تاریخ پست:1395/6/29 18:0
خبریار امرداد: افشین خسروی

در گاهشمار زرتشتي سال به ١٢ ماه ٣٠ روز بخش مي‌شود كه هر روز به نامي آراسته است. فردا پنجمين روز ماه مهر در گاهشمار زرتشتي است. نام اين روز «سپندارمز» است.

آرمیتی یعنی پاکدلی و یک‌رنگی، عشق و فروتنی و آرامش. در زبان پارسی امروزی به آرمئیتی اسفند(اسپند) می‌گوییم. واژه‌ي آرمئیتی برابر واژه Aramato ودایی است. آرمئیتی به‌گونه‌ي بانو است و نماینده مهروزی، عشق، فروتنی و باورمندی‌ست. انسان به ياري آرمئیتی می‌کوشد که از اشا پیروی کند. جایگاه آرمئیتی در آیین زرتشتی آن‌چنان بالاست که گاهی مادر پارسایی Ashi Vanghuhi خوانده می‌شود. در وداها نیز «آرماتی» که همان آرمئیتی است پیوندی نزدیک با اشا دارد.آرامش پس‌آمدی است از چیرگی به خود و سهش‌های ویرانگر درونی انسان.

این واژه در اوستا «سپنتا آرمییتی» و به چم بردباری و فروتنی سپند است. این امشاسپند در جهان مینوی نماد بردباری، شکیبایی و از خودگذشتگی است و در جهان مادی نگهبان مادر زمین است. خویشکاری سپندارمز، خرم و پاک و آباد و بارور نگه داشتن زمین است. خشنودی سپندارمز هنگامی فراهم می‌شود که روی زمین کشت و کار شود. ایزدان آبان، دین و ارد از یاران امشاسپند سپندارمز است. مسعود سعد سلمان گوید: «سپندارمز روز خیز ای نگار / سپند آر ما را و جام می آر». چه نیکوست در این روز آغاز به ساختن و آبادانی کردن.

در زیر برخی از برنامه‌های فرهنگی این روز برای دوست‌داران آمده است:

«زمین بازی» نام واپسین نمایشگاه طراحی و چیدمان محمد فروزنده است. این نمایشگاه به درگیری‌های جناحی و حتا فرا منطقه‌ای اشاره دارد. دوست‌داران می‌توانند از ساعت 16 تا 20 از این نمایشگاه به نشانی فرمانيه شرقي، خيابان سلمان‌پور‌ ظهير، شماره 26، واحد 3، گالري 26 بروند.

  

امید بیدقی نمایشگاهی با نام «زندگی» را تا 31 شهریورماه برگزار می‌کند. این نمایشگاه مجسمه، از ساعت 17 تا 21 برپا است و دوست‌داران می‌توانند با رفتن به گالری «سایه» به نشانی نياوران، خيابان جمشيديه (فيضيه)، خيابان اميدوار، کوچه آقاخاني،  شماره 3 از این نمایشگاه دیدن کنند.

  

نگارخانه مهروا میزبان نمایشگاه نقاشی گیلدا هاشم‌زاده است.« جهانت را از دیدگان من ببین» نام نمایشگاه است که از ساعت 17 تا 21 برپا است.

نشانی: خيابان کريم خان زند، خيابان شهيد عضدی( آبان جنوبی)، شماره 38


تاریخ پست:1395/6/29 18:0 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :2237

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استهموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics