تاریخ پست:1396/5/15 19:16
خبرنگار امرداد: فرزانه خسروی

ایرانیان از گذشته­‌های دور در میهمان­‌داری و میهمان­‌نوازی در میان عام و خاص نام‌ور بوده­ا­­ند و امروز نیز در صنعت پررونق گردش‌گری جهان، میهمان­‌نوازی ویژگی بی‌مانند و شاخص‌ه­ای آشکار از فرهنگ مردم ایران است. مهم نیست چه چیزی در خانه‌­ی ایرانی است که بتواند به حرمت میهمان پیش‌کش کند، مهم روی گشاده­‌ی میزبان و دلی بزرگ است که برای میهمان در سبد اخلاص پیش می‌­گذارد. آن‌چه در فرهنگ ایرانی برای صاحب‌خانه ارزش دا­رد خوشنودی میهمان از حضور خود در خانه­ی ایشان است و این شدنی نخواهد بود مگر زمانی که میهمان احساس کند روان، دل و کردار میزبان در برخورد با حضور ناخوانده و یا حتا ‌خوانده‌شده‌اش بدون گزاف‌گویی به یک رنگ باشد. 

گستره­‌ی فرهنگی ایران میزبان همیشگی خوانده و ناخوانده است. ناهم‌سانی‌ای در اقلیمش ندارد. در شمال باشد، خاور باشد، باختر باشد و یا جنوب. باآن‌که هوای اقلیم و صفای مردمان هر کدام، خود ایرانی متفاوت است.
از ایران گفتیم و آب‌وهوای سرزمینش، از جنوب بگوییم و از جلگه­ی خوزستان. ستم‌دیده ولی پذیرفتنی و ‌دوست‌داشتنی، از سختی‌­ها و کاستی­‌های زندگانی‌­اش، از گرما و عرق­‌ریزان، از خاک و خفقان ولی میزبانی همیشگی­‌اش.
اگر بگوییم خوزستان ایرانی کوچک است بر نقشه­ی گیتاشناختی(:جغرافیایی) ایران بزرگ، پُر بی­‌راه...
نوشتاری با عنوان «گشادگی سفره‌ی دل، ویژگی مردمان جنوب» که به مهمان‌نواز جنوبی‌های خون‌گرم سرزمینمان پرداخته است در رویه‌ی مردم هفته نامه‌ی امرداد شماره 369 چاپ شده است.


تاریخ پست:1396/5/15 19:16 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :1278

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استهموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics