تاریخ پست:1395/10/19 23:56
کانون دانشجویان زرتشتی برگزار می‌کند

تور گردشگری مهرایزد در یزد

خبرنگار امرداد: آریا جوانمردی

کانون دانشجویان زرتشتی تور گردشگردی مهرایزد را از ۱۲ تا ۱۵ بهمن‌ماه ۱۳۹۵ خورشیدی برگزار می‌کند.

بنابر خبر منتشر شده از سوی این کانون بلیت‌فروشی تور از ۲۸ تا ۳۰ دی‌ماه ۱۳۹۵ خورشیدی و از ساعت ۱۷ تا ۲۱ در کانون دانشجویان زرتشتی انجام می‌شود.

زرتشتیانی که خواهان باشندگی در این تور هستند برای به دست آوردن آگاهی بیشتر می‌توانند با شماره‌های  ۶۶۷۰۶۴۱۹ و ۶۶۷۴۴۶۷۰- ۰۲۱ تماس بگیرند.

گفتنی است این تور در شهر یزد برگزار می‌شود و همزمان با جشن مهرگان براساس سال‌نمای باستانی زرتشتی است.


تاریخ پست:1395/10/19 23:56 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :3272

دیدگاه هموندان

نام : ... زمان : ۲۰ دی ۱۳۹۵ _ ۰۹:۲۴:۰۵

بادرود آرزوی شادی و تندرستی برای همکیشان و فعالان گرامی کانون دانشجویان که براستی نهادی کوشا و ساعی در شناساندن و پیشبرد فرهنگ زرتشتی و ایران باستان میباشند. تنها 2 نکته را بازگو میکنم : 1 - برخی از مراسم سنتی که در روستاهای زرتشتی نشین انجام میشود مختص و ویژه همان اهالی میباشد. مراسم مهرایزد یکی از آنهاست که اهالی و بازماندگان برای یادبود و آمرزش روان نیاکان و جا سبز باد دادن برای دقایقی به درب منازلی که سالیان دراز میباشد کسی در آن زندگی نمیکند میروند. حال با گسترش و زیاد شدن ورود تعدادافراد غیر بومی چه اتفاقی برای ساکنان و این سنت می افتد؟؟؟!!! به جز خجالت و شرمندگی از نبود وسایل و امکانات رفاهی و پذیرایی و سرویسهای بهداشتی و ... تا آنجا که بازماندگان بدلایل فوق حتی از رفتن به روستای خود پرهیز میکنند. 2 - به یاد داشته باشیم بزرگ نمودن بعضی از این مراسم و سنتها در دگرگونی و نابودی آن نقش مهمی خواهد داشت به عنوان نمونه سفره های خاص شهر بردسیر کرمان و روستای چم و هیرومبای شریف آبادو ... که دیگر یا وجود ندارند یا از اصالت و فرهنگ اولیه بدور افتاده اند. پس اجازه دهیم این مراسم ویژه هر روستا و محله برای 70 نفر و 100 سال پایندگی داشته باشد نه برای 700 نفر و تنها دو سال . شاد و به کامه باشید.

نام : کیخسرو لریان زمان : ۲۰ دی ۱۳۹۵ _ ۱۲:۰۰:۰۷

با درود .... خانم یا اقای زمان با کامنت شما موافقم . بدست اوردن در امد از هر طریق و راه ممکن بدون در نظر گرفتن بسیاری از مسایل و دمی شاد بودن سنتها و اصالتها رادچار شک و شبهه میسازد یا از اصل بدور میکند . ای کاش تامل و درنگ بیشتری میشد .

نام : بهروز جمشیدیان مبارکه زمان : ۲۰ دی ۱۳۹۵ _ ۱۲:۳۶:۵۸

بادرود و ارزوی شادکامی مطلب بالا سخنان بنده میباشد که نام ندارد سپاس

نام : هموند كانون زمان : ۲۰ دی ۱۳۹۵ _ ۱۷:۲۴:۴۳

عرض ادب خدمت همکیشان عزیز؛ از آنجایى که این برنامه تنها جهت آشنایى دیگر همکیشانمان با این سنت نیک و ارزشمند است و هدف ما نیز تنها حفظ و ماندگارى این رسوم و سنت ها و گردهمایى و شادى دوچندان هم کیشانمان است، براى نخستین بار تصمیم بر شکل گیرى برنامه اى با نام تور مهرایزد گرفته ایم. خوشبختاته طى صحبت هایى که با جمعى از اهالى خون گرم زین آباد و چند تن از عزیزان روستاى چم داشته ایم، این بزرگواران با حضور دیگر همکیشان در این برنامه استقبال و موافقت کرده اند و همانطور که در پوستر مشاهده میشود، ظرفیت ثبت نام محدود است و تنها پذیراى ٣٠تن از همکیشان هستیم تا موجب نارضایتى اهالى روستا هم نشویم. از این رو ١٣بهمن را در روستاى زین آباد و ١٤ ام را در روستاى چم در گشت مهرایزد کنار یکدیگر خواهیم بود و سعى داریم به شکوه و نیکى این رسم بیفزاییم. علاوه بر گشت، بازدید و برنامه هاى دیگرى نیز براى هم سفرهایمان درنظر گرفته ایم تا طى سفر به یزد(که به قصد آشنایى با جشن مهرایزد است) از جاهاى دیگر یزد نیز دیدن بکنیم که در خبر هاى آتى به جزییات دیگر برنامه اشاره خواهیم کرد. باشد که تلاش خالصانه هموندان کانون دانشجویان زرتشتى مورد قبول هم کیشان قرار گیرد و در صورت امکان اگر برنامه مورد تایید عام بود، سالهاى آینده نیز بطور شایسته ترى برگزار گردد.

نام : همکیش زمان : ۲۳ دی ۱۳۹۵ _ ۰۰:۳۶:۳۶

دوست عزیز هموند کانون همانطور که در پوستر دیده نمیشود تعدادمحدودی ذکر نشده و سابقه نشان میدهد هرچقدر استقبال بیشتر شود شما هم بیشتر بلیط خواهید فروخت و موجب نارضایتی اهالی روستاها هم خواهد بود وقتی غریبه هایی هر چند همکیش که هیچگونه شناختی از این رسم کهن ندارند و کمبودها که بعضا باعث شرمندگی خواهد بود در زمان نامناسب بروز خواهد کرد. ..

نام : همكيش زمان : ۲۵ دی ۱۳۹۵ _ ۱۲:۴۸:۱۸

با درود... من شاهد پیام هاى اخیر بودم و نتوانستم چیزى نگم...من تا حالا خود کانون نرفته ام اما در تورها و برنامه هاى کانون شرکت نموده ام و فکر میکنم ارزانترین قیمت را اعلام میکنن به نسبت تورهاى دیگر پس بى انصافى هستش چنین سخنانى را بدون تاَمل گفت جناب لریان. در رابطه با سخن شما آقای جمشیدیان حرف شما کملا درست است ولى تا زمانى که این برنامه بدون هماهنگى با اهالى روستا ها صورت گرفته باشد. ای کاش با پرسیدن و کسب اطلاعات بیشتر زود قضاوت نکنیم چون این حرفا تنها به جاى دلگرمى جوانانى که روز به روز هم بر تعدادشان به دلیل مهاجرت کاسته شده ، باعث خستگى و دلسرد شدن آنان میشود. با سپاس

نام : بهروز جمشیدیان مبارکه زمان : ۲۵ دی ۱۳۹۵ _ ۱۳:۴۹:۲۱

بادرود و ارزوی شادی تندرستی همگان ،بنده نه قصد پاسخگویی داشته و نه سایت امردادجای این سخنان میباشد اما همکیش گرامی که اطلاعات کافی کسب نموده اید و و زود قضاوت نمیکنید متن مرا با دقت بیشتر بخوانید و بدانید در این روستاها تنها دو الی سه خانواده زرتشتی ساکن دایم میباشند و روزهای گشت و مهرایزدبازماندگان ساکن تهران و یزد در منازل نیاکان را باز میکنند و سرازیر شدن افراد بیشتر از حد باعث خجالت و شرمندگی انان میشود پس هرمورد نقد و سخن را به دلسردی و مهاجرت و .... جوانان مربوط نسازید که نوعی فرافکنی و سوء استفاده از مشکلی بنام مهاجرت باشد. درود یزدان بر راستگویان و راست اندیشان. شاد و به کامه باشید.

نام : یک جوان زرتشتی زمان : ۳۰ دی ۱۳۹۵ _ ۱۵:۲۱:۵۱

من در تعجبم که چگونه می‌توانید برای سه هزار نفر افراد غیر همکیش در جشن سده پذیرایی بکنید و سر افکندگی نداشته باشید اما برای 30 نفر که ذکر شده است و همکیش خودمان هستند نمی‌توانید پذیرایی کنید؟؟ شما که حرف از سنت ها می‌زنید جشن سده جزو سنت های ما نیست؟ایا الان تجمل گرایی نشده؟ایا از حالت قبلی خود دور نشده است؟مگر جشن سده در همین روستا برگزار نمی‌شود؟ من خودم تنها در اردوی کانون شرکت کرده ام و خیلی دوست دارم کانونی باشم اما چیزی که فهمیده ام آنها تنها برای خدمت به جامعه تلاش می‌کنند و به دنبال در آمد زایی نیستند شما به جای حمایت از آنها تنها به تخریب جوانان می‌پردازید ممنون می‌شوم قبل از نقد در مورد چیز دیگری ابتدا خود را اصلاح کنید

نام : کورش مرادیان زمان : ۳ بهمن ۱۳۹۵ _ ۱۶:۰۱:۱۶

دوست جوان زرتشتی به جای عصبانی شدن بهتر نیست کمی با خرد خویش بنگریم، کمی به نمونه های مشابه نگاه کنید، پنجی مزرعه کلانتر و هیرومبای شریف آباد با حضور گسترده مردم دیگر آن حال و هوای خودمانی و دوست داشتنی خود را از دست می دهند و چه بسا که برخی رسوم و سنت ها هم به فراموشی سپرده شوند. من هنوز هم خود را یک کانونی میدانم اما بهتر بود در این باره بیشتر اندیشه می شد.

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استمطالب مرتبط

هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics