تاریخ پست:1395/11/18 17:43
امام‌جمعه اصفهان در گفت‌وگو با «قانون»:

برخورد با سنت زرتشتیان سبب اختلاف دینی می‌شود

خبرنگار امرداد: مهبد فرامرزی

دهمین روز از بهمن‌ماه 1395 خورشیدی نیز همانند سالیان گذشته، جشن سده در شهرهای زرتشتی‌نشین ایران برگزار شد، با این تفاوت که پیش و پس از برگزاری این جشن، حاشیه‌هایی پیش آمد. روزنامه‌‌ی قانون در شماره‌ی 862 خود که 17 بهمن‌ماه 1395 خورشیدی چاپ شد، با اشاره به این حواشی با امام جمعه‌ی اصفهان گفت‌وگویی را ترتیب داده است که متن آن عینا در زیر آمده است:

جشن سده، یکی از جشن‌های سنتي و ديرينه زرتشتيان است که در آغاز شامگاه دهم بهمن‌ماه برگزار می‌شود. در اين جشن، آتش‌ افروخته مي‌شود و مردمان در گردآوردن هیزم با یکدیگر مشارکت می‌کنند و بدین ترتیب جشن سده به نوعي جشن همکاری و همبستگی مردمان است. در اين مراسم سنتي زرتشتیان تهران، کرج، استان یزد و روستاهای اطراف میبد و اردکان و کرمان و روستاها، اهواز، شیراز، اصفهان و برخي از نقاط خارج از كشور ضمن برافروختن آتش به راز و نياز و سرودخوانی می‌پردازند. پیر رهگذر چم، در شهرستان تفت یزد یکی از مناطقی بود که این جشن در آن به طور متمرکز برگزار می‌شد اما به دلیل انتقادات امام جمعه این شهرستان، امسال جشن سده در این منطقه برگزار نشد. حجت الاسلام ابوالقاسم غفوری، امام جمعه تفت، هشتم بهمن در خطبه‌های نماز جمعه تفت گفته بود: تمسک برخی از مسئولان استانی به مراسم اقلیت دینی برای رونق گردشگری بجز آنکه چهره شهرستان را مخدوش کند و منافقان و سلطنت طلبان از آن سوء استفاده کنند، فایده دیگری برای شهرستان ندارد! اين اظهارات كه منجر به لغو برگزاري اين مراسم شد با واكنش نماينده زرتشتيان در مجلس شوراي اسلامي همراه بود. اسفنديار اختياري، نماینده زرتشتیان در نامه‌اش از «بزرگانی» که بايد خود «مجری قانون و گسترش‌دهنده آن» باشند اما این جشن را «مورد هجمه قرار داده اند»، انتقاد کرده و آن را «کوبیدن بر طبل اختلاف دینی و مذهبی» توصیف کرده است. این نماینده مجلس از مخالفان با آیین هاي زرتشتی به عنوان «افراد درشت‌گوی» نام برده که با توهین و افترا، زرتشتیان قانون‌مدار را از تربیون‌های رسمی مورد هجوم قرار می‌دهند. به گفته اختیاری، ایرانیان زرتشتی بیدی نیستند که با این بادها بلرزند ولی بیان این‌گونه سخنان تلخ و ناروا، انسان را به یاد گروه‌هایی می‌اندازد که امروزه انسان‌های بی‌گناه را در کشورهای همجوار، با نام دین به خاک و خون می‌کشند. اما اعتراض نماينده زرتشتيان در مجلس شورای اسلامی به اين اظهارات ختم نشد، وي در نامه‌ای خطاب به شمخاني دبیر شورای عالی امنیت ملی از طرح سخنان ناروا در مورد زرتشتیان، پیش و پس از برگزاری جشن سده اعتراض کرد و خواستار جلوگیری از طرح سخنان تفرقه‌افکنانه، غیرقانونی و غیراخلاقی در این زمینه شد.

آزادي زرتشتيان در اجراي مراسم ديني

بدون شك اين اظهارات نسنجيده عليه اديان رسمي كشور، موجب برهم خوردن وحدت ميان اقشار مختلف جامعه خواهد شد و نه به صلاح نظام است و نه مردم، ولي اينكه چرا برخي تلاش دارند با اين اقدامات به اهداف خاص خود دست پيدا كنند،جاي تامل دارد.در اين خصوص وبراي بررسي چرايي عملكرد اين امام جمعه، به سراغ محمد تقي رهبر، امام جمعه موقت شهر اصفهان رفتيم. اين روحاني در گفت و با «قانون» با بيان اينكه قانون اساسي، اديان مردم مختلف از قبيل يهوديان، مسيحيان، زرتشتيان و كليميان را به عنوان دين رسمي شناخته و در مجلس شوراي اسلامي نيز نمايندگاني براي آن ها اختصاص داده است، اظهار داشت: تا زماني كه برگزاري مراسم مخصوص به اين اديان، با شئونات اسلامي و اعتقادات كشور و ميهن ما تناقضي نداشته باشد در اجراي برنامه‌هايشان آزاد هستند. وي گفت:‌ اين مراسم اگر در فضاي خصوصي برپا شود به گونه اي كه با فضاي شهر و احساسات ديني مردم در تضاد نباشد آزاد است و محدوديت ندارد. ما شاهد برگزاري برخي از اين‌گونه مراسم براي اقليت هاي ديني ديگر در كشور هستيم.

لزوم عمل به قانون

محمدتقي رهبر با بيان اينكه اگر بنا بود برخوردي با اين قبيل مراسم داشته باشيم قانون راهكار خاص خود را ارائه مي داد، اظهار داشت: اين اديان در قانون اساسي پذيرفته شده اند و اگر قرار باشد برخورد نامناسبي با اين گروه از مردم جامعه صورت گيرد، اختلاف و بدبيني هاي اجتماعي را ميان مسلمين و اقليت هاي ديني رقم خواهد زد. از مواردي كه منجر به اختلاف و تفرقه در ميان اقشار مختلف جامعه و يا منطقه شود بايد به طور جدي پرهيز شود.امام جمعه موقت اصفهان در پايان با بيان اينكه گاهي مسلمانان كنسرت هايي را به راه مي اندازند كه با شئونات ديني منافات دارد، گفت: اگر قرار باشد برخوردي رخ دهد بايد با همه اين موارد برخورد صورت گيرد. حفظ شئونات اسلامي بايد توسط اقليت ها و توسط مسلمين رعايت شود كه اين موضوع يك تكليف است و در حد توان نيز بايد از برخورد با اقليت ها جلوگيري شود.

تندروي‌هاي مذهبي ممنوع

بدون شك تندروي هايي كه گاهي اوقات عليه اقليت هاي مذهبي كه در قانون اساسي به طور رسمي شناخته مي شوند و قانون براي آن ها حقوق و احترام ويژه قائل است، رخ مي دهد، جز اختلاف در بدنه اجتماعي و ميان اقشار مختلف مذهبي نمي تواند بهره‌اي داشته باشد. برهم خوردن وحدت و احترام نگذاشتن به اعتقادات اقليت هاي ديني مي تواند موجب رنجش خاطر آن ها شده و مشكلات امنيتي ايجاد كند. اين رويكردهاي افراطي در روزهايي كه دشمن به‌طور جدي سعي دارد راهي براي آسيب به كشور پيدا كند، يك نقطه ضعف و آب ريختن به آسياب دشمن است.

متن این گفت‌وگو از تارنمای روزنامه‌ی قانون آورده شده است.


تاریخ پست:1395/11/18 17:43 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :3050

دیدگاه هموندان

نام : مهران سپهری زمان : ۱۹ بهمن ۱۳۹۵ _ ۱۰:۰۸:۳۳

از روزنامه قانون و امام جمعه اصفهان حجت الاسلام رهبر تشکر میشود که تصویر درست و کاملی از مسایل جامعه در رابطه با برگزاری جشن سده ارایه کردند. مسلما کسی با دین توحیدی و آموزه های والای زرتشت مخالفت و مشکلی نمیتواند داشته باشد. جامعه خوشنام زرتشتی نیز که همگام با هموطنان مسلمان در آبادانی کشور و مبارزه با دشمنان بی دریغ همکاری میکنند. فقط در اجرای سنت های زیبا و پرمعنی زرتشتیان است که گاهی افرادی از بغض و نابخردی کلماتی را ادا میکنند که دقیق آب در آسیاب دشمن است. باعش خوشوقتی است که روحانیان دینی مسلمان در دفاع از سنت های ملی و دینی چندهزار ساله ایرانی پیشقدم میشوند.

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استهموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics