تاریخ پست:1396/3/11 14:5
خبرنگار امرداد: نگار جمشیدنژاد

آیین پایانی نخستین جشنواره‌ی ملی عکس شاهنامه، با باشندگی دکتر قدمعلی سرامی، پژوهش‌گر ادبی و شاهنامه‌پژوه، محمود دولت‌آبادی، نویسنده‌ی هم‌روزگار و آفریننده‌ی رمان ماندگار کلیدر، جهانگیر الماسی بازیگر سینما، تیاتر و تلویزیون و هما ارژنگی، بانوی چکامه‌سرای ملی و میهنی در موزه‌ی ملی فرش تهران برگزار شد. در این آیین همچنین از سردیس استاد محمود دولت‌آبادی، ساخته‌ی گروه هنری تندیس و پیکره‌ی یادمان رونمایی شد. پیشکش تندیس جشنواره، سردیس فردوسی و لوح سپاس به برگزیدگان جشنواره و نقالی حسین جوادی از دیگر بخش‌های این برنامه بود.

قدمعلی سرامی در آیین پایانی جشنواره‌ی ملی عکس شاهنامه با اشاره به این که خویشکاری ما ایرانیان است که شاهنامه‌را بزرگ بداریم گفت: در اندیشه‌ی شاهنامه به عنوان یکی از بزرگترین منابع فرهنگ بشری انسان همچون دیگر بخش‌های هستی آمیخته‌ای از جهان ماده و معنا و به راستی با جهان هستی یگانه است. آن‌چنان که در داستان سیمرغ و زال در شاهنامه، این آمیختگی و اشتراک همه‌ی اجزای هستی به پرورش زال در دامان سیمرغ می‌انجامد.  

«توانا بود هرکه دانا بود

زدانش دل پیر برنا بود»

این بیت نمایان‌گرهمراهی ماده و معنا است. توانایی، نماد عالم ماده و دانایی، نمود عالم معنا است. در نگاه شاهنامه همه‌ی ما همچون سازی هستیم در دست جهان‌آفرین و این اوست که ما را می‌نوازد.

وی افزود: در فرهنگ شاهنامه هر انسان به عنوان بخشی از هستی باید در اندیشه‌ی مجموعه‌ی جهان هستی باشد. در مدار سپهر شاهنامه انسان در بالاترین جایگاه جهان هستی است. انسان برترین نمود جهان هستی است و همه‌ی اندیشگی جهان و همه‌ی قوانینی که در کیهان می‌گذرد در وجود انسان پدیدار است، آن‌چنان  که فردوسی بزرگ می گوید:

 «تو را از دو گیتی برآورده‌اند

به چندین میانجی بپرورده‌اند

نخستینِ فطرت، پسین ِشمار

تویی خویشتن را به بازی مدار»

 یعنی خداوند مجموعه‌ی آن‌چه در جهان مادی و جهان مینوی آفرید را  در آفرینش انسان به کار برد. آغاز و پایان کیهان و جهان و آغاز و پایان هست و نیست، انسان است.

سرامی در ادامه گفت: فرهنگ ایرانی فرهنگ پیوستن است نه گسستن، فرهنگ هم‌دلی یکپارچگی جهان است. در شاهنامه، ایرانی و تورانی اگرچه زمانی با هم در نبرد هستند ولی در فصل آشتی یار و همراه هم هستند. در داستان زال و رودابه، زال از پشت فریدون است و رودابه از تبار ضحاک و میان این دو تبار در فرهنگ کلاسیک ما دشمنی وجود دارد. اما همه‌ی این دوگانگی با عشق میان دختر مهراب و پسر سام به زایش شاهکار بزرگ حماسی ایران یعنی رستم دستان می‌انجامد.

وی در پایان افزود: شاهنامه با 60 هزار بیت خود را از فراسوی تاریخ تا به امروز کشانده و رسانده است و چکیده‌ی پیام شاهنامه چهار عبارت آزادی، آبادی، شادی و رادی است.

در پایان برنامه از سوی هیات داوران تندیس جشنواره و لوح سپاس به برگزیدگان جشنواره‌ی ملی عکس شاهنامه پیشکش شد.

جشنواره‌ی ملی عکس شاهنامه از سوی باشگاه شاهنامه‌پژوهان، هفته‌نامه‌ی امرداد و باشگاه نقالان هر دوسال یک‌بار برگزار می‌شود. گروه هنری شمسه و یادمان این دوره از جشنواره را همراهی کردند.

 دبیرخانه‌ی جشنواره‌ی دوسالانه‌ی عکس شاهنامه در دور نخست خود از سراسر ایران بیش از هزار عکس دریافت کرد و پس از داوری از سوی داوران جشنواره، عرفان سامان‌فر، جاوید تفضلی و علیرضا آزادکیا جایگاه نخست تا سوم جشنواره را دریافت کردند. همچنین هیات داوران سیامک جعفری، صادق ذباح و سمانه‌ اصغری را شایسته‌ی سپاسداری دانست.

دبیر جشنواره کوروش جوادی و داوران نخستین دوره‌ی جشنواره‌ی ملی عکس شاهنامه، عباس عرب‌زاده، ابراهیم سیسان، سعید کیایی، مژگان طریقت و سوده‌ی حاجی‌کرم بودند.

گفتنی است نمایشگاهی از 57 عکس برگزیده‌ی جشنواره‌ی ملی عکس شاهنامه در اردی‌بهشت و خوردادماه 1396، در توس، دبی و نگارخانه‌ی سیمرغ تهران برپا شد.

 

  دکتر قدمعلی سرامی، شاهنامه‌پژوه

محمود دولت‌آبادی، آفریننده‌ی کلیدر

محمود دولت‌آبادی و جهانگیر الماسی، بازیگر سینما، تیاتر و تلویزیون

نقالی حسین جوادی

رونمایی از سردیس استاد محمود دولت‌آبادی از سوی ایمان‌زاده، مدیر گروه هنری یادمان

بابک سلامتی، مدیرمسوول و سردبیر هفته‌نامه‌ی امرداد و از برگزار کنندگان جشنواره

کورش جوادی، دبیر باشگاه‌ شاهنامه‌پژوهان و دبیر جشنواره‌ی ملی عکس شاهنامه

پیشکش هدایا از سوی داوران به برگزیدگان نخست تا سوم جشنواره

سپاسداری از داوران جشنواره‌ی ملی عکس شاهنامه

هما ارژنگی، فرزند استاد رسام ارژنگی و بانوی چکامه‌سرای ملی و میهنی

فرتور از زینب مهدوی است.

0114


تاریخ پست:1396/3/11 14:5 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :3415

دیدگاه هموندان

نام : همکیش زمان : ۱۲ خرداد ۱۳۹۶ _ ۱۸:۳۵:۵۲

بسیار زیبا و عالی، دست همگی مجریان و برگزارگنندکان این برنامه فرهنگی سبز باد.

نام : ... زمان : ۱۳ خرداد ۱۳۹۶ _ ۱۱:۳۳:۴۹

دست مریزاد

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استهموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics