تاریخ پست:1396/5/24 10:50
خبرنگار امرداد: فرزانه خسروی

خنیا (:موسیقی) و خنیاگری در فرهنگ و تمدن ایران زمین، از جایگاه ارزشمندی برخوردار بوده و جای جای سرزمین پهناور ایران، با خنیاهای ملی و مقامی، آوازه‌ی جهانی دارد.
گنج‌خانه‌ی(:موزه) موسیقی مانند گنج‌خانه‌ی ملک و گنج‌خانه‌ی هنرهای معاصر و ده‌ها گنج‌خانه‌ و گالری تهران و مراکز استان‌ها، برای میلیون‌ها هم‌میهن هنردوست ایرانی، جای شناخته‌شده‌ای نیست و تا اندازه‌ای هم، حق با هم‌میهنان است که آگاهی‌رسانی ضعیف، شوند ناشناس بودن جاهای گردشگری شهری می‌شود. گنج‌خانه‌ی موسیقی ایران، با مساحت تقریبی ۳۶۰۰ مترمربع و زیربنای ۱۴۰۰ مترمربع، با آرمان پاسداشت میراث خنیایی ملی و همچنین معرفی آثار و تولیدات گذشتگان و گرامی‌داشت استادان و پیشکسوتان دنیای خنیایی کشورمان، در آبان سال ۱۳۸۹ خورشیدی در خیابان مقصودبیک تجریش، راه‌اندازی شد و تاکنون، با بازدید بزرگان موسیقی معاصرکشورمان و عاشقان هنر خنیای ایران، روبه‌رو شده است.
این موزه، هم‌ اکنون با محافل آکادمیک داخلی و بین‌المللی موسیقی، مشغول به همکاری بوده و می‌کوشد تا هزاران صفحه‌ی موسیقی تولیدشده در کشور را با همیاری دانشگاه هیلدس‌هایم آلمان، دیجیتالی کند. در آرشیوی که در موزه موسیقی جای دارد، نخستین صفحه‌های خنیایی ضبط شده به دستور مظفرالدین شاه قاجار، در دسترس بوده و این آرشیو، یکی از ارزشمندترین مجموعه‌های خنیایی کشور را در دسترس پژوهشگران این عرصه قرار می‌دهد. این آثار همچون دیگه آثاری که در گنج‌خانه‌ نگهداری می‌شوند، برای بسیاری از دوست‌داران موسیقی، شناخته‌شده نیست و به همین خاطر، گنج‌خانه‌ی موسیقی ایران، محفلی برای آشنایی و آشتی دوباره با میراث فرهنگی ناملموس ایران زمین به شمار می‌رود.
این گنج‌خانه‌ در میدان تجریش،خيابان شهيد دربندی سه راه تختی کوچه نمازی پلاک 9 جای دارد.

فرتور از یاسمن سلامتی است.

0114


تاریخ پست:1396/5/24 10:50 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :1692

دیدگاه هموندان

نام : مهسا زمان : ۲۶ امرداد ۱۳۹۶ _ ۱۰:۰۶:۱۰

چقدر خوبه اینجا...ادرس دقیقش کجاست ؟

نام : همایون مهرزاد زمان : ۲۶ امرداد ۱۳۹۶ _ ۱۱:۱۳:۴۴

موسیقی خوب شنیدن از بارزه فرهنگ ایرانیان بوده و خدا حفظ کند کسانیکه در ساخت این سازها هنوز دستبکار هستند وتصاویرزیبای گزارش گویای این مظلب است

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استهموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics