تاریخ پست:1396/4/14 7:54
در سکوت مردم ومسوولان میراث فرهنگی

خشت‌های شناسنامه‌ی یزد فرومیریزند

بابک پارسی

يزد نخستين شهر خشتي جهان و نيز دومين شهر تاريخي جهان پس از ونيز ايتاليا است.
يزد، شهري كه از ديد آمار باسوادي در جايگاه شهرهاي نخست كشور و نيز شهري است كه ٢٣ سال پياپي جايگاه نخست پذيرش در كنكور سراسري را به خود ویژه کرده است.
این شهر زادگاه نام‌آوراني چون ارباب رستم گيو، وحشي بافقي، فرخي يزدي، كتايون مزداپور، مهدي آذريزدي، ايرج افشار، محمدعلي اسلامي ندوشن، محمدحسين پاپلي يزدي و ...است.
يزد از ريشه‌ی يَزَتَ به چم ستودني كه با مهرازي‌(:معماری)هاي ويژه و كويري خود چشم هر گردشگر و بيننده‌اي را از هنر سيراب مي‌كند.
چندي پيش در سفري كه به شهر نياكاني خود يزد، و محله‌مان روستای خرمشاه داشتم شوربختانه با صحنه‌هايي روبه رو شدم كه بسيار دردآور و تأثيرگذار بود.
سراسر اين محله‌ی کهن پر شده از خانه‌هاي خشت و گلي فروريخته و ويران شده كه در سايه‌ی بي‌مهری مسوولان ميراث فرهنگي و نيز ناآگاهی مردم به تلي از خاك تبديل شده‌اند. همانگونه كه اين فرتورها(:تصاوير) گويا هستند، جهاني از هنر و ذوق به يك‌باره فرو ريخته‌اند.
مگرنه اينكه شهر يزد به شهر خشت نامور است؟ و اين خشت‌ها برگي از شناسنامه شهر يزد به شمار می روند؟
شهر يزد بدون اين آثار ديگر هويتي ندارد.هنگامي كه با برخي از مردم بومی گفت‌وگو مي‌كردم، آگاه شدم كه مالکان بعضي از خانه‌ها سال‌هاست كه كوچيده و ترك میهن كرده‌اند و اين بناهاي زيبا با ورودي‌ها و تاق‌هاي چشم‌نواز و بادگيرهاي زيبا و بي‌مانند را به حال خود رها كرده‌اند. همين امر يكي ديگر از شوند(:دليل)هايي است كه مانع ياري رساندن و پیشگیری از تخريب اين بناها شده است.
اگر بخواهيم منصفانه و دادگرانه برخورد كنيم، نبايد نوك پيكان خرده‌گیری‌(:انتقاد)ها را تنها و تنها به سوي مسوولان نشانه برويم.
درست است كه ميراث فرهنگي در بررسي و ثبت آثار و رسيدگي به آن‌ها بسيار نقص دارد و آنگونه كه درخور و شايسته اين شهر بودهد عمل نكرده است اما مردم هم در اين ميان بي‌گناه نيستند.
بزرگ‌ترين گناه مردم نخست بي‌تفاوتي نسبت به ويراني اين آثار و سپس آلوده كرده محل با زباله‌هاست . كه نمونه‌ی آن همين آب انبار تالار سرور است كه داراي پلاك ثبتي است. مردم هم پاي اين بنا زباله‌هاي خود را رها مي‌كنند و هم آتش می‌افروزند و با رنگ بر روي ديوار مي‌نويسند و مسوولان نيز آنگونه كه بايد در ترميم اين آثار كمر همت و كوشش را نبسته‌اند.
اميد آن است كه با بلند نظري دست‌اندركاران و دلسوزي مردم ديگر شاهد چنين رخدادهايي نباشيم.
اي صبا با ساكنان شهر يزد از ما بگو
كاي سر حق ناشناسان گوي چوگان شما
همچنان كه از كوچه پس كوچه‌هاي محل مي‌گذريم، در كنار ويراني‌ها چيزي كه بسيار آزار دهنده است بودن زباله‌ها، پاي هر ديوار و بناي تاريخي ثبت میراث شده است

فرتور از بابک پارسی است.

0114


تاریخ پست:1396/4/14 7:54 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :2401

دیدگاه هموندان

نام : هنگامه زمان : ۱۴ تیر ۱۳۹۶ _ ۰۹:۲۳:۰۷

بسیار تاسف آور هست، ولی وقتی سپنتا نیکنام در شورای شهر یزد، برای دخمه و آتشکده و دیگر اماکن زرتشتی تمام تلاش خود را انجام می دهد، بهتر است برای این اماکن هم کمی دل سوزی کند،چون او نامزد و برگزیده برای شورای شهر اسلامی یزد و برای همه مردم یزد هست، نه برای زرتشتیان و اماکن زرتشتی!!!

نام : همکیش زمان : ۱۴ تیر ۱۳۹۶ _ ۱۲:۳۳:۱۳

هنگامه خانم چرا تو همه توقعها را از سپنتا داری ایا تنها سپنتا نامزد وبرگزیده برای شورای شهر اسلامی یزد است اگر راست می گویی برای بقیه برگزیده ها هم پیغام بفرست

نام : همکیش زمان : ۱۴ تیر ۱۳۹۶ _ ۱۸:۰۴:۱۹

تصاویر دیوار ریخته و فرمایش خانم هنگامه من را به یاد وعده های آقای آختیاری درباره زمینهای مرتاض انداخت. ایشان در تبلیغات انتخاباتی بارها گفتند زمین را پس میگیرند. دکتر مرتاض ساخت و فروخت. آقای نماینده دیواراعتماد ما مانند دیواهای بافت تاریخی یزد ریخته است. برای ترمیم آن کاری کنید.

نام : ماوندادی زمان : ۱۵ تیر ۱۳۹۶ _ ۰۸:۰۱:۰۱

روزگار نیک. این خرابه ها و فرتورها که الان شما دیدی شهرداری در در پی بزرگ سازی ورودی ده چند سال پیش انجام داده و با هماهنگی مالکان ملک بوده. در ضمن ان زمان سپنتا دوران نوجوانی را پشت سر میگذارند. باسپاس از تارنامه امرداد

نام : همکیش زمان : ۱۵ تیر ۱۳۹۶ _ ۰۸:۲۵:۵۲

خداوکیلی این موضوع چه ربطی به سپنتا نیکنام دارد

نام : سيدعلي موسوي زمان : ۱۵ تیر ۱۳۹۶ _ ۱۱:۵۵:۵۱

یک آسیاب آبی مربوط به دوران قاجاریه در قسمت پایین قبرستان زرتشتی ها در کنار دیوار بتونی دانشگاه یزد وجود دارد که طبق تابلویی که در ورودی امن بصب شده به ثبت ملی نیز رسیده است ولی اوضاع بسیار به هم ریخته ای دارد لطفا اگر امکانش هست رسیدگی فرمایید یا عکسی از آن در سایتتان بگذارید شاید کسی کاری بکند. باسپاس- موسوی

نام : مهسا زمان : ۱۵ تیر ۱۳۹۶ _ ۱۲:۲۳:۰۸

ربطش آنجاست که مردم عادی راه به جایی نمیبرند ولی ایشان در شورای شهر است و بابت همین سمت حقوق هم دریافت میکنند. این کمترین کاری است که باید انجام دهند . لطفا طرفداری بی مورد نکنید واقع بین باشید

نام : همکیش زمان : ۱۶ تیر ۱۳۹۶ _ ۱۰:۴۹:۵۷

سپاس از اطلاع رسانی امرداد

نام : راحتی زمان : ۱۶ تیر ۱۳۹۶ _ ۱۹:۲۵:۰۷

با درود این چنین که شما میگویید آدم فکر میکند یک بودجه ویتلیارد برای شهر یزد تحویل آقای نیکنام است وهمه مشکلات شهر یزد فقط به دست نامبرده باید برطرف شود. جهت اطلاع ایشان یکی از 11عضو شورای شهر یزد می باشند .شما بسیار واقع بین هستید و منطقی انتقاد میکنید ؟با عرض پوزش وظایف شورا را مطالعه فرمایید دیدگاهتان عوض میشود .با سپاس از امرداد

نام : فرشيد زمان : ۱۶ تیر ۱۳۹۶ _ ۲۳:۳۸:۴۴

جای تاسف است واقعا

نام : بهرام زمان : ۱۷ تیر ۱۳۹۶ _ ۱۷:۲۱:۳۴

باید فکری کنیم واقعا تا بیش از این شاهد ...

نام : سهراب زمان : ۲۰ تیر ۱۳۹۶ _ ۱۹:۵۴:۵۸

متاَسفانه در بیشتر آبادیهای اطراف یزد که اکنون جزو شهر شده اند این خانه های قدیمی را میبینیم که هر کدام برگی یا بهتر بگوییم دفتری از شناسنامهً یزد میباشند، به تلی از خاک تبدیل شده اند. و اما دوستان اگر از آقای نیکنام توقع دارند به نظر من جز آقای نیکنام کسی را نزدیکتر یا اصلآ نمیشناسند. با سپاس و سپاس از تارنمای امرداد.

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استهموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics