تاریخ پست:1395/10/15 10:34
خبرنگار امرداد: فرزانه خسروی

نزديك‌ به 110 اثر درزمينه‌ي آثار فرهنگی حاشیه بیابان لوت به مدت یک ماه در بخش پیش از تاریخ موزه ملی ایران نمایش داده می‌شود.

 نمایشگاه و همایش «فرهنگ‌های پیش از تاریخ حاشیه بیابان لوت» که بامداد سه شنبه 14 دی در موزه ی ملی ایران رونمایی شد، جبرییل نوکنده، مدیرکل موزه ملی ایران برگزاری این نمایشگاه را ادای دِین موزه ملی در برابر ثبت جهانی محوطه طبیعی - تاریخی «بیابان لوت» دانست.
او با بیان این که تا امروز گفتمان میراث طبیعی بسیار کمتر از دیگر موارد مورد توجه قرار گرفته است، افزود:«نزديك به 110 اثر از آثار موزه ملی ایران در حوزه آثار فرهنگی حاشیه بیابان لوت به مدت یک ماه در بخش پیش از تاریخ موزه ی ملی ایران نمایش داده می شود.»

یونسکو، نخست به جاده‌ي ترانزیتی در بیابان لوت ایراد گرفت

محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نیز در سخنانی دشت لوت را دارای گنجینه‌های نهفته‌ای دانست که باید از آن‌ها پاسداري کنیم و گفت: ثبت جهانی لوت از این‌رو ارزش دارد که بيشتر دستگاه‌های فرابخشی برای ثبت جهانی لوت همکاری و تلاش زیادی کردند، رويدادي که اگر برای جنگل‌های طبیعی حرا رخ می‌داد، در یونسکو رد نمی‌شدند، اما به شوند(:دلیل) همین بی‌توجهی‌ها رد پيش از برگزاری اجلاس رد شدند.
او با بیان این که ثبت جهانی بیابان لوت از سوی دیگر اهمیت دارد، ادامه داد: این گستره‌ی طبیعی و بزرگ نخستین پرونده طبیعی است که در فهرست میراث طبیعی یونسکو با پهنه‌ای بزرگ ثبت شده است. پهنه‌ای که استان‌های گوناگون و بزرگی مانند کرمان، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی با تاریخ و فرهنگ‌های گوناگون را در بر می‌گیرد.
وی با اشاره به اینکه تا امروز سه پایگاه شهداد، نهبندان و سیستان و بلوچستان در محدوده دشت لوت ایجاد شده اند، افزود: «تلاش می شود از آثار موجود در این منطقه مانند قلعه و بازار نیز نگه‌داري و مرمت شوند، آن‌ها سال‌ها به حال خود رها شده بودند. در واقع آرمان این است که افزون بر شناخت خوب آثار طبیعی به خوبی نیز بتوانیم از آن‌ها پاسداري کنیم.»
طالبیان با بیان اینکه پرونده بیایان لوت در مرحله‌ي نخست در یونسکو رد شد، گفت: وجود جاده ترانزیتی عاملی بود که یونسکو آن را خطری برای این دشت بزرگ می‌دانست و معتقد بود باید این جاده در حد رفت و آمد جامعه محلی باشد، اما پس از انجام گفت‌وگوهای فراوان، وجود این جاده را پذیرفتند.

حمیده چوبک، فرنشين(:رییس) پژوهشکده‌ي باستان شناسی پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نیز در این آيين با اشاره به سالروز درگذشت روانشاد محمود موسوی، یکی از باستان‌شناسان پیشکسوت که 16 دی ماه سال گذشته درگذشت، گفت: براين باورم در شرایط امروز، باید تنها به موضوع باستان‌شناسی و فرهنگ بپردازیم و راه دیگری به جز این نداریم.
او همچنین دکتر صادق ملک شهمیرزادی را یکی از بنیانگذاران حوزه فرهنگ باستان‌شناسی دانست و افزود: باستان‌شناسی نیازمند پژوهش در زمينه‌ي فرهنگی است که آن‌ها به‌خوبی نشان می‌دهد بخش‌هاي دورافتاده یا دارای تمدن امروزی در گذشته چه وضعیتی داشته‌اند.
او شهداد را یکی از مراکز مهم باستان‌شناسی دانست که یک گوهر از یک برهه مهم تاریخی است و می‌توان آن را مکان آغاز شهرنشینی دانست.
چوبک با بیان این که بي‌گمان هستم شهدادهای بسياري در کشور داریم که باید روی آن‌ها بررسی و پژوهش انجام شود، گفت: ما در پژوهشکده‌ي باستان‌شناسی براين باوريم باید این گونه بناها را شناسایی کرده و آن‌ها را به عنوان عوامل زیرساخت معرفی کنیم.

احمد مستوفی، بیابان لوت را به دنیا شناساند

میرعابدین کابلی یکی از باستان‌شناسانی که سال‌ها در محدوده بیابان لوت و به ويژه کویر شهداد بررسی و پژوهش باستا‌ن‌شناسی انجام داده است، نیز در این همایش به بیان یافته‌های باستان‌شناسی به‌دست آمده از این گستره پرداخت و گفت: برای نخستین بار در سال 45 دکتر احمد مستوفی با هدف مطالعه این بخش به لوت رفت. بیابان لوت تا آن زمان یکی از ناشناخته‌ترین جاهای دنیا بود اما براين باوريم امروز با فعالیت‌هایی که او انجام داده و پس از انتشار 18 جلد کتاب این منطقه دست کم از حالت ناشناخته درآمده است.‌
این باستان‌شناس پیشکسوت با ياد از اینکه در فصل دوم کاوش‌های منطقه یکی از روستاییان سرپرست هیات را به سوي گورستانی برد که تا امروز از آن آگاهي‌هاي تاریخی زیادی به‌دست آمده است، گفت: شهداد در حاشیه باختري(:غرب) دشت لوت جاي دارد. امروز این گستره‌ي تاریخی و طبیعی دارای جاده، تونل و یک جاده‌ي ترانزیتی است که برای جلب توریست ارزش بسياری دارد.
این باستان‌شناس با بیان اینکه دکتر مستوفی پیش از انقلاب در سه گورستان با دوره‌های تاریخی هزاره‌های دوم و سوم میلادی کاوش انجام داده است، گفت: شهداد به دلیل وضعیت جغرافیایی و سیل های متعدد که در آن رخ داده رشد عمودی ندارد، رشد شهرهایش افقی است. در واقع با توجه به وسعت زیاد محوطه طبیعی و تاریخی شهداد فرهنگ ها و تمدن های زیادی در کنار یکدیگر قرار گرفته اند.

پيشه‌هاي سنتی در حاشیه بیابان لوت کاملا از بین رفته‌اند

کابلی در بخش دیگری از سخنانش با بیان این که از سال 56 به مدت یک سال در این گستره‌ی تاریخی و طبیعی کار بررسی و مطالعات باستان شناسی انجام داده است، گفت: «از سال ۵۷ با آغاز انقلاب اسلامی تا سال 72 کار در این محوطه متوقف شد، پس از آن بار دیگر برای ادامه کار به منطقه رفتم. در آن زمان در روستاهای حاشیه کلوت‌های شهداد روستاهای زیادی با مشاغل سنتی وجود داشتند، اما در یکی، دو سال گذشته شوربختانه هیچ کدام از آن مشاغل سنتی دیگر وجود خارجی ندارند.
این باستان‌شناس با بیان اینکه کلوت‌های شهداد از میانه بیابان لوت شکل گرفته‌اند، گفت: کلوت‌ها به صورت دالان‌هایی از شمال غرب به سمت جنوب شرق مسیر دشت لوت را مشخص کردند. در میانه‌های مطالعات انجام شده در منطقه یک چشمه آب نیز يافت شد که نام آن را به شوند(:دلیل) کشف آن ازسوي دکتر مستوفی، «مستوفی آب» گذاشتیم.
وی با ياد از وزش بادهای شدیدی که در این منطقه رخ می‌دهد گفت: این بادها باعث ویرانی‌های بسیاری در شهداد شدند. همچنین سیل‌های بسيار لایه‌های زیادی از محوطه را از بین برده‌اند.

 نمایشگاه و همایش «فرهنگ‌های پیش از تاریخ حاشیه بیابان لوت» با آرمان شناساندن بیشتر این گستره‌ی جهانی از 14 دی، به مدت سه ماه در موزه ملی ایران به نمایش گذاشته شد.

موزه‌ي ملی ایران در این نمایشگاه که در طبقه‌ي نخست موزه‌ي ایران باستان برگزار می‌شود، برگزيده‌‌هايي از آثار فرهنگی «لادیز»، «شهرسوخته» و «شهداد» را به نمایش گذاشته است.

گهنبار

گهنبار

گهنبار

گهنبار

مجری نشست همایش، راحله روحی

گهنبار

گهنبار

جبرییل نوکنده، مدیرکل موزه ملی ایران

گهنبار

گهنبار

گهنبار

حمیده چوبک، فرنشین پژوهشکده باستان شناسی میراث فرهنگی

گهنبار

گهنبار

میرعابدین کابلی، باستان شناس

گهنبار

گهنبار

گهنبار

گهنبار

گهنبار

گهنبار

گهنبار

گهنبار

گهنبار

قدیمیترین پرچم جهان پیداشده درشهداد کویرلوت کرمان 

گهنبار

محمدحسین طالبیان، معاون میراث فرهنگی

گهنبار

فرتور از همایون مهرزاد است.
6744


تاریخ پست:1395/10/15 10:34 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :2093

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استمطالب مرتبط

هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics