تاریخ پست:1396/4/6 12:12
خبرنگار امرداد: آریا جوانمردی

برپایه‌ی آگهی منتشر شده از سوی انجمن موبدان تهران پس از سال‌ها آیین واج‌یشت گهنبار هشتم تیرماه ۱۳۹۶ در آتشکده‌ی یزد برگزار می‌شود.

این مراسم از ساعت پتج و ۴۵ بامداد با همراهی انجمن موبدان تهران، انجمن موبدان و موبدیاران یزد و انجمن زرتشتیان محله‌ی یرد برگزار خواهد شد.

آگهی منتشر شده از سوی انجمن موبدان تهران برای برگزاری این مراسم را در ادامه می‌بینید.

 

                                                                    به خشنودی اهورامزدا

                                                                    همکیشان گرامی و ارجمند  

واج یشت گاهان بار یکی از کهن‌ترین آیین‌های کیش زرتشتی است که در درازای تاریخ با مراسم روحانی ویژه، توسط موبدان یسناخوان در «گاه اشهن پیش از آغاز هر چهره گاهانبار» در مکان سپندینه یشت‌خانه (یزشن‌گاه) آتشکده ورهرام برگزار می‌شده است. انجمن موبدان تهران به عنوان بالاترین ارگان عرفی و قانونی اداره کننده امور مینوی(دینی و فرهنگی) جامعه زرتشتیان که از نخستین خویشکاری آن « نگاهبانی از اصول دین و فرهنگ زرتشتی و جلوگیری از دین بازی و دین سازی توسط هر شخصیت حقیقی یا حقوقی، برپایه قانون می‌باشد.» امروزه سربلند است که توانست به پیمان خود عمل کند و به‌یاری اهورامزدا و همراهی جمعی از موبدان هموند که دوره «نوزوتی» را گذرانیده به مرحله «زوت» رسیده، از آزمون‌های بایسته گذشته، با این انجمن پیمان بسته‌اند. «نخستین واج یشت گاهانبار خارج از تهران» را پس از سال‌ها با همیاری و همکاری انجمن زرتشتیان محله یزد و انجمن موبدان و موبدیاران استان یزد (شعبه انجمن موبدان تهران) در مکان «یزشن‌گاه آتشکده ورهرام یزد» برپایه آیین نامه تنظیمی که در نشست ۲۶ خوردادماه ۱۳۹۶ ، به آگاهی همه انجمن‌های زرتشتیان استان یزد رسید، پیش از بامداد آغاز چهره گاهانبار با مدیریت انجمن موبدان تهران برگزار نماید. ساعت پنج و ۴۵ دقیقه روز خور ایزد و تیرماه ۳۷۵۵ زرتشتی برابر با هشتم تیرماه ۱۳۹۶ خورشیدی، مراسم گاهان‌بار خوانی آغاز چهره گاهانبار توسط موبدان و موبدیاران یزد، با مدیریت مینوی گرامی انجمن موبدان و موبدیاران یزد و مدیریت گیتوی انجمن محترم زرتشتیان یزد در مکان آتشکده برگزار خواهد شد.

بدیهی است همچون گذشته، مراسم واج یشت گاهانبار و آیین گاهانباری خوانی بامداد آغاز چهره گاهانبار میدیوشهم گاه، با هماهنگی انجمن زرتشتیان تهران در مکان یزشن گاه آتشکده ورهرام تهران نیز پابرجا می‌باشد.

آرمان داریم که همه بهدینان با باشندگی خود برپایه اشویی، در این آیین سپندینه در یزد و تهران، به همازوری هرچه بیشتر به باردادن گیتوی(مادی) و مینوی(معنوی) به دیگر همنوعان در این پنج روز چهره گاهانبار، نهایت «گوشو سرودو خرد» خود را آشکار سازند.

انجمن موبدان تهران                                                                                                        
رییس موبد دکتر اردشیر خورشیدیان


تاریخ پست:1396/4/6 12:12 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :1316

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استهموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics