست امرداد را به کار می برد. میخواستم از مسوولین بانک سپاسگزاری کنم.

نام : سینا زمان : ۲۴ امرداد ۱۳۹۶ _ ۱۹:۳۷:۳۳

یکی از مجری های اخبار شبکه تهران هم از واژه درست استفاده میکنه . بدبختانه نامش رو یادم نیست . ولی دمش گرم امیدوارم همیشه سرفراز باشه .

نام : سهیل زمان : ۲۵ امرداد ۱۳۹۶ _ ۱۱:۱۷:۵۵

فکر کنم فقط زرتشتیان اسم این ماه را درست تلفظ کنند چون غیرزرتشتیان اصلا نمیدونند و حال دانستن معنی اسامی ماه های ایرانی را ندارند

نام : اشكان خسروپور زمان : ۲۵ امرداد ۱۳۹۶ _ ۱۳:۳۰:۰۴

برادران صفاریان پور و منصور ضابطیان به نظرم میگن امرداد.

نام : مهشید زمان : ۲۵ امرداد ۱۳۹۶ _ ۱۴:۱۱:۲۴

فکر کنم می توانید یک برنامه در تلویریون ترتیب دهید واین کلمه امرداد را توضیح دهید یا در چند روزنامه شرح کامل دهید

نام : گردآفرید مرادیان زمان : ۲۶ امرداد ۱۳۹۶ _ ۰۸:۱۲:۳۵

درود بر شما .از همکاران من شاغل در بیمارستان ، با دانش قبلی همیشه نام امرداد را در نوشتن و گفتگو می آورد .

نام : غلامرضا نوادری زمان : ۲۶ امرداد ۱۳۹۶ _ ۱۳:۰۱:۰۲

استفاده از واژه مرداد در ادبیات ایران رایج بوده و هیچ اشکالی ندارد فردوسی، سعدی، فرخی ، مسعود سعد سلمان ناصر خسرو و دیگر شاعران از این واژه در نوشته های خود به کاربرده اند. و معنای هر دو واژه یکی است در زبان پهلوی با حرف نفی استعمال شده اما در فارسی دری بزرگان ادب از آن بی نیاز بوده اند. چنانچه واژه آناهیتا نیز همین گونه است اما در فارسی دری بسیاری از شاعران و نویسندگان همچو فردوسی و دیگران آن را به صورت ناهید استفاده کرده اند. حال آیا ناهید در زبان فارسی دری به معنی آلوده است یا همان معنای آناهیتا در پهلوی را دارد. استاد ابوالحسن نجفی در کتاب غلط ننویسیم می گوید :«بعضی از سره نویسان این کلمه را که در اوستایی به معنای میراست غلط می دانند و توصیه می کنند که به جای آن امرداد به معنای نامیرا گفته شود.... ولی علاوه بر اینکه امروزه تمایز معنایی میان مرداد و امرداد از میان رفته و برای عامه فارسی زبانان مطلقا ناآشنا شده است، واژه مرداد از قدیم در متون نظم و نثر فارسی به همین معنای امروزه مصطلح بوده است و دلیلی نیست که کلمه رایجی را تغییر دهیم به صرف آنکه زمانی معنای ناخوشایند داشته است(نجفی،1387 ، غلط ننویسیم ،چاپ چهاردهم، ص 345).

نام : پریا زمان : ۲۶ امرداد ۱۳۹۶ _ ۱۶:۰۵:۱۸

یک نمایشگاه هنری سالانه به نام امرداد هست که آثار هنری را به نمایش میگذارد. به نظر می آید کاربرد درست این واژه رو به افزایش است.

نام : مرجان صمدی زمان : ۲۸ امرداد ۱۳۹۶ _ ۱۴:۲۳:۲۱

تارنمای شرکت کارگزاری ابان برای گاهشمارش، واژه ی درست امرداد را هر روز می ‌نویسد.

نام : مهناز زمان : ۲۹ امرداد ۱۳۹۶ _ ۰۹:۴۱:۰۶

با درود محمدرضا شوق الشعراء مدیِر کانالِ تلگرامی توفانِ یزد در پیامهای خودش از واژه ی "امرداد" استفاده می کند. درود میفرستم به او

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استهموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics