تاریخ پست:1395/9/9 19:34
خبرنگار امرداد: سیاوش نمیرانیان

مدیرعامل سازمان رفاهی-تفریحی شهرداری یزد با گفتن این‌که ساعت مارکار یزد دوباره راه‌اندازی شده است، افزود این نهاد آماده‌ی امضای تفاهم‌نامه برای رسیدگی ماهیانه به این بنای تاریخی به یادگارمانده از نیک‌اندیش بزرگ هازمان(:جامعه) زرتشتی است.

پیرو خبر و گزارشی که در روزهای گذشته در تارنمای امرداد پیرامون از کار افتادن ساعت ماکار یزد کار شده بود، سرانجام امروز این ساعت پس از وقفه‌ای بیش از یک ماه، به کار افتاد. ابوالقاسم ابوالحسنی، مدیر عامل سازمان رفاهی-تفریحی شهرداری یزد به همراه گروهی از مسوولان هازمان زرتشتی در بامداد نهمین روز از آذرماه ۱۳۹۵ خورشیدی، با باشندگی در برج ساعت مارکار یزد افزون بر بازدید از روند کوک دوباره‌ی ساعت مارکار، به بررسی شرایط این بنای تاریخی پرداخت.

ابوالحسنی در گفت‌وگو با خبرنگار امرداد با اعلام این‌که ساعت مارکار یزد امروز کوک و دوباره راه‌اندازی شده است، افزود: «بنا شد نگه‌داری و تنظیم این ساعت تاریخی را در دستور کار قرار دهیم. همچنین کارشناس ساعت‌های شهری سازمان، در این بازدید همراه ما بود و پس از بررسی وی، بنا شد که با یک شخص متخصص تفاهم‌نامه‌ای برای رسیدگی و نگه‌داری ساعت مارکار یزد به صورت ماهیانه امضا شود.» او با بیان این‌که سازمان رفاهی-تفریحی، خود پیگیر این تفاهم‌نامه است، ابراز داشت: «ساعت مشکل خاصی نداشت و تنها به کوک و نگه‌داری نیاز دارد. در صورتی که یک متخصص در این زمینه به ما معرفی شود، آماده‌ی امضای تفاهم‌نامه هستیم.»

وی افزود: «ساعت مارکار یزد یکی از جاذبه‌های تاریخی و گردشگری شهر ما است و ما در بازدیدی که از این بنا داشتیم متوجه شدیم جدا از ساعت، خود سازه‌ی برج مارکار نیز نیاز به بازسازی دارد، به ویژه بخش‌هایی از نما که تخریب شده است.»

ابوالحسنی درباره‌ی پله‌های برج ساعت مارکار یزد که گفته شده بود به شوند فرسودگی مانع از کوک ساعت می‌شود نیز گفت: «در بازدیدی که امروز داشتیم متوجه شدیم پله‌ها، پیشتر از سوی سازمان میراث فرهنگی بازسازی شده بود و مشکل خاصی در این زمینه وجود نداشت و ساعت کوک شد.»

گفتنی است برج ساعت مارکار یزد که با هزینه‌ی پشوتن‌جی دوسابایی مارکار، از پارسیان و زرتشتیان هند ساخته شده است، در میدانی با همین نام در شهر یزد جای دارد و وابسته به انجمن زرتشتیان تهران است.

ساعت مارکار

ساعت مارکار

ساعت مارکار

ساعت مارکار

از راست: اسفندیار اختیاری نماینده‌ی زرتشتیان در مجلس، سپنتا نیکنام هموند زرتشتی شورای شهر یزد و فرنشین انجمن زرتشتیان یزد، رستم خسرویانی فرنشین انجمن زرتشتیان تهران

ساعت مارکار

ساعت مارکار

ساعت مارکار

ساعت مارکار

ساعت مارکار

چهره‌ی میانی: ابوالقاسم ابوالحسنی، مدیرعامل سازمان رفاهی-تفریحی شهرداری یزد

ساعت مارکار

ساعت مارکار

ساعت مارکار

6744


تاریخ پست:1395/9/9 19:34 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :3753

دیدگاه هموندان

نام : همکیش کرمانی زمان : ۱۰ آذر ۱۳۹۵ _ ۰۹:۲۰:۲۸

خدا بیامرزد مارکار را که هنوز هم ساعت اهدایی او در یزد می درخشد و ما باید این میراث را حفظ کنیم.

نام : اردشير زمان : ۱۰ آذر ۱۳۹۵ _ ۲۰:۳۸:۱۱

از راه اندازی ساعت مارکار بسیار خوشحال شدم همتتان کم نشود. درود بر همازوری شما یان.

نام : بهمن زمان : ۱۱ آذر ۱۳۹۵ _ ۱۲:۴۸:۳۵

ساعت مارکار ماه ها خوابیده بود و همه میدیدند. تا اینکه سایت امرداد اطلاع رسانی کرد و افراد دست به کار شدند. قدرت رسانه را نشان میدهد.

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استهموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics