تاریخ پست:1396/4/8 19:30
خبرنگار امرداد: پوروچیستا رستمی

اوستاخوانی واج‌یشت گهنبار پس از سال‌ها در یزد برگزار شد.

به گفته‌ی سپنتا نیکنام فرنشین انجمن زرتشتیان یزد، آیین واج‌یشت دومین چهره از گهنبار در سال امروز پنج‌شنبه هشتم تیرماه 1396 خورشیدی با همکاری انجمن موبدان تهران، انجمن موبدان یزد و انجمن زرتشتیان یزد در اتاق واج‌یشت آتشکده‌ی یزد برگزار شد.

فرنشین انجمن زرتشتیان یزد پیرامون کارهای صورت گرفته برای برگزاری آیین اوستاخوانی واج‌یشت در یزد گفت: «اتاق واج‌یشت آتشکده‌ی یزد که در گذران سال‌ها به انبار چوب تبدیل شده بود در پنج ماه بازسازی شد. همچنین با پیگیری‌های انجمن موبدان تهران، موبدان تهران برای برگزاری هر چه بهتر آیین‌های واج‌یشت آموزش دیدند و آمادگی به دست آوردند.

هزینه‌ی برگزاری نخستین روز از گهنبار میدیوشهم‌گاه را انجمن زرتشتیان یزد بر دوش داشت و صبحانه‌ی این روز از سوی کشور هخامنشی دهش شده بود. موبد مهربان پولادی، موبد پدرام سروش‌پور و موبد اردشیر خورشیدیان از تهران در این آیین شرکت داشتند و در پایان مراسم موبد خورشیدیان فرنشین انجمن موبدان تهران به سخنرانی پرداخت. گفتنی است آیین گهنبار خوانی این روز را موبدان یزد بر دوش داشتند.

گهنبار چهره‌ی میدیوشهم‌گاه از روز خیر ایزد و تیرماه آغاز شده و تا دی‌بهمر ایزد در گاهشمار زرتشتی به درازا می‌کشد. این گهنبار آفرینش آب را پاس می‌دارد. میدیوشهم به چم(:معنی) میانه‌ی تابستان است.

 


موبد اردشیر خورشیدیان، فرنشین انجمن موبدان تهران

فرتور از منوچهر کلانتری است.

0114


تاریخ پست:1396/4/8 19:30 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :2603

دیدگاه هموندان

نام : همکیش زمان : ۱۰ تیر ۱۳۹۶ _ ۲۲:۵۸:۱۶

انجمن زرتشتیان یزد اموال شخصی اش نبوده که خرج مراسم کرده! وظیفه اش بوده و از پول کلان و درآمد حاصله بخشی به خود مردم برگردانده است! از عجایب است که انجمن ها مال خود مردم را به مردم بخشی اش را بازپس میدهند و خودرا در صدر مینشانند.هیچ وکیلی مدعی مال موکلش نیست.

نام : همکیشی دیگر زمان : ۱۲ تیر ۱۳۹۶ _ ۱۳:۴۳:۵۱

به حرف همکیش عزیر اضافه میکنم که انجمن تهران هم اگر دو روز مانده به انتخابات میان نیازمندان سدره و کشتی و برنج و روغن پخش میکند وظیفه اش است اما عجیب است که با خیرات تبلیغات نماینده هم میشود. نماینده محترم هم اگر بودجه وزارت کشور را توزیع میکند ظیفه اش است . لطفا هر حرکت تازه ای را که ربطی به انتخابات ندارد را آلوده نکنید. برایاینکه کاندیدای موردنظر شما در دور آینده هم رای بیاورد نمیشود انجمن یزد هیچ کاری نکند تا شما خیالتان راحت باشد.

نام : خيرانديش زمان : ۱۳ تیر ۱۳۹۶ _ ۱۴:۵۱:۳۰

گهنبار پشت و پناهتان باد. به امید خدا که واج یشت در یزد راهی شود برای شناسای بیشتر موبدهای تهرانی در یزد و آشنا شدن مردم یزد با آنها.

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استمطالب مرتبط

هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics