تاریخ پست:1396/5/22 16:1
خبرنگار امرداد: فرزانه خسروی

فرهنگستان هنر سه‌شنبه 24 امردادماه میزبان آیین نکوداشت عزیز محمدی‌منش آموزگار فداکار لرستانی است.
عزیز محمدی منش، زاده‌ی نخستین روز مهرماه 1357 در خرم‌آباد است. وی آموزگار فداکار عشایر است و راه‌های سخت را به جان می‌خرد تا به دانش‌آموزان عشایری سواد بیاموزد.
وی درباره‌ی کارش می‌گوید: زندگی عشایری با طبیعت عجین است و طبیعت هر لحظه آبستن حوادث است و بیگمان خطرهای بسیاری عشایر و آموزگار عشایری را تهدید می‌کند. حیوانات درنده، راه‌های سخت و صعب‌العبور، خطر پرت شدن از بلندی‌ها، وجود اشرار و تنهایی بیشترین دغدغه آموزگار عشایری است. تنها رفیقت خودت هستی و یا ضبط صوتی که گاه شریک تنهایی باشد. اما فراموش نکنیم که ما انسان هستیم و باید به هم خدمت کنیم. وقتی من شبانه‌روز خودم را با آن‌ها می‌گذرانم بی‌گمان پیوندهای عاطفی بسیاری بین ما برقرار می‌شود تا جایی که هم‌دیگر را گگه (برادر) یا دده (‌خواهر) صدا می‌کنیم.
این آموزگار فداکار درباره‌ی جاهایی که خدمت کرده است چنین می‌گوید: کل خدمتم در منطقه بالاگريوه و منطقه بختياري لرستان بوده‌ام، حدود سال 80 به عنوان معلم حق‌التدريسي به منطقه بکری در بخش پاپی به نام کُرناس در نزدیکی ایستگاه تنگ 5 و تله زنگ رفتم. در این سال‌ها در مناطق سخت و صعب‌العبوری در منطقه بختياري‌نشین استان لرستان خدمت کردم از جمله: مدرسه روستاي سرتنگ ليشه، مدرسه پلنگ‌کوه و سه گُرده، چال ردوه،‌، پلنگ‌کوه، پل‌کول در بخش ماه‌رو، منطقه شه‌بازان و روستايي به نام بلندنرگس‌، منطقه کول‌راد، روستاي سرکانه، روستای پاچل گرم و خیلی جاهای دیگر... حتا در دبستانی در منطقه شه‌بازان بودم که در تقسیمات کشوری آن سال‌ها به خوزستان پیوسته شد، اما از آن‌جا که باور دارم همه‌ی این بچه‌ها فرزند ایران‌زمین هستند آن سال را آن‌جا گذراندم. جالب این بود که حس ماجراجویی من باعث شده‌ بود که خیلی از این مناطق را خودم پیدا کنم. معمولاً هر سال به روستای تازه‌ای می‌روم و روستای قبل را به معلم دیگری می‌سپارم.
آیین نکوداشت این آموزگار فداکار سه‌شنبه 24 امرداد ماه ساعت 11 در فرهنگستان هنر به نشانی خیابان ولی‌عصر- تقاطع خیابان طالقانی شماره 1552 برگزار می‌شود.


تاریخ پست:1396/5/22 16:1 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :1447

دیدگاه هموندان

نام : یک ایرانی زمان : ۲۳ امرداد ۱۳۹۶ _ ۱۱:۳۷:۱۷

درود بر مرام و شرفش. درود بر وجدان پاک و دل بزرگش. درود بر غیرت و مردانگی اش. و درود و مهر بر همه کسانی که انسانیت و خدمت به مردم ، کیش آنهاست.

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استهموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics